| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Prawa i obowiązki > Kara porządkowa a naruszenie dóbr osobistych pracownika

Kara porządkowa a naruszenie dóbr osobistych pracownika

Czy nałożenie kary porządkowej narusza dobra osobiste pracownika? Sam fakt udzielenia kary porządkowej, która chociażby została uchylona przez Sąd pracy, nie uzasadnia roszczeń związanych z naruszeniem dóbr osobistych wynikających z Kodeksu cywilnego.

Roszczenie o uchylenie kary porządkowej

Natomiast pracownikowi przysługuje roszczenie o uchylenie kary porządkowej na podstawie art. 112 § 2 K.p. O zasadności tego żądania rozstrzyga sąd. Przy czym należy uznać, iż w tym przypadku jest to regulacja pełnego katalogu roszczeń pracownika w zakresie kar porządkowych, co oznacza, iż nie stosuje się przepisów Kodeksu cywilnego dotyczących ochrony dóbr osobistych. Podnieść należy, iż dotyczy to samej czynności nałożenia kary porządkowej, która nie może być więc uznana za bezprawną, wobec czego nie ma podstaw do twierdzenia, że takim działaniem pracodawca narusza dobra osobiste pracownika (tak też .Sąd Apelacyjny w Warszawie w wyroku z dnia 2 grudnia 1999 r., sygn. akt: III APa 53/99).

Pozbawienie premii z powodu kary porządkowej

Jednakże gdy pismo pracodawcy zawiadamiające o udzieleniu kary porządkowej zawiera treści obrażające pracownika i poniżające go np. wulgarne epitety co do jego osoby, albo szkalujące go w zakresie oderwanym od naruszenia obowiązków pracowniczych uzasadniających nałożenie kary, pracownikowi jak najbardziej będą przysługiwały roszczenia związane z naruszeniem dóbr osobistych przewidziane w Kodeksie cywilnym.

Podstawa prawna:

  • Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz.U. z 1998 Nr 21, poz. 94 z późn. zm.)
  • Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz.U. z 1964 Nr 16, poz. 93 z późn. zm.)

Czytaj także

Ekspert:

Wojewódka i Wspólnicy Sp. k. Kancelaria Prawa Pracy

Warszawska kancelaria specjalizująca się wyłącznie w pomocy pracodawcom w zakresie zbiorowego i indywidualnego prawa pracy oraz świadczeń pracowniczych

Autor:

radca prawny w Kancelarii Prawa Pracy „Wojewódka i Wspólnicy” Sp. k.

Zdjęcia

Kara porządkowa a naruszenie dóbr osobistych pracownika. / Fot. Fotolia
Kara porządkowa a naruszenie dóbr osobistych pracownika. / Fot. Fotolia

Potrącenia z wynagrodzeń i zasiłków Praktyczne wskazówki59.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KODEKS PRACY 2019

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Szymański

Doradca podatkowy z Departamentu Kontroli Podatkowych Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »