| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Prawa i obowiązki > Za nieprowadzenie akt osobowych grozi kara grzywny

Za nieprowadzenie akt osobowych grozi kara grzywny

Jednym z podstawowych obowiązków pracodawcy jest dokumentowanie przebiegu zatrudnienia pracowników. Prawidłowo prowadzone akta osobowe z jednej strony poświadczają prawa zatrudnionych do różnych świadczeń, np. z ubezpieczenia społecznego, z drugiej dowodzą, że pracodawca przestrzega przepisów prawa pracy. Jeśli dopuści się uchybień przy prowadzeniu dokumentacji pracowniczej, może zostać ukarany grzywną i ponieść odpowiedzialność odszkodowawczą.

Przebieg zatrudnienia

Najobszerniejsza jest część B. Powinny się znaleźć w niej dokumenty dotyczące nawiązania stosunku pracy i przebiegu zatrudnienia. Przepisy wymieniają je jedynie przykładowo i nie wyczerpują możliwej ich listy. Oznacza to, że pracodawca ma prawo przechowywać w tej części również inne pisma, które jego zdaniem dokumentują przebieg zatrudnienia. Natomiast obowiązkowo w aktach osobowych musi być przechowywana umowa o pracę lub inny dokument potwierdzający nawiązanie zatrudnienia.

Ponadto powinna być w niej gromadzona dokumentacja dotycząca:

  • dokonywanych zmian warunków zatrudnienia, czyli porozumienia, wypowiedzenia zmieniające,
  • wykonania przez pracodawcę obowiązków informacyjnych wobec pracownika, dotyczących warunków zatrudnienia, bhp czy uprawnień pracowniczych – jeśli pracownik jest rodzicem, pracodawca zamieszcza tam dane o jego dzieciach, oświadczenie o korzystaniu z dwóch dni opieki nad dzieckiem, dokumentację urlopu wychowawczego i macierzyńskiego lub obniżenia wymiaru etatu pracownikowi uprawnionemu do urlopu wychowawczego.

W części B powinny się znaleźć ponadto informacje o karach porządkowych lub dyscyplinarnych, wyróżnieniach, nagrodach, ukończonych podczas zatrudnienia szkoleniach czy innych formach podnoszenia kwalifikacji zawodowych przez pracownika oraz zaświadczenia o zdolności bądź niezdolności pracownika do pracy ze względu na stan zdrowia

(w tym wydane w związku z przeprowadzonymi badaniami okresowymi i kontrolnymi). Wreszcie tutaj jest miejsce na dane o powierzeniu pracownikowi mienia z obowiązkiem wyliczenia się, za które ponosi on odpowiedzialność materialną.

Niektóre dokumenty mogą być przechowywane w aktach osobowych tylko przez pewien czas, po którym powinny zostać usunięte. Dotyczy to przede wszystkim orzeczeń o zastosowaniu wobec pracowników kar dyscyplinarnych czy informacji o wymierzonej pracownikowi karze porządkowej, którą należy usunąć z akt po zatarciu kary (art. 113 § 1 k.p.).

Ponadto część dokumentów związanych z relacjami pracodawcy i pracownika powinna być w określonej sytuacji przechowywana w części B, a w innej – w części C. Zależy to przede wszystkim od tego, jakiego etapu tych relacji dotyczą – rekrutacji, okresu zatrudnienia czy po ustaniu stosunku pracy.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Anna Mosiej

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK