| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Prawa i obowiązki > Jak udowodnić mobbing w pracy?

Jak udowodnić mobbing w pracy?

Mobbing najczęściej dotyka młodych pracowników, młode małżeństwa i osoby w wieku 50+. Sytuacja, w jakiej się znajdują na danym etapie życia, sprawie, że bardzo zależy im na utrzymaniu pracy, co sprzyja mobbingowi ze strony pracodawcy. Jak przeciwdziałać temu zjawisku? Jak udowodnić mobbing w pracy?

Osoby mobbingowane zwykle bardzo szybko poddają się, nie widząc wyjścia z trudnej sytuacji, w jakiej się znalazły. Tymczasem im więcej wiemy nt. zjawiska mobbingu, tym lepiej możemy się przed nim bronić. Jakie działania należy podjąć, gdy czujemy się mobbingowani?

Działania, które powinna podjąć osoba mobbingowana

Mobberzy lubią działać w ukryciu, na osobności – przeciwstaw się temu. Staraj się nie zostawać z taką osobą w sytuacji „sam na sam”, otwieraj drzwi, gdy z nią rozmawiasz, staraj się, aby Wasze kontakty odbywały się na przestrzeni otwartej, w towarzystwie innych osób.

Jeśli pojawi się jakiś problem zawodowy, rozmawiaj o możliwościach jego rozwiązania w obecności innych osób, przedstawiaj alternatywy, nie bądź bierny.

Warto także rozmawiać z innymi osobami, o tym, co dzieje się w pracy. Opowiadaj o zdarzeniach, emocjach, miejscu i okolicznościach. Dziel się uwagami ze współpracownikami, rodziną, znajomymi – zaufanymi osobami. Nie bój się poprosić o pomoc, gdy zajdzie taka potrzeba.

Zapisuj wszystkie zdarzenia, które postrzegasz jako mobbing - opisuj sytuacje, czas i miejsce. Przechowuj swoje notatki, nawet, jeśli nikt nie był świadkiem opisywanego zdarzenia.

Postaraj się znaleźć jedną lub kilka osób, które staną po Twojej stronie. Najlepiej, jeśli taka osoba będzie miała pewien autorytet w pracy, określoną i ugruntowaną pozycję.

Mobbing w pracy - jak sobie z tym radzić?

I wreszcie - postaw się oprawcy!

Nie bądź bierną ofiarą. Dyskutuj. Staraj się szukać rozwiązania, rozmawiaj, a jeśli nie uda Ci się podjąć dyskusji, reaguj na słowne zaczepki. Pokaż swoją siłę psychiczną. To nie musi oznaczać kłótni, wystarczy, że udowodnisz swoją postawą, że jesteś świadom sytuacji, jaka ma miejsce i dasz do zrozumienia, że nie zamierzasz lekceważyć ani też tolerować takich sytuacji.

Szereg podjętych działań nie musi oznaczać, że osoba mobbingowana wygra ze swoim oprawcą, może jednak skutecznie go zniechęcić do kontynuowania niecnego procederu.

Czy rozmowy z mobberem można nagrywać?

Ze względu na powszechność urządzeń i aplikacji w telefonach do nagrywania, coraz więcej osób zastanawia się nad legalnością takich działań. Sytuacja nie jest jednoznaczna pod kątem prawnym w tym wypadku. Zgodnie z przepisami prawa nie wolno nagrywać innych osób, bez ich zgody. Jednak w przypadku spraw rodzinnych lub pracowniczych zdarzało się, że niektóre sądy dopuszczały nagrania jako dowód rzeczowy w sprawie. Wszystko więc zależy od indywidualnej sytuacji i decyzji sądu.

Czytaj także

Ekspert:

Zielona Linia

Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia

Autor:

(Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia)

Zdjęcia

Jak udowodnić mobbing w pracy? / Fot. Fotolia
Jak udowodnić mobbing w pracy? / Fot. Fotolia

Zatrudnianie cudzoziemców po zmianach w 2018 r49.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KODEKS PRACY 2019

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Bogdan

Założycielka agencji pracy Jobhouse, ekspertka z zakresu HR i rynku pracy. W marcu 2017 roku otrzymała nagrodę publiczności w ogólnopolskim konkursie Bizneswoman Roku, organizowanym przez kobiecy portal Sukces Pisany Szminką.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »