| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Prawa i obowiązki > Ustalenie procedury uzyskania zgody na podnoszenie kwalifikacji przez pracownika

Ustalenie procedury uzyskania zgody na podnoszenie kwalifikacji przez pracownika

Czy możemy wprowadzić do regulaminu pracy obowiązek uzyskania pisemnej zgody pracodawcy na podnoszenie kwalifikacji? Uzyskanie takiej zgody dawałoby pracownikowi prawo do zwolnień od pracy i urlopów szkoleniowych.

Brak uregulowania w przepisach prawa pracy sposobu, w jaki powinna być pracownikom udzielona zgoda na podnoszenie kwalifikacji zawodowych, w praktyce powoduje problemy. Pracodawca nie musi wyrazić zgody na każdą propozycję pracownika dotyczącą podnoszenia kwalifikacji. Z drugiej jednak strony może się tak stać, że pracodawca udzieli pracownikowi zwolnienia z części dnia pracy w związku z zajęciami np. na studiach, na które uczęszcza pracownik. Takie zwolnienie może być uznane za zachowanie wskazujące na wyrażenie zgody na podnoszenie kwalifikacji. A to pociągnie za sobą – poza koniecznością odpłatnego zwalniania pracownika na udział w zajęciach – także obowiązek udzielenia mu płatnego urlopu szkoleniowego.

Dlatego możliwe jest doprecyzowanie kwestii wyrażenia zgody w przepisach wewnątrzzakładowych. Regulamin pracy ustala organizację i porządek w procesie pracy oraz związane z tym prawa i obowiązki pracodawcy oraz pracowników (art. 104 § 1 Kodeksu pracy). Może zawierać również postanowienia dotyczące podnoszenia kwalifikacji zawodowych przez pracowników. Regulamin pracy nie może jednak zawierać zapisów pogarszających sytuację pracowników w stosunku do uprawnień, jakie przysługują im w tym zakresie z przepisów prawa pracy (art. 9 § 2 Kodeksu pracy).

Wprowadzenie obowiązku złożenia przez pracownika pisemnego wniosku o uzyskanie zgody na podnoszenie kwalifikacji zawodowych stanie się w ten sposób obowiązującą formą postępowania w Państwa firmie. W tym przypadku nie dochodzi do pogorszenia sytuacji pracownika, gdyż także on uzyskuje jasną informację o wyrażeniu lub odmowie wyrażenia zgody na podnoszenie kwalifikacji.

Zapis w regulaminie pracy ustalający procedurę uzyskania zgody na podnoszenie kwalifikacji zawodowych

Zgoda na podnoszenie kwalifikacji zawodowych

1. Pracownik występuje o zgodę pracodawcy na podnoszenie kwalifikacji zawodowych w formie pisemnej.

2. Wniosek pracownika wskazany w pkt 1 powinien zawierać opis kwalifikacji, których uzyskanie umożliwia dana forma szkolenia, zakładany czas trwania nauki, formę, w jakiej będą podnoszone kwalifikacje, termin rozpoczęcia kształcenia.

3. Wniosek wskazany w pkt 1 jest składany do działu kadr.

4. Pracodawca ustosunkowuje się do wniosku w formie pisemnej, w terminie umożliwiającym pracownikowi rozpoczęcie nauki. Pisemna zgoda pracodawcy stanowi podstawę do uznania, że pracownik podnosi kwalifikacje zawodowe na zasadach wskazanych w art. 1031–1035 Kodeksu pracy.

5. W przypadku wyrażenia przez pracodawcę zgody na podnoszenie przez pracownika kwalifikacji zawodowych zawierana jest umowa szkoleniowa określająca prawa i obowiązki pracodawcy i pracownika związane z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych przez pracownika.

Podstawa prawna

  • art. 9 § 2, art. 1031–1035, art. 104 § 1, art. 300 Kodeksu pracy,
  • art. 60 Kodeksu cywilnego.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KODEKS PRACY 2019

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

ELPIGAZ

ELPIGAZ jest czołowym producentem i dostawcą nowoczesnych rozwiązań dla motoryzacji w zakresie gazowych układów zasilania pojazdów, zbiorników LPG i ciśnieniowych zbiorników powietrza.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »