| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Prawa i obowiązki > Umowa o użytkowanie samochodu służbowego do celów prywatnych od 1 stycznia 2015 r.

Umowa o użytkowanie samochodu służbowego do celów prywatnych od 1 stycznia 2015 r.

Od 1 stycznia 2015 r. pracodawcy będą wyceniać wartość nieodpłatnych świadczeń z tytułu udostępnienia pracownikowi służbowego samochodu do celów prywatnych na podstawie pojemności pojazdu i liczby dni korzystania z niego w miesiącu przez zatrudnionych. W tej sytuacji należy przyjąć, że przepisy wewnątrzzakładowe lub umowy o prywatne wykorzystywanie samochodów służbowych, przewidujące inne warunki wyceny takiego użyczenia niż wskazane w ustawie, przestają obowiązywać i powinny zostać zmienione.

Konieczność zmiany przepisów wewnętrznych od 1 stycznia 2015 r.

Pracodawcy nie zostali zobowiązani przez nowe przepisy podatkowe do dostosowania nowych rozwiązań do wewnętrznych regulaminów korzystania ze służbowych samochodów na cele prywatne. Jednak znowelizowane przepisy ustawy o pdof mają pierwszeństwo przed przepisami wewnątrzzakładowymi, określającymi podatkowe skutki używania przez pracowników samochodów służbowych do celów prywatnych. W konsekwencji z początkiem 2015 r. pracodawcy powinni uchylić m.in. przepisy wewnątrzzakładowe (np. regulamin wynagradzania, jeżeli zawierał zapisy w tym zakresie) lub dostosować ich treść do nowych przepisów, tj. do art. 12 ust. 12a, ust. 2c ustawy o pdof. Jeżeli tego nie zrobią w zakresie, w jakim przepisy wewnątrzzakładowe będą niezgodne ze wskazanymi przepisami, regulacje zakładowe przestaną obowiązywać (jako przepisy wynikające z aktu niższego rzędu i niezgodne z ogólnie obowiązującymi regulacjami).

W każdym przypadku pracodawcy są zobowiązani, zarówno do celów podatkowych, jak i naliczania składek ZUS, od 1 stycznia 2015 r. rozpoznawać przychody pracowników z tytułu nieodpłatnego lub częściowo odpłatnego używania samochodów służbowych do celów prywatnych na wskazanych wyżej nowych zasadach.

Przykładowy aneks do umowy o użytkowanie pojazdu służbowego, dotyczący zmiany zasad ustalania przychodu z tytułu nieodpłatnego udostępnienia samochodu służbowego do celów prywatnych od 1 stycznia 2015 r.

Podstawa prawna:

Więcej przeczytasz w Monitorze Prawa Pracy i Ubezpieczeń >>>

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KODEKS PRACY 2019

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Mikołaj Przywara

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »