REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak udowodnić mobbing w pracy?

Zielona Linia
Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia
Joanna Niemyjska
Jak udowodnić mobbing w pracy? / Fot. Fotolia
Jak udowodnić mobbing w pracy? / Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Mobbing najczęściej dotyka młodych pracowników, młode małżeństwa i osoby w wieku 50+. Sytuacja, w jakiej się znajdują na danym etapie życia, sprawie, że bardzo zależy im na utrzymaniu pracy, co sprzyja mobbingowi ze strony pracodawcy. Jak przeciwdziałać temu zjawisku? Jak udowodnić mobbing w pracy?

Mobbing w pracy

Dla wielu pracowników mobbing oznacza bezradność, upokorzenie, nadmierny stres. Nie musi tak być! Warto wiedzieć, jakie działania podjąć, by oprzeć się oprawcy, pokonać go. Niewiedza pracowników, uległość, brak asertywności to fundamenty, na których budowany jest mobbing. Sprawdź, jak z nim walczyć!

Autopromocja

Opisywane zjawisko dotyka wielu pracowników. Szybkie tempo życia, rywalizacja, stres przyczyniają się do tego, że mobbing dosięga osoby zatrudnione w różnych instytucjach, zarówno tych prywatnych jak i publicznych. Ciągle jednak za mało się o nim mówi, a wiele osób ma problem nawet z jego definicją.

Co to jest mobbing?

Zgodnie z definicją opisaną w Kodeksie pracy są to działania lub zachowania dotyczące pracownika lub skierowane przeciwko niemu, polegające na uporczywym i długotrwałym nękaniu lub zastraszaniu pracownika, wywołujące u niego zaniżoną ocenę przydatności zawodowej, powodujące lub mające na celu poniżenie lub ośmieszenie pracownika, izolowanie go lub wyeliminowanie z zespołu współpracowników.

Polecamy: Personel i zarządzanie – prenumerata.

Warto podkreślić, że grupą najbardziej narażoną na mobbing są osoby młode, samotne, tzw. single, którzy mogą wyróżniać się pracowitością, poświęceniem swego czasu wolnego na rzecz pracy, a więc są potencjalnie większym zagrożeniem dla osób posiadających rodzinę i niestawiających kariery na 1. miejscu, na danym etapie swojego życia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Inną grupą są natomiast młodzi małżonkowie, rodzice, z kredytem, którym silnie zależy na pracy. Takie osoby szczególnie obawiają się zwolnienia, co powoduje, że mogą być podatne na mobbing i trudniej im przeciwstawić się tego typu niepożądanym działaniom. Nie mogą przecież lekkomyślnie rzucić pracy.

Ostatnią z grup szczególnie narażonych na opisywane zjawisko są osoby w wieku 50+. Mają one często problem ze znalezieniem pracy, a towarzystwo osób młodych niekiedy może negatywnie wpływać na samoocenę takich osób. One też obawiają się utraty zatrudnienia, więc mogą stać się łatwym celem mobbera.

Warto nadmienić, że nie tylko wyżej wskazane grupy osób mogą być mobbingowane. To zjawisko może dotknąć niemal każdego pracownika, na każdym szczeblu kariery. Wszystko zależy bowiem od tego, z jakimi ludźmi pracujemy.

Ważna jest psychika

Mobberzy wykorzystują swoją pozycję i słabość psychiki osoby mobbingowanej. Aby więc przeciwstawić się temu zjawisku, warto być osobą asertywną i pokazać mobberowi, że nie ulegamy jego presji. Jest to trudne, ale warto spróbować. Poza asertywną postawą psychiczną, osoba mobbingowana, przynajmniej pośrednio, może wpłynąć na pozycję mobbera w firmie. Należy o tym pamiętać.

Osoby mobbingowane zwykle bardzo szybko poddają się, nie widząc wyjścia z trudnej sytuacji, w jakiej się znalazły. Tymczasem im więcej wiemy nt. zjawiska mobbingu, tym lepiej możemy się przed nim bronić. Jakie działania należy podjąć, gdy czujemy się mobbingowani?

Działania, które powinna podjąć osoba mobbingowana

Mobberzy lubią działać w ukryciu, na osobności – przeciwstaw się temu. Staraj się nie zostawać z taką osobą w sytuacji „sam na sam”, otwieraj drzwi, gdy z nią rozmawiasz, staraj się, aby Wasze kontakty odbywały się na przestrzeni otwartej, w towarzystwie innych osób.

Jeśli pojawi się jakiś problem zawodowy, rozmawiaj o możliwościach jego rozwiązania w obecności innych osób, przedstawiaj alternatywy, nie bądź bierny.

Warto także rozmawiać z innymi osobami, o tym, co dzieje się w pracy. Opowiadaj o zdarzeniach, emocjach, miejscu i okolicznościach. Dziel się uwagami ze współpracownikami, rodziną, znajomymi – zaufanymi osobami. Nie bój się poprosić o pomoc, gdy zajdzie taka potrzeba.

Zapisuj wszystkie zdarzenia, które postrzegasz jako mobbing - opisuj sytuacje, czas i miejsce. Przechowuj swoje notatki, nawet, jeśli nikt nie był świadkiem opisywanego zdarzenia.

Postaraj się znaleźć jedną lub kilka osób, które staną po Twojej stronie. Najlepiej, jeśli taka osoba będzie miała pewien autorytet w pracy, określoną i ugruntowaną pozycję.

Mobbing w pracy - jak sobie z tym radzić?

I wreszcie - postaw się oprawcy!

Nie bądź bierną ofiarą. Dyskutuj. Staraj się szukać rozwiązania, rozmawiaj, a jeśli nie uda Ci się podjąć dyskusji, reaguj na słowne zaczepki. Pokaż swoją siłę psychiczną. To nie musi oznaczać kłótni, wystarczy, że udowodnisz swoją postawą, że jesteś świadom sytuacji, jaka ma miejsce i dasz do zrozumienia, że nie zamierzasz lekceważyć ani też tolerować takich sytuacji.

Szereg podjętych działań nie musi oznaczać, że osoba mobbingowana wygra ze swoim oprawcą, może jednak skutecznie go zniechęcić do kontynuowania niecnego procederu.

Czy rozmowy z mobberem można nagrywać?

Ze względu na powszechność urządzeń i aplikacji w telefonach do nagrywania, coraz więcej osób zastanawia się nad legalnością takich działań. Sytuacja nie jest jednoznaczna pod kątem prawnym w tym wypadku. Zgodnie z przepisami prawa nie wolno nagrywać innych osób, bez ich zgody. Jednak w przypadku spraw rodzinnych lub pracowniczych zdarzało się, że niektóre sądy dopuszczały nagrania jako dowód rzeczowy w sprawie. Wszystko więc zależy od indywidualnej sytuacji i decyzji sądu.

Dlaczego podjęcie działania jest niezwykle ważne?

Przede wszystkim chodzi o to, aby zniechęcić mobbera do działania. Jeśli to się nie uda – możemy mu utrudnić sytuację mobbingu. Warto też to zrobić dla ochrony własnego zdrowia psychicznego. Wreszcie ostatnim, ale szczególnie ważnym powodem jest fakt, że w momencie, gdy dojdzie do procesu sądowego, to właśnie osoba mobbingowana musi udowodnić, że do zjawiska mobbingu w ogóle doszło, to po jej stronie leży ciężar dowodu. Sytuacja wygląda więc zupełnie odwrotnie niż w przypadku procesu o dyskryminację pracownika (tu pracodawca musi udowodnić, że do dyskryminacji nie doszło).
W związku z powyższym wszystkie zebrane dowody materialne są przydatne na etapie dochodzenia swoich praw.

Z mobbingiem należy walczyć, da się go pokonać. Choć nie jest to proces łatwy, to jednak tylko aktywna, asertywna postawa mobbingowanego może doprowadzić do pozytywnego dla niego  zakończenia sporu. Najważniejsze, to być pracownikiem świadomym swoich praw i obowiązków, nieulegającym negatywnym wpływom otoczenia.

Zanim taka sytuacja nas dotknie, warto popracować nad swoją asertywnością i siłą psychiczną, która może okazać się zbawienna w przypadku nieoczekiwanych sytuacji, nie tylko zawodowych.

Jak bronić się przed mobbingiem w pracy?

Źródło:

Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy
http://nomobbing.pl/porady/Co%20mozesz%20zrobic.php
http://kancelariazatorski.pl/czy-nagrywanie-rozmow-jest-legalne/

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Uprawnienia rodzicielskie
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
    nie ma takiej możliwości
    3
    6
    9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
    Następne
    Kadry
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Praca w Święta Wielkanocne

    Kiedy wypadają Święta Wielkanocne 2024? Praca w Poniedziałek Wielkanocny i Niedzielę Wielkanocną - czy przysługuje za to dodatek? Czy za pracę w Wielkanoc (w niedzielę oraz święto) przysługuje rekompensata?

    Komunikat ZUS: 29 marca 2024 r. kontakt z ZUS będzie możliwy tylko przez Platformę Usług Elektronicznych - PUE ZUS

    W Wielki Piątek, 29 marca 2024 r., wszystkie placówki ZUS będą zamknięte. W tym dniu czynna będzie jedynie Platforma Usług Elektronicznych (PUE ZUS).

    BHP: Bony, talony, kupony zamiast posiłku profilaktycznego. Kiedy i komu przysługują, kto wydaje

    Pracownicy zatrudnieni w warunkach szczególnie uciążliwych mają prawo do posiłków profilaktycznych. Zamiast posiłku w formie dania gorącego pracodawca może im przekazać bony, talony, kupony i inne dowody uprawniające do otrzymania produktów spożywczych lub posiłku.

    Profilaktyk - czy ten zawód medyczny ochroni nas przed kolejną epidemią?

    Profilaktyk - czy ten zawód medyczny ochroni nas przed kolejną epidemią? Profilaktyk będzie się zajmował oceną sytuacji zdrowotnej i społecznej populacji, jej potrzeb, określaniem priorytetów jak i opracowywaniem danych epidemiologicznych. Trzeba wiedzieć, że od dnia 26 marca obowiązują nowe zawody medyczne, takie jak: profilaktyk, asystentka stomatologiczna, elektroradiolog, higienistka stomatologiczna, instruktor terapii uzależnień, opiekun medyczny, optometrysta, ortoptystka, podiatra, protetyk słuchu, technik farmaceutyczny, technik masażysta, technik ortopeda, technik sterylizacji medycznej, terapeuta zajęciowy.

    REKLAMA

    Terapeuta zajęciowy - nowość, szczególnie dla niepełnosprawnych

    Terapeuta zajęciowy, często pracuje z osobami wykluczonymi społecznie (chorymi, niepełnosprawnymi, starszymi, bezrobotnymi). Często wykorzystuje różnorodne metody aktywności życiowej pacjentów, stara się przeciwdziałać powstawaniu przewlekłego stanu chorobowego lub trwałego kalectwa oraz wspierać podopiecznego w przystosowaniu do życia w społeczności szpitalnej i pozaszpitalnej. Głównymi zadaniem terapeuty zajęciowego jest dobór odpowiednich form terapii, dostosowanych do stanu zdrowia, potrzeb, zainteresowań i możliwości podopiecznego. Trzeba wiedzieć, że to nowy zawód medyczny.

    Dożywotnie świadczenie honorowe: Co miesiąc dodatkowe 6246,13 zł od ZUS

    Świadczenie honorowe to dodatkowe pieniądze od ZUS dla osób, które ukończyły 100 lat życia. Od 1 marca 2024 r. kwota świadczenia honorowego dla nowych stulatków wynosi 6246,13 zł brutto.

    Rada Ochrony Pracy: Marszałek Sejmu Szymon Hołownia wręczył akty powołania członkom Rady

    27 marca 2024 r. Szymon Hołownia, marszałek Sejmu RP, powołał nową Radę Ochrony Pracy. Akty powołania na nową kadencję odebrało 25 członków Rady.

    10000 zł brutto – ile to netto?

    10000 zł brutto wynagrodzenia - ile to netto? Umowa o pracę zawiera wynagrodzenie brutto, od którego należy odjąć składki ZUS, składkę zdrowotną i zaliczkę na podatek. Pozostaje wynagrodzenie netto. Oblicz za pomocą kalkulatora, ile na rękę z 10000 zł brutto otrzyma pracownik.

    REKLAMA

    Wybierasz się do urzędu, ZUS-u , czy na pocztę w Wielki Piątek? Lepiej sprawdź, które placówki są czynne

    Wielki Piątek nie jest dniem wolnym od pracy, ale nie wszystkie urzędy będą otwarte. Niektóre urzędy marszałkowskie i gminne będą zamknięte, a inne skrócą godziny pracy do 13:00.

    Pracownicy chcą zmienić pracodawcę - raport z rynku pracy

    Aż 45% pracowników w Polsce chce zmienić pracodawcę - taka informacja wynika z raportu "Barometr Rynku Pracy".

    REKLAMA