| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Prawa i obowiązki > Odwołanie pracownika z urlopu wypoczynkowego

Odwołanie pracownika z urlopu wypoczynkowego

Pracownik, który na żądanie pracodawcy nie stawia się do pracy w czasie urlopu, naraża się np. na ryzyko rozwiązania stosunku pracy z powodu naruszenia obowiązków pracowniczych.

Obowiązek stawienia się do pracy

Odwołanie z urlopu jest dla pracownika wiążące, co oznacza, że jest on zobowiązany przerwać urlop i zgłosić się do pracy. Dotyczy to także odwołania z urlopu, które zdaniem pracownika jest nieuzasadnione. Jest to bowiem polecenie służbowe, niewymagające ani uzgodnienia, ani opinii zakładowej organizacji związkowej bądź odwołanego pracownika. Pracodawca powinien jednak dostosować termin stawiennictwa w pracy do możliwości powrotu pracownika w zwykły sposób z miejsca odpoczynku. W przeciwnym razie ukaranie pracownika za opóźnienie będzie niezgodne z zasadami współżycia społecznego (np. wymóg stawienia się w pracy następnego dnia po wezwaniu dla pracownika przebywającego w Tajlandii).

Odmowa przerwania urlopu może być uznana za ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych. Może stać się również przyczyną natychmiastowego rozwiązania umowy o pracę z pracownikiem ze względu na jego zawinione zachowanie (odmowę) albo podstawą do zastosowania kar porządkowych. Niestawiennictwo będzie potraktowane jako nieusprawiedliwiona nieobecność w pracy. Natomiast w przypadku gdy pracownik w sytuacji odwołania go z urlopu składa wniosek o urlop na żądanie, pracodawca ma uzasadnione prawo odmówić pracownikowi udzielenia takiego urlopu. Jeżeli mimo to pracownik nie stawi się do pracy, będzie to potraktowane jako nieusprawiedliwiona nieobecność w pracy. Oczywiście mogą zdarzyć się sytuacje, gdy niestawiennictwo pracownika w wyniku odwołania będzie usprawiedliwione (np. choroba) albo niemożliwe ze względów obiektywnych, np. strajk pracowników lotniska.

Podstawa prawna:

  • art. 52 § 1 pkt 1, art. 108 k.p.

Obowiązek zwrotu kosztów bezpośrednich

Pracodawca jest zobowiązany pokryć koszty poniesione przez pracownika będące w bezpośrednim związku z odwołaniem go z urlopu. Obowiązek zwrotu nie dotyczy zatem wszystkich kosztów poniesionych przez pracownika. Przyjmuje się, że kosztami bezpośrednimi są koszty, które pracownik poniósł w celu zorganizowania wypoczynku urlopowego, np. opłacenia pobytu w hotelu, łącznie z zamówionymi usługami, np. kosmetycznymi, koszty przejazdu w obie strony. Inaczej mówiąc, są to koszty, których pracownik by nie poniósł, gdyby nie przebywał na urlopie.

Do bezpośrednich kosztów nie należą jednak koszty poniesione w związku z urlopem, np. wydatki na sprzęt turystyczny. Wątpliwości budzi to, czy zwrot kosztów związanych z odwołaniem pracownika z urlopu obejmuje także bezpośrednie koszty niewykorzystania urlopu przez członków jego rodziny. Jeżeli rodzina zwyczajowo spędza razem urlop, wówczas należy wliczyć te koszty, chyba że odwołanie nastąpiło na krótki okres. Ostatecznie zawsze decydujące są okoliczności konkretnej sprawy.

Pracownik powinien na żądanie pracodawcy przedstawić spis kosztów pozostających w bezpośrednim związku z odwołaniem z urlopu. W sytuacji gdy nie jest w stanie wykazać należycie kosztów podróży, będzie mu się należał zwrot zryczałtowany, obliczany według przepisów o podróżach służbowych. Zwrot kosztów urlopu otrzymany przez pracownika w związku z odwołaniem ponad koszty faktycznie poniesione stanowi dla niego przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Podstawa prawna:

  • art. 167 § 2 k.p.

Skutki odwołania pracownika z urlopu

W wyniku odwołania z urlopu pracownik nie wykorzystuje części urlopu. Część ta powinna być udzielona do 30 września następnego roku. Na wniosek pracownika może być udzielona po ustaniu okoliczności uzasadniających konieczną obecność pracownika w zakładzie pracy. Ustanie tych okoliczności nie powoduje automatycznego przywrócenia niewykorzystanej części urlopu.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KODEKS PRACY 2019

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Barchan

Ekspert ds. Leasingu, Menedżer

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »