| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Prawa i obowiązki > Umowa o użytkowanie samochodu służbowego do celów prywatnych od 1 stycznia 2015 r.

Umowa o użytkowanie samochodu służbowego do celów prywatnych od 1 stycznia 2015 r.

Od 1 stycznia 2015 r. pracodawcy będą wyceniać wartość nieodpłatnych świadczeń z tytułu udostępnienia pracownikowi służbowego samochodu do celów prywatnych na podstawie pojemności pojazdu i liczby dni korzystania z niego w miesiącu przez zatrudnionych. W tej sytuacji należy przyjąć, że przepisy wewnątrzzakładowe lub umowy o prywatne wykorzystywanie samochodów służbowych, przewidujące inne warunki wyceny takiego użyczenia niż wskazane w ustawie, przestają obowiązywać i powinny zostać zmienione.

Biorąc pod uwagę poprzedni przykład, załóżmy, że w styczniu 2015 r. pracownik uda się na tygodniowy urlop. Na urlop pracownik pojedzie samochodem prywatnym, czyli od 17 do 25 stycznia 2015 r. nie będzie korzystał z samochodu służbowego. W tej sytuacji do przychodów pracownika pracodawca może doliczyć tylko kwotę 183,26 zł (22 pozostałe dni stycznia x 8,33 zł) lub jeszcze mniejszą (jeżeli w styczniu 2015 r. wystąpią inne dni, w których pracownik nie wykorzystywał samochodu służbowego do celów prywatnych.

Od 1 stycznia 2015 r. będzie też obowiązywać przepis regulujący sytuację, w której samochód jest udostępniany pracownikowi do celów prywatnych częściowo odpłatnie. Wówczas przychodem pracownika będzie różnica między wyżej określoną wartością a odpłatnością ponoszoną przez podatnika (art. 12 ust. 2c ustawy o pdof).

Z tytułu udostępnienia Krzysztofowi P. do celów prywatnych samochodu służbowego o pojemności silnika 1889 cm3 pracodawca potrąca z pensji pracownika miesięcznie kwotę 240 zł. W takim przypadku od 1 stycznia 2015 r. u pracownika będzie powstawał miesięcznie przychód ze świadczeń częściowo odpłatnych w kwocie 160 zł (400 zł – 240 zł).

Ryczałt na dojazdy miejscowe w podróży służbowej

Przepisy o ustalaniu wysokości przychodu z tytułu wykorzystywania służbowego samochodu do celów prywatnych przy częściowej odpłatności pracownika będą miały zastosowanie tylko w przypadkach, gdy taka odpłatność będzie niższa od ryczałtu obliczonego na podstawie tych przepisów. Jeżeli odpłatność za udostępnienie samochodu do celów prywatnych jest wyższa od takiego ryczałtu, pracownik ponosi jedynie koszt ryczałtu (przychód ze świadczeń częściowo odpłatnych w takim przypadku nie występuje).

Z tytułu udostępnienia samochodu o pojemności silnika 1297 cm3 do celów prywatnych pracodawca potrąca miesięcznie z pensji Marcina H. kwotę 400 zł. W takim przypadku, w stanie prawnym obowiązującym od 1 stycznia 2015 r., u pracownika nie powstanie przychód ze świadczeń częściowo odpłatnych z tytułu udostępnienia mu samochodu służbowego do celów prywatnych.

Omawiane przepisy będą mieć zastosowanie w każdym przypadku, gdy pracownikom są udostępniane samochody służbowe do celów prywatnych. Będzie to dotyczyć, przykładowo, również udostępniania im samochodów wynajętych przez pracodawcę czy udostępniania pracownikom samochodów przez pracodawców prowadzących działalność w zakresie wynajmu samochodów. Zwrócenie na to uwagi jest o tyle istotne, że w takich przypadkach do 31 grudnia 2014 r. obowiązują szczególne zasady ustalania wysokości przychodów pracowników z tytułu udostępnienia im samochodów na cele prywatne (np. interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 1 października 2014 r., ILPB1/415–688/14–4/TW).

Nowe zasady opodatkowania wykorzystywania aut służbowych do celów prywatnych

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KODEKS PRACY 2019

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Treco Inspiracja do sukcesu

Portal dla szkoleniowców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »