| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Prawa i obowiązki > Od 1 stycznia 2013 r. będzie łatwiejszy dostęp do interpretacji ZUS, KRUS i NFZ

Od 1 stycznia 2013 r. będzie łatwiejszy dostęp do interpretacji ZUS, KRUS i NFZ

Obowiązek publikowania w Biuletynie Informacji Publicznej przez KRUS, ZUS i NFZ wydawanych przez te organy pisemnych interpretacji przepisów – to jedna ze zmian w uchwalonej 16 listopada br. tzw. trzeciej ustawie deregulacyjnej. Zacznie ona obowiązywać od 1 stycznia 2013 r. Publikowania interpretacji wydawanych przez ZUS od dawna domagały się organizacje zrzeszające przedsiębiorców.

Dotychczas o wydanie interpretacji mógł wnioskować tylko podmiot będący przedsiębiorcą w rozumieniu przepisów o swobodzie działalności gospodarczej. Ta sytuacja nie uległa zmianie – o wydanie interpretacji nadal może wnioskować tylko przedsiębiorca. Jednak z publikacji będą mogli korzystać wszyscy płatnicy, którzy niejednokrotnie borykają się z podobnymi problemami w zakresie obowiązku składkowego, jak podmioty prowadzące działalność gospodarczą. Możliwość ta dotyczy dużej liczby płatników, którzy nie prowadzą działalności gospodarczej, np. pracodawców ze sfery budżetowej. Trzeba jednak pamiętać, że przed sankcjami ZUS za działania w zakresie wskazanym interpretacją indywidualną chroniony jest tylko podmiot, któremu ona została wydana.

Zagrożenia (–)

Brak sankcji za postępowanie zgodne z interpretacją ZUS ma zastosowanie tylko w odniesieniu do przedsiębiorcy, który o nią wnioskował.

Obowiązek publikacji interpretacji indywidualnych przez NFZ i KRUS

Obowiązek podania do publicznej wiadomości wykładni przepisów zawartej w wydawanych interpretacjach indywidualnych, przez publikację ich w Biuletynie Informacji Publicznej, od przyszłego roku obejmie także NFZ i KRUS. W przypadku tych organów również został uściślony zakres przedmiotowy wydawanych interpretacji.

Dyrektor oddziału wojewódzkiego NFZ, na podstawie art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, będzie wydawać interpretacje indywidualne w zakresie spraw dotyczących objęcia ubezpieczeniem zdrowotnym. Nie należą do nich jednak sprawy dotyczące składek na ubezpieczenie zdrowotne, należące do właściwości organów ubezpieczeń społecznych (ZUS i KRUS). Natomiast prezes KRUS będzie udzielał interpretacji pisemnych w zakresie opłacania składek na ubezpieczenia społeczne osobom wskazanym w art. 5a ust. 1a ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników, tj. osobom prowadzącym działalność gospodarczą, które po spełnieniu ustawowych warunków kontynuują ubezpieczenia społeczne w KRUS (zamiast z tytułu prowadzenia działalności przejść do powszechnego systemu ubezpieczeniowego w KRUS).

Wypłata zaliczek dla pracowników w razie upadłości pracodawcy

Zgodnie z przepisami ustawy z 13 lipca 2006 r. o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy, w okresie od dnia złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości pracodawcy do dnia wydania przez sąd postanowienia w sprawie ogłoszenia upadłości pracodawca może złożyć do marszałka województwa wniosek o wypłatę zaliczek. Zaliczki te są przeznaczone na zaspokojenie niezaspokojonych świadczeń pracowniczych pracodawcy, który ogłosił upadłość.

Dotychczas do wniosku o wypłatę zaliczek należało dołączyć poświadczoną za zgodność z oryginałem kopię wniosku o ogłoszenie upadłości, co wiązało się z nieuzasadnionymi kosztami opłaty notarialnej. Od 1 stycznia 2013 r. pracodawca nie ma obowiązku uwierzytelniania kopii wniosku o ogłoszenie upadłości.

WAŻNE!

Od 1 stycznia 2013 r. pracodawca nie ma obowiązku uwierzytelniania kopii wniosku o ogłoszenie upadłości.

Podstawa prawna:

  • art. 2, art. 7, art. 12, art. 13 ustawy z 16 listopada 2012 r. o redukcji niektórych obciążeń administracyjnych w gospodarce (Dz.U. z 2012 r. poz. 1342),
  • art. 14a ustawy z 13 lipca 2006 r. o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy (Dz.U. Nr 158, poz. 1121 ze zm.),
  • art. 10, art. 10a ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz.U. z 2010 r. Nr 220, poz. 1447 ze zm.).

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KODEKS PRACY 2019

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Szymański

Doradca podatkowy z Departamentu Kontroli Podatkowych Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »