| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Prawa i obowiązki > Wykroczenia przeciwko prawom pracownika

Wykroczenia przeciwko prawom pracownika

W kodeksie pracy wykroczenia zostały podzielone na 3 grupy. Pierwsza grupa jest związana z zatrudnieniem pracownika oraz przebiegiem jego zatrudnienia, druga sankcjonuje odpowiedzialność za naruszanie najbardziej podstawowych praw związanych ze stosunkiem pracy, tj. prawa do wynagrodzenia, odpoczynku i realizacji wyroków sądowych. Trzecia reguluje wykroczenia dotyczące naruszeń szeroko rozumianych przepisów z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy.

PRZYKŁAD

Marta K. przed zakończeniem urlopu macierzyńskiego zwróciła się z wnioskiem do pracodawcy o udzielenie jej bezpośrednio po tym urlopie urlopu wypoczynkowego w pełnym wymiarze 26 dni. Pracodawca odmówił udzielenia tego urlopu i oświadczył, że pracownica będzie mogła z niego skorzystać po 2 tygodniach pracy ze względu na konieczność jej obecności w tym czasie w firmie. Pracownica nie będzie mogła nie zastosować się do polecenia pracodawcy, jednak takie postępowanie pracodawcy narusza uprawnienia pracownicy i jest wykroczeniem.

Nieprowadzenie dokumentacji pracowniczej

Wykroczeniem jest m.in. nieprowadzenie przez pracodawcę ewidencji czasu pracy pracowników, imiennych kart wypłacanego wynagrodzenia, kartotek przydziału odzieży i obuwia roboczego, a także akt osobowych pracowników. Nie jest natomiast wykroczeniem błędne prowadzenie tej dokumentacji. Każdy przypadek będzie jednak podlegał indywidualnej ocenie.

Przechowywanie przez pracodawcę dokumentów wszystkich zatrudnionych pracowników w jednym segregatorze zostanie niewątpliwie uznane za wykroczenie polegające na nieprowadzeniu akt osobowych. Nie będzie natomiast takim wykroczeniem nieprawidłowe poukładanie dokumentów w poszczególnych częściach akt osobowych czy brak spisu dokumentów i numeracji na dokumentach.

Pozostawienie dokumentacji pracowniczej w warunkach grożących jej uszkodzeniem lub zniszczeniem

Wykroczenie to dotyczy sytuacji, w której pracodawca świadomie naraża dokumentację pracowniczą, w tym akta osobowe pracowników, na możliwość ich zniszczenia lub uszkodzenia. Nie dotyczy to przypadków losowych, w których mimo prawidłowego zabezpieczenia dokumentacji uległa ona np. zalaniu czy spaleniu. W każdym przypadku o przypisaniu winy za to wykroczenie będzie decydował inspektor pracy lub sąd na podstawie zaistniałego zdarzenia.

Wykroczenia związane z podstawowymi prawami pracowniczymi

Zakres podmiotowy wykroczeń należących do tej grupy jest bardzo szeroki i obejmuje każdą osobę, która nie dopełniła określonego obowiązku wobec pracownika. Wykroczenia te może popełnić zatem każdy, kto był zobowiązany do określonego zachowania, m.in.: pracodawca, dyrektor, kierownik, księgowa, kadrowa, kierownik zmianowy, i nie dopełnił go, naruszając w ten sposób prawa pracowników.

Naruszenia w zakresie wypłaty wynagrodzenia

Niewypłacenie w odpowiednim terminie lub bezpodstawne obniżenie lub potrącenie jakiegokolwiek świadczenia należnego pracownikowi lub członkowi jego rodziny ze stosunku pracy (np. wynagrodzenia, odprawy, ekwiwalentu) stanowi wykroczenie. Wówczas osobą odpowiedzialną jest najczęściej pracodawca. Równie często się zdarza, że odpowiedzialność w tym zakresie może ponieść pracownik nadzorujący naliczanie płac. Nienaliczenie przez odpowiedzialną osobę określonego świadczenia (np. odprawy) lub jego zaniżenie (dodatków za godziny nadliczbowe, ekwiwalentu za urlop itp.) z powodu nieznajomości przepisów lub ich błędnej interpretacji powoduje, że taka osoba staje się odpowiedzialna za ten czyn. Jako wyspecjalizowana jednostka zakładu pracy powinna bowiem dokonywać tych naliczeń zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KODEKS PRACY 2019

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Szymański

Doradca podatkowy z Departamentu Kontroli Podatkowych Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »