REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowa treść świadectwa pracy od 1 stycznia 2017 r.

Donata Hermann
ekspert ds. prawa i rynku pracy
Nowa treść świadectwa pracy od 1 stycznia 2017 r./ fot. Shutterstock
Nowa treść świadectwa pracy od 1 stycznia 2017 r./ fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Z dniem 1 stycznia 2017 r. zostało uchylone Rozporządzenie Ministra pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie szczegółowej treści świadectwa pracy oraz sposobu i trybu jego wydawania i prostowania. Zastąpiło je Rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 30 grudnia 2016 roku w sprawie świadectwa pracy (poz. 2292). Bardzo istotną zmianą z punktu widzenia zarówno pracodawcy jak i pracownika jest sama treść świadectwa pracy, rozszerzona o katalog dodatkowych informacji, a także termin wydania świadectwa pracy.

Świadectwo pracy od 1 czerwca 2017 r. - nowy wzór, jak wypełnić

Autopromocja

Nowe rozporządzenie - nowy wzór świadectwa pracy

Uregulowana również została kwestia wydawania świadectwa pracy innej osobie upoważnionej przez pracownika. Rozwiano wątpliwości dotyczące korzystania z usług jedynie Poczty Polskiej w zakresie dostarczenia świadectwa pracy oraz formy jego wydawania.

Powyższe zmiany, jak czytamy w uzasadnieniu projektu mają na celu uzupełnienie treści świadectwa pracy o nowe uprawnienia rodzicielskie przysługujące pracownikom, dostosowanie zasad wydawania świadectw pracy wynikających z art. 97 § 1 – § 13 Kodeksu pracy w brzmieniu nadanym ustawą a także doprecyzowanie przepisów budzących do tej pory istotne wątpliwości po stronie pracodawców.

Polecamy produkt: Kodeks pracy 2018. Praktyczny komentarz z przykładami

Treść świadectwa pracy

W § 2 rozporządzenia wymieniono wszystkie informacje niezbędne do ustalenia uprawnień ze stosunku pracy i uprawnień z ubezpieczeń społecznych tak aby pokrywały się one z załączonym wzorem świadectwa pracy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Już w ust. 1 wzoru świadectwa pracy następuje pierwsza znacząca zmiana w treści świadectwa pracy, na którą należy zwrócić uwagę. Od 01.01.2017 pracodawca jest zobowiązany wykazać w treści świadectwa pracy nie tylko pierwsze imię pracownika, ale również drugie imię lub więcej imion, jeśli pracownik takie posiada. Cudzoziemcy bardzo często posiadają więcej niż jedno imię, w takim przypadku należy wykazać wszystkie imiona pracownika w treści świadectwa pracy.

Okres zatrudnienia został zastąpiony liczbą mnogą - okresami zatrudnienia, które dodatkowo powinny zawierać informację na temat wymiaru czasu pracy obowiązującego pracownika we wskazanych okresach zatrudnienia.

Zajmowane stanowiska i pełnione funkcje wykazywane w ust. 2 wzoru świadectwa pracy zostały rozszerzone o rodzaj wykonywanej pracy w stosunku do poprzednio funkcjonującego wzoru świadectwa pracy:

Kolejną istotną zmianą w treści świadectwa pracy jest usunięcie ust. 3 litery c, czyli szczególnych przypadków rozwiązania stosunku pracy.


Zgodnie z instrukcją wypełniania świadectwa pracy, pracodawca jest zobowiązany do wskazania trybu i podstawy prawnej rozwiązania stosunku pracy lub wygaśnięcia stosunku pracy.
Ustawodawca wskazuje na możliwe tryby rozwiązania stosunku pracy określone w Kodeksie pracy, w:

  • Art. 23(1) § 4 lub § 5 – związane z przejściem zakładu pracy, § 4 – gdy pracownik za 7 dniowym uprzedzeniem rozwiązuje stosunek pracy, § 5 – w razie odmowy przyjęcia przez pracownika nowych warunków pracy i płacy,
  • Art. 30 § 1 - rozwiązanie na mocy porozumienia stron; przez oświadczenie jednej ze stron z zachowaniem okresu wypowiedzenia lub bez zachowania okresu wypowiedzenia; z upływem czasu, na który była zawarta,
  • Art. 48 § 2 - pracownik, który przed przywróceniem do pracy podjął zatrudnienie u innego pracodawcy, może bez wypowiedzenia, za trzydniowym uprzedzeniem, rozwiązać umowę o pracę z tym pracodawcą w ciągu 7 dni od przywrócenia do pracy,
  • Art. 68 3 - jeżeli pracownik powołany na stanowisko w wyniku konkursu pozostaje w stosunku pracy z innym pracodawcą i obowiązuje go trzymiesięczny okres wypowiedzenia, może on rozwiązać ten stosunek za jednomiesięcznym wypowiedzeniem,
  • Art. 201 § 2 – w przypadku, gdy lekarz orzeknie, że dana praca zagraża młodocianemu, a pracodawca nie zmieni rodzaju wykonywanej przez niego pracy, umowa o pracę rozwiązuje się niezwłocznie a pracodawca jest zobowiązany wypłacić odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za okres wypowiedzenia,

lub w przepisach odrębnych.

Dodatkowo w przypadku rozwiązania stosunku pracy w trybie art. 30 § 1 Kodeksu pracy:

- za wypowiedzenie lub bez wypowiedzenia – pracodawca wskazuje stronę stosunku pracy składającą oświadczenie woli w tej sprawie,

- bez wypowiedzenia – pracodawca wskazuje art. 52 (rozwiązanie bez wypowiedzenia z winy pracownika) albo art. 53 (rozwiązanie bez wypowiedzenia bez winy pracownika) albo art. 55 (rozwiązanie bez wypowiedzenia przez pracownika) Kodeksu pracy,

- na mocy porozumienia stron albo za wypowiedzeniem z przyczyn niedotyczących pracownika – pracodawca wskazuje art. 1 albo art. 10 ustawy z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (Dz. U. z 2016 r. poz. 1474).

Treść świadectwa pracy została rozszerzona o informację na temat ewentualnie wykorzystanego przez pracownika-ojca urlopu ojcowskiego. Od dnia 02 stycznia 2016 r. pracownik – ojciec może wykorzystać urlop ojcowski w 2 częściach, w wymiarze 14 dni kalendarzowych do ukończenia przez dziecko 24 miesiąca życia albo do upływu 24 miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia orzekającego przysposobienie dziecka i nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 7 roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego, nie dłużej niż do ukończenia przez nie 10 roku życia. Kolejny pracodawca musi posiadać informację, czy pracownik wciąż może skorzystać z uprawnienia jakim jest urlop ojcowski.

Treść świadectwa pracy została również uzupełniona o informację na temat ewentualnie wykorzystanego urlopu rodzicielskiego, który może być wykorzystany w 4 częściach, natomiast od 02 stycznia 2016 r. urlop ten w wymiarze 16 tygodni może być udzielony w terminie nieprzypadającym bezpośrednio po poprzedniej części tego urlopu albo nieprzypadającym bezpośrednio po wykorzystanym zasiłku macierzyńskim za okres odpowiadający części tego urlopu – nie później niż do zakończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6 rok życia. Podobnie jak w przypadku urlopu ojcowskiego, kolejny pracodawca musi posiadać wiedzę na temat tego czy pracownik ma jeszcze prawo do skorzystania z urlopu rodzicielskiego na dane dziecko czy już wyczerpał prawo do tego urlopu.

Pracodawca wskazuje wykorzystany urlop ojcowski i rodzicielski tylko w przypadku, gdy pracownik ze względu na wiek dziecka mógłby korzystać z takiego urlopu w kolejnym stosunku pracy, a w przypadku, gdy pracownik wykorzystywał więcej niż jeden urlop ojcowski lub rodzicielski – pracodawca wskazuje odrębnie urlop wykorzystany na każde z dzieci, podając jego imię i nazwisko.

Podobnie będzie w przypadku urlopu wychowawczego. W przypadku, gdy pracownik – rodzic wykorzystał więcej niż jeden urlop wychowawczy – pracodawca wskazuje odrębnie urlop wykorzystany na każde z dzieci, wskazując imię i nazwisko dziecka.

Urlop wychowawczy może być udzielony na podstawie art. 186 § 2 (wymiar urlopu wynosi do 36 miesięcy) albo § 3 (w przypadku niepełnosprawności dziecka niezależnie od 36 miesięcy urlopu wychowawczego, pracownikowi przysługuje dodatkowy urlop wychowawczy w wymiarze do 36 miesięcy) Kodeksu pracy i może być udzielony maksymalnie w 5 częściach, nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 6 roku życia.

Kolejnym istotnym elementem treści świadectwa pracy jest informacja o okresie, w którym pracownik korzystał z ochrony stosunku pracy, o której mowa w art. 186 8 § 1 pkt 2 Kodeksu pracy.

Z przepisu tego wynika, że pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę z pracownikiem w okresie od dnia złożenia przez niego wniosku o obniżenie wymiaru czasu pracy do dnia powrotu do nieobniżonego wymiaru czasu pracy, nie dłużej jednak niż przez łączny okres 12 miesięcy pod warunkiem, że jest pracownikiem uprawnionym do skorzystania z urlopu wychowawczego co oznacza, że legitymować się co najmniej 6 miesięcznym stażem pracy i być rodzicem dziecka do lat 6 lub do lat 18 w przypadku dziecka niepełnosprawnego.

Kolejny pracodawca musi wiedzieć, czy pracownik uprawniony do urlopu wychowawczego, który chciałby skorzystać z uprawnienia do pracy w obniżonym wymiarze czasu pracy, wciąż podlega szczególnej ochronie przez zwolnieniem.

 


Wykorzystanie zwolnienia od pracy przewidzianego w art. 188 Kodeksu pracy zostało rozszerzone o informację o ilości godzin wykorzystanego zwolnienia, w przypadku, w którym pracownik zdecydował o jego wykorzystaniu w godzinach.

Od dnia 02 stycznia 2016 r. pracownik może skorzystać z dwóch dni lub 16 godzin opieki nad dzieckiem do lat 14.

Świadectwo pracy może być podpisane przez następujące osoby:

- pracodawcę,

- osobę reprezentującą pracodawcę,

- osobę upoważnioną do składania oświadczeń w imieniu pracodawcy.

Co ciekawe, od 01 stycznia 2017 r. wystarczający jest podpis pracodawcy lub osoby reprezentującej pracodawcę lub upoważnionej osoby do składania oświadczeń w jego imieniu bez konieczności przystawiania stosownej pieczęci.

W poprzednim stanie prawnym zgodnie ze wzorem świadectwa pracy:

Obecnie:

Wydanie świadectwa pracy

Pracodawca wydaje świadectwo pracy bezpośrednio pracownikowi albo osobie upoważnionej przez pracownika.

Upoważnienie może być dostarczone pracodawcy w postaci papierowej lub elektronicznej. Doprecyzowano w jaki sposób upoważnienie może zostać dostarczone. W poprzednim stanie prawnym pojęcie „na piśmie” powodowało wiele wątpliwości interpretacyjnych.

Ponadto treść rozporządzenia została ujednolicona względem przepisów Ustawy – Kodeks pracy w wersji z dnia 01.01.2017 r. dotyczących terminu wydawania świadectwa pracy.

W przypadku rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy, pracodawca musi wydać świadectwo pracy niezwłocznie, jeżeli nie zamierza nawiązać z nim kolejnego stosunku pracy w ciągu 7 dni od dnia rozwiązania lub wygaśnięcia poprzedniego stosunku pracy.

Ustawodawca doprecyzował w rozporządzeniu pojęcie „niezwłocznego” wydania świadectwa pracy – czyli w dniu, w którym następuje rozwiązanie lub wygaśnięcie stosunku pracy.

Jeśli z przyczyn obiektywnie uzasadnionych wydanie tego dokumentu pracownikowi albo osobie przez niego upoważnionej w tym terminie nie jest możliwe, pracodawca w ciągu 7 dni od dnia upływu terminu przesyła świadectwo pracy pracownikowi lub osobie przez nią upoważnionej za pośrednictwem operatora pocztowego.

Zastąpiono poprzednią regulację sugerującą korzystanie jedynie z usług Poczty Polskiej, na możliwość skorzystania z pośrednictwa dowolnego operatora pocztowego.

W przypadku nawiązania z tym samym pracownikiem kolejnego stosunku pracy w ciągu 7 dni od dnia rozwiązania lub wygaśnięcia poprzedniego stosunku pracy, pracodawca jest obowiązany wydać pracownikowi świadectwo pracy wyłącznie na jego wniosek, złożony w postaci papierowej lub elektronicznej; wniosek może być złożony w każdym czasie i dotyczyć wydania świadectwa pracy dotyczącego poprzedniego okresu zatrudnienia albo wszystkich okresów zatrudnienia, za które dotychczas nie wydano świadectwa pracy.

Jeśli pracownik zwróci się do pracodawcy z prośbą o wydanie świadectwa pracy, pracodawca musi wydać pracownikowi ten dokument w ciągu 7 dni od dnia złożenia wniosku.

Wydanie świadectwa pracy w razie śmierci pracownika

W § 5 rozporządzenia uregulowano kwestię wydawania świadectwa pracy w razie śmierci pracownika. Doprecyzowano w nim jaki kręg osób ma prawo wystąpić o wydanie świadectwa pracy. Na wniosek małżonka lub innej osoby uprawnionej do ubiegania się o rentę rodzinną w myśl przepisów o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, a w razie braku takich osób - innej osoby będącej spadkobiercą tego pracownika, złożony w postaci papierowej lub elektronicznej, pracodawca wydaje świadectwo pracy w ciągu 7 dni od dnia złożenia wniosku.

Uzupełnienie treści świadectwa pracy

Przepisy nowego rozporządzenia powielają w znacznej mierze przepisy, które obowiązywały do 31.12.2016 w kwestii sposobu i trybu prostowania i uzupełniania świadectwa pracy.

Doprecyzowano jednak w jakim terminie pracownik jest zobowiązany na wezwanie pracodawcy złożyć świadectwo pracy w celu jego uzupełnienia.

Doprecyzowano również termin na uzupełnienie świadectwa pracy o informacje o wydanym prawomocnym orzeczeniu sądu pracy stwierdzającym przywrócenie pracownika do pracy lub przyznania mu odszkodowania ze względu na niezgodne z prawem wypowiedzenie umowy o pracę lub jej rozwiązanie bez wypowiedzenia.

W przypadku wystawienia nowego świadectwa pracy w związku z koniecznością jego sprostowania, lub w razie konieczności wystawienia nowego świadectwa pracy zawierającego informację o rozwiązaniu umowę o pracę za wypowiedzeniem dokonanym przez pracodawcę, pracodawca wskazuje w świadectwie pracy datę, w której wystawiono to świadectwo.


Przepisy przejściowe

Pracodawca przygotowujący świadectwo pracy do dnia 31.12.2016 r. był zobowiązany przygotować je zgodnie z przepisami poprzednio obowiązującego rozporządzenia, a pracodawca przygotowujący świadectwo pracy po 01.01.2017 r. ma obowiązek wydać pracownikowi świadectwo pracy zgodne ze wzorem świadectwa pracy wykazanego w rozporządzeniu z dnia 30.12.2016 r. w sprawie świadectwa pracy.

Zgodnie z Ustawą o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy otoczenia prawnego przedsiębiorców, w art. 22 znajdujemy przepisy przejściowe, na które warto zwrócić uwagę.

Sprawdź: Kalkulatory

Jeżeli w dniu wejścia w życie ustawy nie upłynął 24 miesięczny termin na wydanie świadectwa pracy za przepracowany czas na podstawie umowy na okres próbny lub na czas określony, pracodawca wydaje pracownikowi świadectwo pracy za zakończone okresy zatrudnienia, za które jeszcze nie wydano świadectwa pracy, ale w terminie 6 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy, czyli pracodawcy mają czas do 30.06.2017 r.

Natomiast jeśli pracownik zażąda wydania świadectwa pracy za zakończone okresy pracy przed upływem tego 6 miesięcznego terminu, to pracodawca jest obowiązany wydać świadectwo pracy w ciągu 7 dni od dnia złożenia pisemnego wniosku pracownika.

Pracownik był zatrudniony na podstawie umowy na okres próbny od 01.01.2015 r. do 31.03.2015 r., następnie został zatrudniony na podstawie umowy na czas określony od 01.04.2015 r. do 31.06.2016 r. Ponownie od 01.07.2016 r. został zatrudniony na podstawie kolejnej umowy na czas określony do dnia 31.12.2017 r.

Zgodnie z ustawą o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy otoczenia prawnego przedsiębiorców, pracodawca jest zobowiązany do wydania pracownikowi świadectw pracy za przepracowany okres na podstawie umowy na okres próbny i na czas określony od 01.04.2015 do 31.06.2016 w terminie do 30.06.2017 r. pod warunkiem, że pracownikowi nie zostały już wcześniej wydane wspomniane dokumenty. Jeśli umowa zawarta do 31.12.2017 będzie ostatnią umową łączącą stosunkiem prawnym pracownika i pracodawcę to pracodawca będzie zobowiązany wydać pracownikowi świadectwo pracy niezwłocznie, czyli w dniu rozwiązania umowy o pracę. Jeśli z przyczyn obiektywnych wydanie świadectwa pracy w dniu rozwiązania umowy o pracę nie będzie możliwe, pracodawca w ciągu 7 dni od dnia upływu tego terminu będzie zobowiązany przesłać pracownikowi świadectwo pracy za pośrednictwem operatora pocztowego.

Podstawa prawna:

- Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz.U.2016.1666 t.j. z dnia 2016.10.12)

- Ustawa z dnia 16 grudnia 2016 r. o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy otoczenia prawnego przedsiębiorców (Dz.U.2016.2255 z dnia 2016.12.30)

- Rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 30 grudnia 2016 r. w sprawie świadectwa pracy (Dz.U.2016.2292 z dnia 2016.12.30)

- Utraciło moc Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie szczegółowej treści świadectwa pracy oraz sposobu i trybu jego wydawania i prostowania. (Dz.U.1996.60.282 z dnia 1996.05.30)

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Igrzyska olimpijskie za mniej niż 100 dni! Polscy sportowcy będą walczyli o medale ale też o olimpijską emeryturę

Gdzie odbędą się igrzyska olimpijskie w 2024 roku? Ile obecnie trwają igrzyska olimpijskie? Kiedy odbędą się najbliższe igrzyska olimpijskie? Jakie dyscypliny na igrzyskach? Gdzie będą igrzyska 2028? Ile wynosi emerytura olimpijska w 2024? Komu przysługuje emerytura olimpijska?

Rząd: 10 dodatkowych dni urlopu wypoczynkowego dla opiekunek. Pracownicy: My też chcemy 36 dni urlopu

Opiekunowie pracujący w żłobkach otrzymają przywilej w postaci 10 dni dodatkowego urlopu wypoczynkowego rocznie. Wywołało to reakcję innych pracowników "My też chcemy 36 dni urlopu wypoczynkowego rocznie".

2 dni lub 16 godzin za połowę wynagrodzenia. Pracodawca nie może odmówić

Pracownik może wykorzystać zwolnienie od pracy z powodu działania siły wyższej w określonych sytuacjach. Kodeks pracy wymienia pilne sprawy rodzinne spowodowane chorobą lub wypadkiem, jeżeli jest niezbędna natychmiastowa obecność pracownika.

Prace interwencyjne PUP - co to? Jakie to korzyści dla pracodawcy i bezrobotnego?

Czym są prace interwencyjne z PUP? Dlaczego warto skorzystać z tego wsparcia z urzędu pracy? Jakie korzyści ma bezrobotny, a jakie pracodawca? Ile wynosi refundacja wynagrodzenia?

REKLAMA

1780,96 zł brutto do 19 kwietnia 2024 r. dla tej grupy emerytów

W piątek, 19 kwietnia 2024 r., na konta 6,6 mln emerytów trafi ponad 11 mld złotych. Tego dnia ZUS przeleje kolejną transzę trzynastych emerytur.

Policjant chciał uzyskać dodatkowy płatny urlop bo pracował gdy był smog. Czy uzyskał?

Przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym w Gliwicach toczyła się ciekawa sprawa, która trafiła tam na skutek wniesienia przez policjanta A.K. skargi na decyzję Komendanta Wojewódzkiego Policji. Dlaczego policjant wniósł skargę? Ponieważ decyzja nie była wydana po jego myśli. Mianowicie Komendant nie przyznał policjantowi dodatkowego płatnego urlopu, o który ten wnosił. Policjant chciał dostać urlop ze względu, na jego zdaniem, pracę w szkodliwych dla zdrowia warunkach - gdy stężenie SMOGU było wysokie.

Zmiany w kodeksie pracy co do BHP - dotyczą wielu branż

To będzie nie mała rewolucja dla takich branż i rodzajów pracy jak: praca przy produkcji i stosowaniu pestycydów, produkcji i przetwórstwie tworzyw sztucznych, w przemyśle gumowym, farmaceutycznym, metalurgicznym, kosmetycznym, w budownictwie, w placówkach ochrony zdrowia, w zakładach fryzjerskich, kosmetycznych i warsztatach samochodowych. Dlaczego? Ponieważ Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało kolejny już projekt zmian w zakresie prawa pracy. Tym razem chodzi o pewne czynniki oraz procesy stwarzające szczególne zagrożenie dla zdrowia lub życia pracowników. Trzeba będzie zmienić rejestry prac i pracowników.

Trzęsienie ziemi w Poczcie Polskiej. Tysiące osób ma stracić pracę

Poczta Polska, narodowy operator pocztowy, planuje wprowadzić istotne zmiany w swojej strukturze zatrudnienia i funkcjonowaniu placówek. Według doniesień prasowych, spółka zamierza znacznie ograniczyć liczbę pracowników oraz zmniejszyć liczbę otwartych okienek i skrócić godziny pracy swoich urzędów.

REKLAMA

336,36 zł dodatku do emerytury dla sołtysów już po 7 latach

336,36 zł to kwota dodatku do emerytury dla sołtysów, do której prawo nabędą już po 7 latach pełnienia funkcji.

Gaslighting - jak się bronić i radzić sobie z manipulacją emocjonalną?

Czym jest gaslighting? Jak go rozpoznać, bronić się i radzić sobie z manipulacją emocjonalną? Oto 6 strategii na zdemaskowanie gaslightingu: rozpoznanie i przezwyciężanie manipulacji emocjonalnej.

REKLAMA