| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Prawa i obowiązki > Kiedy należy zaliczyć pracę w gospodarstwie rolnym do stażu pracy

Kiedy należy zaliczyć pracę w gospodarstwie rolnym do stażu pracy

Zatrudniliśmy pracownika, który przedstawił nam na piśmie zeznania trzech osób złożone przed notariuszem, poświadczające, że w okresie od 1 stycznia 1965 r. do 31 grudnia 1971 r. wykonywał on pracę w gospodarstwie rolnym (pracownik miał wówczas ukończone 16 lat) o łącznej powierzchni 0,5 ha, prowadzonym przez jego rodziców. Nie uzyskał bowiem z urzędu gminy zaświadczenia, które by to potwierdzało. Od 1 stycznia 1972 r. pracownik jest właścicielem tego gospodarstwa (przejął je na podstawie umowy dożywocia) i prowadzi je wraz z małżonką (przedstawił nam potwierdzający to akt notarialny). Czy okres wykonywania pracy w gospodarstwie rodziców powinniśmy mu wliczyć do stażu pracy, od którego zależy wymiar urlopu wypoczynkowego? Czy zeznania świadków i akt notarialny są wystarczającym dowodem, na podstawie którego musimy uznać, że spełnia on warunki do zaliczenia tego okresu do stażu pracy?

Jeśli więc Państwa pracownik wykonywał pracę na gruncie rolnym (nieruchomości rolnej) o powierzchni 0,5 ha – to okoliczność uznania tego za pracę w gospodarstwie rolnym zależy od okresu, w którym praca była wykonywana. W okresie od 1 stycznia 1965 r. do 22 grudnia 1971 r. obowiązująca norma obszarowa wynosiła 0,2 ha, a później wzrosła do 0,5 ha. W związku z tym jeden z warunków, dających podstawę do zaliczenia Państwa pracownikowi pracy w gospodarstwie rolnym do pracowniczego stażu pracy, jest spełniony.

Również kolejny warunek, a mianowicie objęcie wskazanego gospodarstwa rolnego i jego prowadzenie osobiście lub ze współmałżonkiem, odpowiada w przypadku Państwa pracownika wymaganiom koniecznym do zaliczenia pracy w gospodarstwie rolnym do stażu pracy.

Pracownik, który ubiega się o wliczenie do swego stażu pracy okresów pracy w gospodarstwie rolnym, musi udowodnić pracodawcy te okresy. W tym celu na wniosek osoby zainteresowanej właściwy ze względu na miejsce położenia nieruchomości urząd gminy jest zobowiązany potwierdzić okresy pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym, wydając stosowne zaświadczenie w celu przedłożenia w zakładzie pracy. Urząd gminy wydaje pracownikowi zaświadczenie na podstawie takich dokumentów, jak: księgi podatkowe, rejestry gruntów, dokumentacja związana z ubezpieczeniem społecznym czy majątkowym.

W razie braku takich dokumentów w urzędzie gminy, okresy pracy w gospodarstwie rolnym mogą być udowodnione w inny sposób. Możliwość udokumentowania pracy w gospodarstwie rolnym rodziców zeznaniami świadków powstaje dopiero w sytuacji, gdy w urzędzie gminy, właściwym ze względu na miejsce położenia gospodarstwa, nie istnieją dokumenty wystarczające do wydania zaświadczenia i okoliczność ta zostanie stwierdzona pismem tego urzędu. W takim przypadku jako środek dowodowy potrzebne są zeznania co najmniej dwóch świadków zamieszkujących w tym czasie na terenie, na którym jest położone to gospodarstwo rolne. Przyjmuje się, że zeznania te mogą zostać odebrane przez pracodawcę, od którego pracownik żąda zaliczenia okresów pracy w gospodarstwie do stażu pracy. Zeznania mogą być także odebrane przez pracownika urzędu gminy lub przez notariusza.

WAŻNE!

Jeżeli urząd gminy nie posiada dokumentów, które mogą potwierdzić okresy pracy w gospodarstwie rolnym, pracownik może udokumentować te okresy zeznaniami świadków.

Ocena przedstawionych dokumentów należy każdorazowo do pracodawcy, który stwierdza fakt spełnienia wymagań dotyczących wykazania okresów pracy określonych w ustawie i podejmuje decyzję o zaliczeniu okresu pracy w gospodarstwie do pracowniczego stażu pracy. Jeżeli zaś pracodawca na podstawie przedstawionych dokumentów potwierdzających prowadzenie gospodarstwa rolnego zakwestionuje uprawnienia pracownika do zaliczenia tego okresu, wówczas pracownik może wystąpić ze stosownym powództwem do sądu pracy o uznanie jego roszczeń do określonych uprawnień pracowniczych.

Podstawa prawna:

  • art. 553 Kodeksu cywilnego,
  • art. 1, art. 3 ustawy z 20 lipca 1990 r. o wliczaniu okresów pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym do pracowniczego stażu pracy (Dz.U. Nr 54, poz. 310),
  • art. 2 ust. 1 ustawy z 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym (Dz.U. z 2006 r. Nr 136, poz. 969 ze zm.),
  • uchylone rozporządzenie Rady Ministrów z 18 listopada 1964 r. w sprawie przenoszenia własności nieruchomości rolnych, znoszenia współwłasności takich nieruchomości oraz dziedziczenia gospodarstw rolnych (Dz.U. z 1983 r. Nr 19, poz. 86 ze zm.).

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KODEKS PRACY 2019

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Finesia Consulting Sp. z o.o.

Usługi księgowe i kadrowo-płacowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »