| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Prawa i obowiązki > Przedłużenie aneksem umowy zawartej na czas wykonania określonej pracy

Przedłużenie aneksem umowy zawartej na czas wykonania określonej pracy

Nie jest dopuszczalne aneksowanie umów o pracę zawartych na czas wykonania określonej pracy (wyrok Sądu Najwyższego z 29 marca 2011 r., I UK 316/10).

Umowy o pracę zawierane na czas wykonania określonej pracy stanowią odrębny rodzaj umowy o pracę w rozumieniu art. 25 § 1 Kodeksu pracy, która rozwiązuje się z dniem wykonania pracy, dla której była zawarta (art. 30 § 1 pkt 5 Kodeksu pracy), a wcześniej nie może zostać wypowiedziana. Skoro zaś taka umowa o pracę rozwiązuje się z mocy prawa z dniem wykonania pracy, na wykonanie której została zawarta, to nie ma możliwości przedłużenia aneksem okresu, przez który wiąże ona strony, na czas wykonania innej pracy.

Natomiast kolejna umowa o pracę dotycząca stanowiska likwidatora została zawarta pod warunkiem zawieszającym nawiązanie stosunku pracy, gdyż – zgodnie z ustaleniami faktycznymi – 15 lipca 2003 r. spółka nie była w stanie likwidacji, a Stefan K. nie był jeszcze powołany do pełnienia obowiązków jej likwidatora. Powstanie skutku tej czynności prawnej w postaci nawiązania stosunku pracy na stanowisku likwidatora zostało zatem uzależnione od zdarzenia przyszłego i niepewnego, tj. otwarcia likwidacji spółki i powołania skarżącego do pełnienia funkcji likwidatora.

Zgodnie z art. 89 Kodeksu cywilnego w zw. z art. 300 Kodeksu pracy, niedopuszczalne jest uzależnianie skutków czynności prawnej od zdarzenia przyszłego i niepewnego, wynikającego z norm ustawowych albo z właściwości czynności prawnej. Prawo pracy nie zawiera zakazu dokonywania czynności warunkowych. Jednak w niniejszej sprawie znaczenie będzie miała sprawa zgodności z właściwością czynności prawnej. Uzależnienie wystąpienia skutków czynności prawnej od zdarzeń przyszłych i niepewnych jest więc sprzeczne z właściwością takich czynności prawnych, które mają kształtować stabilne stosunki prawne i wywoływać skutki bez żadnej niepewności. To oznacza, że niedopuszczalne jest zawarcie umowy o pracę z zastrzeżeniem innego warunku rozwiązującego, niż wynikający z przepisów prawa pracy, gdyż byłoby to formą obejścia trybu ich rozwiązywania uregulowanego w prawie pracy.

Wnioski z orzeczenia

Umowa na czas wykonania określonej pracy nie może być wypowiedziana. Oznacza to zarazem brak możliwości jej aneksowania, a w szczególności niedopuszczalne jest przedłużanie czasu jej trwania za porozumieniem stron. Wykonanie pracy oznacza bowiem automatyczne rozwiązanie takiej umowy.

Nie ma też możliwości zawarcia warunkowej umowy o pracę uzależniającej istnienie stosunku pracy od zdarzenia przyszłego i niepewnego, określonego wyłączne w umowie o pracę, np. od podjęcia przez pracodawcę określonych działań (likwidacja zakładu, wprowadzenie nowych technologii, zmiany organizacyjne).

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KODEKS PRACY 2019

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Mikołaj Przywara

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »