| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Prawa i obowiązki > W 2013 r. pracodawcy po raz pierwszy przekazują pracownikom zbiorczą RMUA

W 2013 r. pracodawcy po raz pierwszy przekazują pracownikom zbiorczą RMUA

Pracodawca ma obowiązek przekazać pracownikom informacje o składkach przekazanych za nich do ZUS. Zgodnie z przepisami obowiązującymi od 1 stycznia 2012 r. informację taką przekazuje raz w roku, za rok ubiegły.

Informację płatnicy mogą przekazać na formularzu ZUS RMUA lub w innej formie, np. wydruku bądź elektronicznego dokumentu z programu wykorzystywanego w obsłudze kadrowo-płacowej, o ile będzie spełniał wyżej wymienione warunki. Najważniejsze, by zakres danych był zgodny z wymogami określonymi w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych.

Dodatkowo na stronie internetowej ZUS www.zus.pl, w zakładce Bieżące wyjaśnienia komórek merytorycznych, został zamieszczony wzór formularza informacji rocznej, który może zostać wykorzystany przez płatników składek.

Wzór informacji rocznej znajdą Państwo również na naszej stronie www.mk.infor.pl w zakładce Aktywne druki.

Płatnicy mogą również skorzystać z aktualnie obowiązującej wersji programu PŁATNIK i wydrukować lub przekazać w formie dokumentu elektronicznego dane miesięczne za okres styczeń – grudzień 2012 r.

Można również przekazać informację w innej formie, jeżeli będą spełnione wymogi co do zakresu informacji, jakie powinny być przekazane ubezpieczonemu.

WAŻNE!

Jeżeli zatrudniony wyrazi na to zgodę, pracodawca może mu przesyłać raport roczny w formie elektronicznej.

Należy pamiętać, że płatnik składek nie ma obowiązku uzyskiwania od ubezpieczonego pisemnego potwierdzenia, że taka informacja została mu terminowo przekazana. Przepisy nie przewidują sankcji za niewywiązywanie się przez płatnika z obowiązku przekazywania informacji ubezpieczonemu. Jednak nieprzekazanie takiej informacji ubezpieczonemu może wskazywać, że płatnik nie odprowadza należnych składek, co już jest sankcjonowane. Co więcej, płatnik powinien się liczyć z tym, że ubezpieczony pracownik może sprawdzić w ZUS, czy płatnik odprowadza za niego należne składki, a w przypadku stwierdzenia takich zaległości może ten fakt zgłosić do ZUS. A zatem w przypadku gdy ubezpieczony ma trudności z uzyskaniem informacji od płatnika składek (pracodawcy), może zweryfikować dane, korzystając z Platformy Usług Elektronicznych ZUS www.pue.zus.pl. Na portalu ubezpieczony może na bieżąco sprawdzić m.in., w jakiej wysokości pracodawca opłacił za niego składki za każdy miesiąc.

Ponadto ubezpieczony może zwrócić się bezpośrednio do terenowej jednostki organizacyjnej ZUS z zapytaniem, czy pracodawca odprowadza za niego składki. W tym celu ubezpieczony może wykorzystać druk ZUS ZZU. Pytanie o odprowadzanie składek można zadać także w innej, dowolnej formie, podając niezbędne dane identyfikacyjne.

Jeżeli okaże się, że płatnik nie opłaca składek, ZUS wezwie go do uregulowania długu wraz z należnymi odsetkami za zwłokę.

Ponadto pracodawca może zostać w drodze postępowania sądowego ukarany karą grzywny do 5000 zł.

WAŻNE!

Pracodawca, który nie wywiązuje się z obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne za pracownika, może zostać ukarany przez sąd karą grzywny do 5000 zł.

Podstawa prawna:

  •  art. 23 ust. 1, art. 32, art. 41 ust. 8–8b, art. 98 ust. 1 pkt 1 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych – Dz.U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585; ost.zm. Dz.U. z 2012 r., poz. 1548

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KODEKS PRACY 2019

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Mikołaj Przywara

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »