| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Prawa i obowiązki > Czy zakup części majątku upadłej firmy oznacza konieczność zatrudnienia jej pracowników

Czy zakup części majątku upadłej firmy oznacza konieczność zatrudnienia jej pracowników

Przejęcie składników majątkowych upadłego zakładu i kontynuacja działalności tego samego rodzaju oznaczają także konieczność przejęcia pracowników upadłej firmy w trybie art. 231 Kodeksu pracy (wyrok Sądu Najwyższego z 3 grudnia 2010 r., I PK 101/10).

Orzeczenia sądów

Sądy przyznały rację pracownikom. Uwzględniając żądania pozwu, stwierdziły istnienie stosunku pracy między byłymi pracownikami upadłej firmy R. a Janem O. Apelacja pozwanego została oddalona i sprawa trafiła do Sądu Najwyższego w wyniku skargi kasacyjnej złożonej przez pozwanego.

Rozstrzygnięcie Sądu Najwyższego

Skarga kasacyjna została również oddalona. W uzasadnieniu wyroku SN wskazał, że zakład pracy w rozumieniu Kodeksu pracy nie jest przedsiębiorstwem w rozumieniu Kodeksu cywilnego, chociaż przedsiębiorstwo może spełniać warunki pracodawcy. Zakład pracy to nie tylko zespół praw majątkowych (np. własność budynków, sprzętu i urządzeń), ale też zespół kompetencji i zadań. Wszystko to razem stanowi zakład pracy w rozumieniu przedmiotowym, tj. placówkę zatrudnienia. W rozpoznawanej sprawie doszło zatem do klasycznego przejęcia zakładu pracy przez inny podmiot, a zatem do przejścia zakładu pracy na innego pracodawcę. Wynika to z faktu, że nabywca majątku upadłej firmy przejął nie tylko składniki majątkowe, ale i zadania tej spółki, które musiał wykonywać zatrudniając pracowników. Bez znaczenia jest fakt, że nabycie zakładu nastąpiło w postępowaniu upadłościowym. Artykuł 231 Kodeksu pracy w ogóle nie wspomina o upadłości, a to oznacza, że przejście zakładu pracy jest rozumiane szeroko – w tym także jako przejście zakładu w wyniku upadłości pracodawcy oraz nabycia uprawnień i obowiązków upadłego przez nowy podmiot. Podmiot ten staje się zatem nowym pracodawcą dla dotychczas zatrudnionych.

Wnioski

Jeżeli nowy podmiot nabywa składniki majątku upadłego przedsiębiorcy i postanawia kontynuować jego działalność, to jest też zobowiązany do przejęcia dotychczasowych pracowników upadłego zakładu. Przepisy Kodeksu pracy nie nakazują zatrudniania przejętych pracowników „za wszelką cenę”. Nowy pracodawca może zatem zaproponować im nowe warunki pracy i płacy, np. w formie wypowiedzenia zmieniającego, a pracownicy mogą te warunki odrzucić, co powoduje rozwiązanie umowy o pracę z mocy prawa.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W DOKUMENTACJI PRACOWNICZEJ 2019

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Patrycja Łazowa

Konsultant projektów rekrutacyjnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »