| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Prawa i obowiązki > 20 najważniejszych obowiązków pracodawcy na przełomie roku

20 najważniejszych obowiązków pracodawcy na przełomie roku

Na przełomie roku pracodawcy mają więcej obowiązków w zakresie prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Ustalenie wymiarów czasu pracy na 2013 r., zmiana umów o pracę w związku ze zmianą minimalnego wynagrodzenia od 1 stycznia 2013 r., złożenie w ZUS informacji ZUS IWA – to tylko część zadań, jakie będą mieli pracodawcy w najbliższym czasie.

4.2. Jak wypełnić ZUS IWA

Informacja ZUS IWA zawiera następujące dane:

Blok I – dane organizacyjne (numer informacji i rok, za którą jest składana) oraz kod terytorialny jednostki terenowej ZUS,

Blok II – dane identyfikacyjne płatnika składek, określone w przepisach o systemie ubezpieczeń społecznych (NIP, REGON, PESEL, nazwa skrócona),

Blok III – dane o liczbie ubezpieczonych zgłoszonych do ubezpieczenia wypadkowego, pole 01 – liczba ubezpieczonych zgłoszonych do ubezpieczenia wypadkowego w 2012 r.,

Blok IV – zestawienie danych do ustalenia kategorii ryzyka dla płatnika składki, w polu 01 należy wpisać rodzaj przeważającej działalności według Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD), ujęty w rejestrze REGON na 31 grudnia 2012 r. Jest to pięcioznakowy kod, aktualny na ostatni dzień roku, za który jest składana informacja.

W polu 02 bloku IV należy wpisać liczbę poszkodowanych w wypadkach przy pracy ogółem, jakie zdarzyły się w 2012 r. Oznacza to, że jeśli chodzi o pracowników, uwzględnia się poszkodowanych w wypadkach, które zostały zarejestrowane w rejestrze wypadków nie wcześniej niż 1 stycznia i nie później niż 31 grudnia 2012 r. W przypadku innych ubezpieczonych objętych ubezpieczeniem wypadkowym – uwzględnia się poszkodowanych w wypadkach przy pracy, odnotowanych w karcie wypadku sporządzonej nie wcześniej niż 1 stycznia i nie później niż 31 grudnia 2012 r.

PRZYKŁAD

Zleceniobiorca uległ wypadkowi przy pracy 29 grudnia 2012 r. Karta wypadku została sporządzona 5 stycznia 2013 r. Poszkodowany nie powinien zostać ujęty w informacji ZUS IWA składanej za 2012 r., ale dopiero w ZUS IWA za 2013 r.

W polu 03 bloku IV należy wpisać liczbę osób poszkodowanych w 2012 r. w wypadkach ciężkich i śmiertelnych. Jeżeli w 2012 r. żadna osoba nie ucierpiała w wypadku przy pracy lub w wypadku przy pracy ciężkim bądź śmiertelnym, to odpowiednio w polu 02 i 03 należy wpisać cyfry „0”.

Pole 04 bloku IV to miejsce na podanie liczby zatrudnionych pracowników (tj. osób pozostających w stosunku pracy w rozumieniu Kodeksu pracy) w warunkach, w których występują przekroczenia najwyższych dopuszczalnych stężeń (natężeń) czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy według stanu na 31 grudnia 2012 r. Danego pracownika uwzględnia się w tej liczbie tylko raz. Przy ustalaniu liczby zatrudnionych stosuje się zasady obowiązujące przy wypełnianiu działu 2 sprawozdania o warunkach pracy (Z-10), zgodnie z przepisami o statystyce publicznej.

4.3. Przekazanie ZUS IWA

Płatnik składek przekazuje do ZUS informacje ZUS IWA w takiej samej formie jak pozostałe dokumenty ubezpieczeniowe i rozliczeniowe. Ponieważ ZUS IWA mają obowiązek przekazać do ZUS płatnicy, którzy zgłaszają do ubezpieczenia wypadkowego co najmniej 10 osób, czyli płatnicy zobowiązani do przekazywania dokumentów zgłoszeniowych i rozliczeniowych drogą elektroniczną, informację ZUS IWA również muszą przekazać w ten sposób. Wypełniony formularz ZUS IWA za 2012 r. płatnicy powinni przesłać do ZUS do 31 stycznia 2013 r.

Płatnicy składek zobowiązani do złożenia więcej niż jednego kompletu ubezpieczeniowych dokumentów rozliczeniowych za dany miesiąc – np. urzędy pracy, ośrodki pomocy społecznej, banki – składają za dany rok kalendarzowy jedną informację ZUS IWA.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KODEKS PRACY 2019

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Olga Rzycka

Coach, trener, psycholog

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »