| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Prawa i obowiązki > Dni wolne na poszukiwanie pracy - wzór wniosku

Dni wolne na poszukiwanie pracy - wzór wniosku

Rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem przez pracodawcę uprawnia pracownika do dni wolnych na poszukiwanie pracy. Pracownik składa w tym celu wniosek. Kiedy pracownik może otrzymać wolne na poszukiwanie pracy w związku z wypowiedzeniem mu przez stowarzyszenie umowy o pracę?

Udzielenie pracownikowi dni wolnych na poszukiwanie pracy może być dokonane jedynie na dni, które są dla niego dniami pracy, dlatego też spośród wszystkich dni roboczych należy wyłączyć dni, w które pracownik nie świadczy pracy zgodnie z ustalonym rozkładem czasu pracy (zob. np. pismo Głównego Inspektoratu Pracy z 8 marca 2010 r., sygn. GPP-517-4560-17-1/10/PE/RP). Przez dni wolne od pracy rozumie się wszystkie dni, które nie są niedzielami i świętami ustawowo uznanymi za dni wolne od pracy. Jednak, udzielając dni wolnych pracownikowi, należy wyłączyć dni, w które świadczy on pracę zgodnie z ustalonym rozkładem czasu pracy. Udzielenie pracownikowi zwolnienia na poszukiwanie pracy w dniu dla niego wolnym od wykonywania pracy nie byłoby zgodne z celem tego uprawnienia.

Zobacz również: Ekwiwalent za niewykorzystane dni wolne na poszukiwanie pracy

Za dni zwolnienia od pracy pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia. Przy ustalaniu jego wysokości stosuje się zasady obowiązujące przy ustalaniu wynagrodzenia za urlop – z tym jednak, że składniki wynagrodzenia ustalane w wysokości przeciętnej oblicza się z miesiąca, w którym przypadło zwolnienie od pracy.

Przywrócenie do pracy pracownika, który skorzystał w trakcie wypowiedzenia z dni wolnych na poszukiwanie pracy, nie rodzi po stronie pracodawcy prawa do żądania zwrotu wynagrodzenia wypłaconego pracownikowi za te dni. Także nieosiągnięcie celu przez udzielone dni wolne (tj. znalezienie pracy) nie daje podstawy domagania się przez pracodawcę zwrotu wypłaconego wynagrodzenia.

Podsumowując, należy dodać, że pracownik ma prawo skorzystania z dni wolnych na poszukiwanie pracy, nie ma natomiast takiego obowiązku. Niewykorzystanie przysługujących dni wolnych nie daje pracownikowi prawa do ekwiwalentu pieniężnego.

Wzór. Wniosek o udzielenie pracownikowi zwolnienia od pracy w związku z poszukiwaniem pracy

Podstawa prawna:

ustawa z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy – j.t. Dz.U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94; ost.zm. Dz.U. z 2012 r., poz. 1110

rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 29 maja 1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy – Dz.U. Nr 62, poz. 289; ost.zm. Dz.U. z 2003 r. Nr 230, poz. 2292

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KODEKS PRACY 2019

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Barchan

Ekspert ds. Leasingu, Menedżer

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »