| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Prawa i obowiązki > Kto może być pełnomocnikiem pracownika przed sądem pracy

Kto może być pełnomocnikiem pracownika przed sądem pracy

Krąg osób mogących reprezentować pracownika przed sądem pracy choć jest szeroki, jednak jest ograniczony przez przepisy Kodeksu postępowania cywilnego. Niezachowanie określonych wymogów przez te przepisy może prowadzić do uchylenia, także korzystnego dla strony, wyroku.

Pracownik niezrzeszony

Jeśli pracownik nie jest zrzeszony w żadnym związku zawodowym, wówczas może się zwrócić do każdego związku zawodowego działającego na terenie zakładu pracy, w którym jest on zatrudniony, o przydzielenie mu pełnomocnika. Na wniosek pracownika niezrzeszonego związek zawodowy może podjąć się obrony jego praw i interesów wobec pracodawcy (art. 7 ust. 2 ustawy o związkach zawodowych). Podobnie wypowiadał się Sąd Najwyższy w postanowieniu z 17 września 2004 r., podnosząc, że związek zawodowy może się wyjątkowo podejmować reprezentowania osób niebędących członkiem żadnego związku zawodowego, jeżeli jednocześnie wywodzą się z grona członków załogi danego zakładu pracy.

Skutki złego pełnomocnictwa

W razie występowania w sprawie w charakterze pełnomocnika strony osoby, która nie może być pełnomocnikiem, będzie to uznane za brak należytego umocowania, co powoduje nieważność postępowania (art. 379 pkt 2 k.p.c.). Uchybienie to nie może być usunięte w drodze zatwierdzenia przez stronę czynności dokonanych przez tę osobę. Tak też wskazywał Sąd Najwyższy w uchwale z 28 lipca 2004 r. oraz w wyroku z 20 sierpnia 2001 r., podnosząc, że występowanie w sprawie w charakterze pełnomocnika osoby, która nim nie może być, oznacza brak należytego umocowania pełnomocnika, a tym samym zawsze prowadzi do nieważności postępowania. Ma to istotne skutki, gdyż stwierdzenie przez sąd II instancji nieważności postępowania powoduje, że sąd ten uchyla zaskarżony wyrok, znosi postępowanie w zakresie dotkniętym nieważnością i przekazuje sprawę sądowi I instancji do ponownego rozpoznania (art. 386 § 2 k.p.c.). A zatem z powodu złego pełnomocnictwa może zostać uchylony także korzystny dla strony wyrok sądu I instancji i sprawa będzie podlegać ponownemu rozpoznaniu. Przy czym brak prawidłowego umocowania pełnomocnika sąd bierze pod uwagę z urzędu.

Przykład

Adam Z., dochodzący przed sądem pracy od swojego byłego pracodawcy zapłaty odprawy rentowej, ustanowił swoim pełnomocnikiem kolegę, który pracował kiedyś w podobnym przedsiębiorstwie i kilka lat temu sam występował z pozwem w takiej sprawie. Sąd – nie dostrzegając wadliwości pełnomocnictwa – zasądził na rzecz Adama Z. kwotę 10 000 zł tytułem odprawy. Pracodawca wniósł apelację od wyroku, wnosząc o jego uchylenie. Sąd II instancji po ustaleniu, że Adam Z. był reprezentowany przez osobę, która nie mogła być jego pełnomocnikiem, uchylił wyrok sądu I instancji i przekazał mu sprawę do ponownego rozpoznania.

Podstawa prawna:

  • art. 87, 379 pkt 2, art. 386, art. 465 Kodeksu postępowania cywilnego,
  • art. 7 ustawy z 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych (DzU z 2001 r. nr 79, poz. 854 ze zm.).

Orzecznictwo:

  • postanowienie SN z 29 listopada 2006 r. (II PZ 54/06, niepubl.),
  • postanowienie SN z 17 września 2004 r. (III PZ 10/04, niepubl.),
  • wyrok SN z 22 sierpnia 2003 r. (I PK 214/02, OSNP 2004/16/282),
  • uchwala SN z 28 lipca 2004 r. (III CZP 32/04, OSNC 2006/1/2),
  • wyrok SN z 20 sierpnia 2001 r. (I PKN 586/00, OSNP 2003/14/335).

 

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KODEKS PRACY 2019

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Marek Krysztofiuk

Prawnik, ekspert w dziedzinie prawa karnego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »