| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Prawa i obowiązki > Czy pracownikom odbywającym aplikację legislacyjną przysługują urlop szkoleniowy i zwolnienia od pracy

Czy pracownikom odbywającym aplikację legislacyjną przysługują urlop szkoleniowy i zwolnienia od pracy

Pracownik zatrudniony w naszym urzędzie odbywa aplikację legislacyjną organizowaną przez Rządowe Centrum Legislacji. Przepisy dotyczące odbywania tej aplikacji nie przewidują dla pracownika urlopu szkoleniowego oraz zwolnień od pracy. Czy pracownikowi przysługuje urlop szkoleniowy i zwolnienia od pracy na podstawie przepisów Kodeksu pracy?

Najczęściej umowy zawierają postanowienia dotyczące przyznania pracownikowi prawa do urlopu szkoleniowego. Konieczne jest wówczas doprecyzowanie, w jakim wymiarze ten urlop przysługuje i jaki jest jego cel. Umowa dotycząca odbywania aplikacji legislacyjnej często przyznaje pracownikowi również prawo do zwolnień z pracy na czas punktualnego przybycia na zajęcia oraz wzięcia w nich udziału i (ewentualny) obowiązek odpracowywania tych zwolnień. Jednocześnie w takiej umowie pracodawca może zobowiązać pracownika do zwrotu przez osobę skierowaną na aplikację całości lub części poniesionych przez dyrektora generalnego kosztów w przypadku rozwiązania przez pracownika (lub urzędnika) umowy o pracę przed czasem, jaki pracownik zobowiązał się przepracować po odbyciu aplikacji. Przy ustalaniu treści umowy dotyczącej odbywania aplikacji strony nie są związane przepisami Kodeksu pracy dotyczącymi podnoszenia kwalifikacji zawodowych, ale mogą się nimi posiłkować.

WAŻNE!

Dyrektor generalny urzędu w umowie dotyczącej wzajemnych praw i obowiązków pracownika (lub urzędnika) odbywającego aplikację legislacyjną może, ale nie musi, przyznać pracownikowi prawo do zwolnień od pracy na czas zajęć wynikających z odbywania aplikacji oraz do urlopu szkoleniowego.

Na aplikację legislacyjną pracownika (lub urzędnika) kieruje dyrektor generalny, który jest jego pracodawcą. W związku z tym – z praktycznego punktu widzenia – trudno sobie wyobrazić sytuację, w której nie będzie on udzielał aplikantowi zwolnień od pracy na czas zajęć albo urlopu szkoleniowego na przygotowanie się do egzaminu końcowego. Należy jednak pamiętać, że z prawnego punktu widzenia jest możliwa sytuacja, w której osoba odbywająca aplikację legislacyjną otrzyma od pracodawcy np. tylko zwolnienia od pracy na czas zajęć, natomiast nie będzie uprawniona do urlopu szkoleniowego lub odwrotnie – nie będzie miała w ogóle prawa zarówno do zwolnień, jak i do urlopu szkoleniowego. Wówczas, aby odbywać aplikację legislacyjną, będzie musiała korzystać z urlopu wypoczynkowego lub z urlopu bezpłatnego.

PRZYKŁAD

Dyrektor generalny w ministerstwie skierował pracownika komórki prawnej do odbycia aplikacji legislacyjnej. W celu określenia praw i obowiązków stron w kwestii odbywania aplikacji podpisano umowę, z której w szczególności wynika, że pracownik jest uprawniony do zwolnień od pracy na czas niezbędny do punktualnego przybycia na zajęcia i uczestniczenia w tych zajęciach. Umowa przewiduje także 10 dni urlopu celowego (szkoleniowego) na przygotowanie się i zdanie egzaminu końcowego na aplikacji. Gdyby natomiast umowa przewidywała tylko zwolnienia od pracy, a nie przewidywałaby prawa pracownika do urlopu szkoleniowego, pracownik musiałby przygotowywać się do egzaminu końcowego na aplikacji oraz zdawać egzaminy w czasie wolnym od pracy, np. w czasie urlopu wypoczynkowego, urlopu bezpłatnego lub w weekendy.

Podstawa prawna

  • art. 110 ustawy z 21 listopada 2008 r. o służbie cywilnej (Dz.U. Nr 227, poz. 1505 ze zm.),
  • art. 1031–1036 Kodeksu pracy,
  • § 3, § 10–12, § 14 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z 1 września 2010 r. w sprawie aplikacji legislacyjnej (Dz.U. Nr 161, poz. 1079).

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KODEKS PRACY 2019

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Marek Krysztofiuk

Prawnik, ekspert w dziedzinie prawa karnego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »