| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Prawa i obowiązki > Jaką odpowiedzialność wobec pracodawcy ponosi pracownik, który ujawnia tajemnice firmy

Jaką odpowiedzialność wobec pracodawcy ponosi pracownik, który ujawnia tajemnice firmy

Pracownik ma obowiązek chronić tajemnice pracodawcy. Jeśli tego nie robi, naraża się na sankcje nie tylko w czasie trwania zatrudnienia, ale także trzy lata po jego ustaniu.

PRZYKŁAD

Pracownik działu informatycznego pozostawił lukę w systemie informatycznym przedsiębiorstwa, którą wykorzystuje konkurent w celu zdobycia poufnych informacji. Firma wystąpiła do sądu z powództwem o odszkodowanie. Wykazała ona wysokość szkody, winę informatyka oraz związek przyczynowy między zaniechaniem obowiązków pracowniczych a zaistniałą szkodą.

Jeżeli chodzi o odpowiedzialność karną, to zgodnie z art. 23 ust. 1 ustawy osoba, która dopuściła się czynu polegającego na ujawnieniu innej osobie informacji stanowiącej tajemnicę przedsiębiorstwa, podlega karze pozbawienia wolności do 2 lat, karze ograniczenia wolności lub karze grzywny. Warunkiem odpowiedzialności karnej jest ujawnienie informacji przez pracownika, na którym ciążył obowiązek zachowania tajemnicy, oraz wyrządzenie przez to pracodawcy poważnej szkody. Ściganie tego przestępstwa następuje na wniosek pokrzywdzonego pracodawcy. Zatem to od jego woli zależy wszczęcie postępowania karnego, które na dalszym etapie toczy się już z urzędu.

Gdyby natomiast skrzyżowały się w praktyce zakresy pojęć różnych tajemnic, rozmaicie określanych w różnych ustawach – np. tajemnicy przedsiębiorstwa z tajemnicą służbową czy zawodową, można byłoby mówić o zbiegu przepisów. W takich sytuacjach sąd skazuje za jedno przestępstwo na podstawie wszystkich zbiegających się przepisów i wymierza karę na podstawie regulacji przewidującej najsurowszą dolegliwość. Nie stoi to na przeszkodzie orzeczeniu innych jeszcze środków przewidzianych w ustawie na podstawie wszystkich zbiegających się przepisów (art. 11 Kodeksu karnego).

PRZYKŁAD

Pracownik był zatrudniony jako biotechnolog w spółce produkującej odżywki dla dzieci. W zamian za znaczną kwotę ujawnił on konkurencyjnej firmie objęte tajemnicą informacje dotyczące sposobu produkcji tych odżywek. W efekcie firma ta podjęła produkcję podobnych produktów i odebrała spółce dotychczasowych klientów, co spowodowało znaczne straty po stronie spółki. Prezes spółki złożył do prokuratury wniosek o wszczęcie postępowania karnego wobec biotechnologa. Zachowanie prezesa spółki było prawidłowe.

Podstawa prawna:

  • art. 30 § 1, art. 52 § 1, art. 100 § 1–2, art. 1011, art. 1012, art. 108–113, art. 122 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (Dz.U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 ze zm.)
  • art. 415 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz.U. Nr 16, poz. 93 ze zm.)
  • art. 11, art. 18, art. 23 ustawy z 16 kwietnia 1993 r. o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji (Dz.U. z 2003 r. Nr 153, poz. 1503 ze zm.)
  • art. 4 ustawy z 5 sierpnia 2010 r. o ochronie informacji niejawnych (Dz.U. Nr 182, poz. 1228)
  • art. 11 ustawy z 6 czerwca 1997 r. – Kodeks karny (Dz.U. Nr 88, poz. 553 ze zm.)

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KODEKS PRACY 2019

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Małgorzata Słomka

Doradca podatkowy nr wpisu 09900, prawnik, zatrudniona w Instytucie Studiów Podatkowych na stanowisku konsultanta podatkowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »