| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Prawa i obowiązki > Ekwiwalent za pranie odzieży dla pracownika socjalnego

Ekwiwalent za pranie odzieży dla pracownika socjalnego

Jeżeli odzież używana do wykonywania obowiązków służbowych spełnia kryteria uznania za odzież roboczą, to świadczenia wypłacane z tego tytułu są zwolnione od podatku. W przeciwnym razie należy uznać, że wypłata ekwiwalentu za odzież i jej pranie stanowi przychód opodatkowany.

Wariant I – bez podatku

Pracownicy socjalni ośrodków pomocy społecznej (OPS) używają (za swoją zgodą) własnej odzieży i obuwia roboczego, spełniających wymogi bezpieczeństwa i higieny pracy do wykonywania stałej pracy w terenie. Warunki użytkowania odzieży ochronnej przez pracowników (i jej prania) wynikają z obowiązującego w jednostce regulaminu.

Regulamin zawiera zasady użytkowania odzieży ochronnej, tabelę przydziału, normy zużycia, okres używania, stanowisko, na którym przysługuje, oraz kwotę ekwiwalentu. Ośrodek wypłaca pracownikom socjalnym ekwiwalenty pieniężne w wysokości przedstawionej w tabeli norm przydziału i dokonuje zakupu odzieży roboczej pozostałym pracownikom.

Ekwiwalent pieniężny za używanie własnej odzieży oraz obuwia roboczego przysługuje na podstawie przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy (tak samo – ekwiwalent za pranie odzieży roboczej). Przepisy Kodeksu pracy są przepisami rangi ustawowej i określają jednocześnie zasady przyznawania przedmiotowych ekwiwalentów. W przypadku gdy są spełnione przesłanki, o których mowa w tych przepisach, wówczas wypłacony przez OPS na rzecz pracowników socjalnych ekwiwalent pieniężny za używanie własnej odzieży roboczej przy wykonywaniu obowiązków służbowych w terenie (jak również – za pranie tej odzieży) korzysta ze zwolnienia od podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 11 updof.

WAŻNE!

Ekwiwalenty za używanie odzieży i obuwia własnego zamiast roboczego, a także za pranie odzieży roboczej, wypłacane na podstawie przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy, nie podlegają oskładkowaniu.

Wariant II – z podatkiem

Ośrodek zatrudnia w ramach umowy o pracę pracowników socjalnych, którym jest wypłacany ekwiwalent za używanie własnej odzieży i jej pranie oraz używanie własnego obuwia zamiast roboczego. Jednak prawo do uzyskania tego ekwiwalentu nie wynika z obowiązujących ustaw oraz przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy.

Powołany wcześniej przepis art. 21 ust. 1 pkt 11 updof nie stawia szczególnych wymogów, których spełnienie daje możliwość zwolnienia od opodatkowania ekwiwalentów za używanie własnej odzieży i obuwia oraz pranie odzieży roboczej. Warunkiem zwolnienia jest wyłącznie to, by prawo do tego rodzaju ekwiwalentu i zasady jego przyznawania wynikały z przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy.

W sytuacji gdy nie zostaną spełnione przesłanki, o których mowa wcześniej, wówczas wypłacony przez OPS pracownikom socjalnym ekwiwalent pieniężny za używanie przez tych pracowników własnej odzieży i obuwia oraz pranie tej odzieży nie korzysta ze zwolnienia od podatku dochodowego.

Podstawa prawna:

  • art. 2377, 2379 Kodeksu pracy,
  • art. 9 ust. 1, art. 10 ust. 1 pkt 1, art. 11 ust. 1, art. 12 ust. 1, art. 21 ust. 1 pkt 11, art. 52, art. 52a i art. 52c ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (DzU z 2012 r. poz. 361 ze zm.),
  • § 2 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia MPiPS z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (DzU nr 161, poz. 1106 ze zm.).

 

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W DOKUMENTACJI PRACOWNICZEJ 2019

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Patrycja Łazowa

Konsultant projektów rekrutacyjnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »