| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Prawa i obowiązki > 20 najważniejszych obowiązków pracodawcy na przełomie roku

20 najważniejszych obowiązków pracodawcy na przełomie roku

Na przełomie roku pracodawcy mają więcej obowiązków w zakresie prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Ustalenie wymiarów czasu pracy na 2013 r., zmiana umów o pracę w związku ze zmianą minimalnego wynagrodzenia od 1 stycznia 2013 r., złożenie w ZUS informacji ZUS IWA – to tylko część zadań, jakie będą mieli pracodawcy w najbliższym czasie.

Za postój pracodawca zapłaci pracownikowi wynagrodzenie w wysokości nie niższej niż 1600 zł (art. 81 § 1 Kodeksu pracy). Zwiększy się również minimalna wysokość odszkodowania (do 1600 zł) dla osoby, wobec której pracodawca naruszył zasadę równego traktowania w zatrudnieniu. Ma ona bowiem prawo do rekompensaty w wysokości nie niższej niż minimalne wynagrodzenie za pracę (art. 183d Kodeksu pracy).

2. Wynagrodzenie minimalne należne za grudzień br., wypłacone w styczniu 2013 r.

U niektórych pracodawców obowiązujący termin wypłaty wynagrodzeń jest przesunięty na kolejny miesiąc (np. 10. dnia miesiąca za miesiąc poprzedni). Zdarza się również, że pracodawcy spóźniają się z wypłatą. W obu tych sytuacjach często powstają wątpliwości, w jakiej wysokości pracownikowi przysługuje minimalne wynagrodzenie należne za pracę wykonaną w grudniu, jeżeli zostanie wypłacone w styczniu następnego roku. Pracownikowi należy wówczas wypłacić wynagrodzenie minimalne obowiązujące w miesiącu, za który przysługuje to wynagrodzenie. Oznacza to, że jeśli pracodawca będzie wypłacał wynagrodzenie w styczniu 2013 r. za grudzień 2012 r. pracownikowi, który otrzymuje pensję w wysokości minimalnej, powinien wypłacić kwotę minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w grudniu 2012 r. (1500 zł). Jest to zgodne z zasadą, że wynagrodzenie jest należne za wykonaną pracę, a więc jego wysokość jest ustalana według zasad obowiązujących w okresie, w jakim praca była wykonywana.

3. Wynagrodzenie należne za grudzień 2012 r., wypłacone w styczniu 2013 r. – kiedy powstaje przychód u pracownika

Ze względu na podatkową definicję przychodów istotny jest zawsze moment wypłacenia pracownikowi wynagrodzenia, a nie okres, za jaki to wynagrodzenie przysługuje. Dlatego przy naliczaniu zaliczki na podatek dochodowy od wypłacanego wynagrodzenia należy zastosować wszystkie stawki obowiązujące na dzień dokonania wypłaty wynagrodzenia (postawienia wynagrodzenia do dyspozycji pracownika).

W konsekwencji, przy obliczaniu wynagrodzenia należnego za pracę w grudniu 2012 r., a wypłaconego w styczniu 2013 r., pracodawca powinien zastosować koszty uzyskania, kwotę wolną oraz stawkę podatku, jakie będą obowiązywać w nowym roku podatkowym. Pobraną w styczniu 2013 r. zaliczkę na podatek należy wpłacić do urzędu skarbowego do 20 lutego 2013 r.

PRZYKŁAD

W hurtowni owoców „Mango” wynagrodzenia są wypłacane w kasie w ostatnim dniu miesiąca. 31 grudnia 2012 r. pracodawca przygotował listy płac i środki pieniężne na wypłaty. Jedna z pracownic nie odebrała pensji. Zrobiła to dopiero 2 stycznia 2013 r. Mimo że pobrała pieniądze w nowym roku, nie będą one stanowiły przychodu w styczniu, ale w grudniu, ponieważ były postawione do jej dyspozycji (do odebrania w kasie) w grudniu 2012 r. Wobec tego zaliczka na podatek zostanie ustalona z zastosowaniem zasad obowiązujących w grudniu 2012 r. i zapłacona do 21 stycznia 2013 r.

WAŻNE!

Wynagrodzenie należne za pracę wykonaną w grudniu 2012 r., a wypłacone w styczniu 2013 r. pracodawca powinien rozliczyć pod względem podatkowym na zasadach obowiązujących w 2013 r.

4. Koszty uzyskania, kwota zmniejszająca podatek i skala podatkowa

Od nowego roku (na podstawie informacji uzyskanej przez redakcję MPPiU 24 października 2012 r. od Wydziału Prasowego Ministerstwa Finansów) nie zmienią się kwoty miesięcznych, zryczałtowanych kosztów uzyskania przychodów ze stosunku służbowego, stosunku pracy, spółdzielczego stosunku pracy oraz pracy nakładczej. Pozostaną na poziomie obowiązującym od 2009 r.

Tabela 2. Wysokość kosztów uzyskania przychodów, które będą obowiązywać w 2013 r.

Miesięczna
kwota kosztów

Limit roczny

111,25 zł

1335 zł – dla podatników uzyskujących przychody od jednego zakładu pracy

139,06 zł

1668,72 zł – dla podatników, których miejsce stałego lub czasowego zamieszkania jest położone poza miejscowością, w której znajduje się zakład pracy, nieotrzymujących dodatku za rozłąkę

111,25 zł

2002,05 zł – dla podatników uzyskujących przychody równocześnie z więcej niż jednego stosunku służbowego, stosunku pracy oraz pracy nakładczej

139,06 zł

2502,56 zł – dla podatników dojeżdżających, uzyskujących przychody równocześnie z więcej niż jednego stosunku służbowego, stosunku pracy oraz pracy nakładczej, nieotrzymujących dodatku za rozłąkę

Dochody uzyskane począwszy od 1 stycznia 2013 r. będą obciążone tak jak dotychczas, według progresywnej skali podatkowej z dwiema stawkami, tj. 18% i 32%.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KODEKS PRACY 2019

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Barchan

Ekspert ds. Leasingu, Menedżer

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »