| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Prawa i obowiązki > Co zmieniło się od 1 stycznia 2017 r. w wystawianiu świadectw pracy?

Co zmieniło się od 1 stycznia 2017 r. w wystawianiu świadectw pracy?

Od 1 stycznia 2017 r. zmieniły się zasady wydawania świadectw pracy. Świadectwo pracy jest wydawane, jeżeli stosunek pracy został rozwiązany lub wygasł, a pracodawca nie zamierza pracownika zatrudnić. Jeżeli pracownik został ponownie zatrudniony, to otrzyma świadectwo, jeśli złoży w tej sprawie wniosek pracodawcy. Doprecyzowano też zasady wydawania świadectwa pracy w razie śmierci pracownika. W związku ze zmianami obowiązuje również nowy wzór świadectwa pracy.

Informacje o uprawnieniach rodzicielskich

W obecnym wzorze świadectwa pracy uzupełniono katalog informacji o dane dotyczące wykorzystanego urlopu ojcowskiego i podstawy prawnej jego udzielenia. Od 2 stycznia 2016 r. urlop ojcowski może być bowiem wykorzystywany w dwóch częściach. Przysługuje on do ukończenia przez dziecko 24. miesiąca życia albo do upływu 24 miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia orzekającego przysposobienie dziecka i nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 7. roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego, nie dłużej niż do ukończenia przez nie 10. roku życia. Zatem kolejny pracodawca musi posiadać informację, czy pracownik jest wciąż uprawniony do wykorzystania urlopu ojcowskiego, czy nie (obecnie ust. 5 pkt 3 wzoru świadectwa pracy).

Ponadto nowe świadectwo pracy musi zawierać informacje dotyczące wykorzystanego urlopu rodzicielskiego i podstawy prawnej jego udzielenia. Urlop rodzicielski może być bowiem wykorzystywany w 4 częściach, przy czym od 2 stycznia 2016 r. do 16 tygodni tego urlopu może być udzielone w późniejszym terminie, tzn. nieprzypadającym bezpośrednio po poprzedniej części tego urlopu albo nieprzypadającym bezpośrednio po wykorzystaniu zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający części tego urlopu – nie później niż do zakończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6. rok życia. Kolejny pracodawca musi mieć informację, czy pracownik jest wciąż uprawniony do wykorzystania tego urlopu albo jego części czy nie (obecnie ust. 5 pkt 4 wzoru świadectwa pracy).

Zobacz serwis: Urlopy

Od 1 stycznia 2017 r. trzeba w świadectwie pracy umieszczać także informację o wykorzystanym przez pracownika urlopie wychowawczym oraz informacje dotyczące okresu, w którym pracownik korzystał z ochrony stosunku pracy w okresie obniżenia wymiaru czasu pracy. Kolejny pracodawca musi posiadać bowiem informację, czy pracownik jest wciąż uprawniony do wykorzystania urlopu wychowawczego czy nie oraz czy pracownik uprawniony do urlopu wychowawczego, który chciałby skorzystać z uprawnienia do pracy w obniżonym wymiarze czasu pracy, wciąż podlega szczególnej ochronie przed zwolnieniem z pracy (obecnie ust. 5 pkt 5 i 6 wzoru świadectwa pracy).

Skorygowano również objaśnienie do punktu dotyczącego udzielonego pracownikowi zwolnienia od pracy w celu opieki nad dzieckiem w wieku do 14 lat. Obecnie w ust. 5 pkt 7 świadectwa pracy zamieszcza się informację o „liczbie dni lub godzin” wykorzystanego zwolnienia (dotychczas była tylko liczba dni).

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W DOKUMENTACJI PRACOWNICZEJ 2019

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

dr Witold Florczak

Aktuariusz, Ekspert ds. wyceny rezerw na świadczenia pracownicze

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »