| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Prawa i obowiązki > Zatarcie kary porządkowej w trakcie postępowania o jej uchylenie

Zatarcie kary porządkowej w trakcie postępowania o jej uchylenie

Pracownik ma prawo do wystąpienia do sądu pracy o uchylenie z mocą wsteczną kary porządkowej, którą nałożył na niego pracodawca. Jaki wpływ na postępowanie przed sądem ma zatarcie kary po roku nienagannej pracy?

Przyczyna uzasadniająca wypowiedzenie umowy

Powyższe w konsekwencji oznacza, iż zastosowanie wobec pracownika kary porządkowej nie wyklucza możliwości uznania tego samego przewinienia będącego podstawą nałożenia kary za przyczynę na tyle istotną, iż uzasadniającą wypowiedzenie umowy o pracę (wyrok Sądu Najwyższego z dnia 25 października 1995 r., sygn. akt: I PRN 77/95) lub rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia (wyrok Sądu Najwyższego z dnia 3 kwietnia 1997 r., sygn. akt: I PKN 40/97).

Interes pracownika w sądowym uchyleniu kary porządkowej

Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 18 czerwca 2002 r. (sygn. akt: III PZP 10/02) wskazał, iż interes prawny pracownika ukaranego karą porządkową, który domaga się przed sądem pracy uchylenia kary porządkowej polega nie tylko na żądaniu unicestwienia z mocą wsteczną (od daty zastosowania kary porządkowej) tego godzącego w jego dobra osobiste ukarania, ale może ponadto zapobiegać możliwości powoływania się na okoliczności stanowiące podstawę zastosowania bezprawnej sankcji porządkowej przy ewentualnym podejmowaniu i uzasadnianiu przez pracodawcę czynności rozwiązujących stosunek pracy. Takich oczekiwań pracownika nie spełnia uznanie kary porządkowej za niebyłą z mocy prawa (art. 113 § 1 K.p.), które wywołuje skutki prawne dopiero po roku nienagannej pracy i niezależnie od woli pozwanego pracodawcy, co nie pozbawia go możliwości powoływania się na okoliczności stanowiące podstawę wymierzenia kary porządkowej dla innych celów wskazanych powyżej.

Kara porządkowa a naruszenie dóbr osobistych pracownika

Oznacza to, że pracownik może domagać się rozstrzygnięcia co do istoty przez Sąd pracy w zakresie uchylenia z mocą wsteczną kary porządkowej (od daty ukarania), która zatarła się z mocy prawa z upływem roku nienagannej pracy w toku długotrwałego postępowania sądowego, jeżeli pozwany pracodawca zaprzecza racjom o zastosowaniu kary porządkowej z naruszeniem przepisów prawa.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy

Czytaj także

Ekspert:

Wojewódka i Wspólnicy Sp. k. Kancelaria Prawa Pracy

Warszawska kancelaria specjalizująca się wyłącznie w pomocy pracodawcom w zakresie zbiorowego i indywidualnego prawa pracy oraz świadczeń pracowniczych

Autor:

radca prawny w Kancelarii Prawa Pracy „Wojewódka i Wspólnicy” Sp. k.

Zdjęcia

Zatarcie kary porządkowej po roku nienagannej pracy. / Fot. Fotolia
Zatarcie kary porządkowej po roku nienagannej pracy. / Fot. Fotolia

Odpowiedzialność członków zarządu spółek kapitałowych79.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W DOKUMENTACJI PRACOWNICZEJ 2019

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Ewa Tomala

Aplikant radcowski przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »