| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Prawa i obowiązki > Ekwiwalent za pranie odzieży dla pracownika socjalnego

Ekwiwalent za pranie odzieży dla pracownika socjalnego

Jeżeli odzież używana do wykonywania obowiązków służbowych spełnia kryteria uznania za odzież roboczą, to świadczenia wypłacane z tego tytułu są zwolnione od podatku. W przeciwnym razie należy uznać, że wypłata ekwiwalentu za odzież i jej pranie stanowi przychód opodatkowany.

Wariant I – bez podatku

Pracownicy socjalni ośrodków pomocy społecznej (OPS) używają (za swoją zgodą) własnej odzieży i obuwia roboczego, spełniających wymogi bezpieczeństwa i higieny pracy do wykonywania stałej pracy w terenie. Warunki użytkowania odzieży ochronnej przez pracowników (i jej prania) wynikają z obowiązującego w jednostce regulaminu.

Regulamin zawiera zasady użytkowania odzieży ochronnej, tabelę przydziału, normy zużycia, okres używania, stanowisko, na którym przysługuje, oraz kwotę ekwiwalentu. Ośrodek wypłaca pracownikom socjalnym ekwiwalenty pieniężne w wysokości przedstawionej w tabeli norm przydziału i dokonuje zakupu odzieży roboczej pozostałym pracownikom.

Ekwiwalent pieniężny za używanie własnej odzieży oraz obuwia roboczego przysługuje na podstawie przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy (tak samo – ekwiwalent za pranie odzieży roboczej). Przepisy Kodeksu pracy są przepisami rangi ustawowej i określają jednocześnie zasady przyznawania przedmiotowych ekwiwalentów. W przypadku gdy są spełnione przesłanki, o których mowa w tych przepisach, wówczas wypłacony przez OPS na rzecz pracowników socjalnych ekwiwalent pieniężny za używanie własnej odzieży roboczej przy wykonywaniu obowiązków służbowych w terenie (jak również – za pranie tej odzieży) korzysta ze zwolnienia od podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 11 updof.

WAŻNE!

Ekwiwalenty za używanie odzieży i obuwia własnego zamiast roboczego, a także za pranie odzieży roboczej, wypłacane na podstawie przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy, nie podlegają oskładkowaniu.

Wariant II – z podatkiem

Ośrodek zatrudnia w ramach umowy o pracę pracowników socjalnych, którym jest wypłacany ekwiwalent za używanie własnej odzieży i jej pranie oraz używanie własnego obuwia zamiast roboczego. Jednak prawo do uzyskania tego ekwiwalentu nie wynika z obowiązujących ustaw oraz przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy.

Powołany wcześniej przepis art. 21 ust. 1 pkt 11 updof nie stawia szczególnych wymogów, których spełnienie daje możliwość zwolnienia od opodatkowania ekwiwalentów za używanie własnej odzieży i obuwia oraz pranie odzieży roboczej. Warunkiem zwolnienia jest wyłącznie to, by prawo do tego rodzaju ekwiwalentu i zasady jego przyznawania wynikały z przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy.

W sytuacji gdy nie zostaną spełnione przesłanki, o których mowa wcześniej, wówczas wypłacony przez OPS pracownikom socjalnym ekwiwalent pieniężny za używanie przez tych pracowników własnej odzieży i obuwia oraz pranie tej odzieży nie korzysta ze zwolnienia od podatku dochodowego.

Podstawa prawna:

  • art. 2377, 2379 Kodeksu pracy,
  • art. 9 ust. 1, art. 10 ust. 1 pkt 1, art. 11 ust. 1, art. 12 ust. 1, art. 21 ust. 1 pkt 11, art. 52, art. 52a i art. 52c ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (DzU z 2012 r. poz. 361 ze zm.),
  • § 2 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia MPiPS z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (DzU nr 161, poz. 1106 ze zm.).

 

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KODEKS PRACY 2019

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Urszula Wójcik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »