| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | IDEORIA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Prawa i obowiązki > Naruszenie dobra osobistego pracownika

Naruszenie dobra osobistego pracownika

W spółce z o.o. świadczącej usługi turystyczne doszło do kradzieży mienia (zginął sprzęt komputerowy i drukarka). Właściwe służby podjęły w tej sprawie czynności. Prezes spółki na własną rękę również prowadził postępowanie wyjaśniające. Byłem przesłuchiwany w charakterze świadka. Poczułem się dotknięty, tym bardziej że groziło mi zwolnienie dyscyplinarne. Czy pracodawca we własnym zakresie miał prawo prowadzić tego typu postępowanie i czy nie naruszył moich dóbr osobistych?

Prowadzenie przez zakład pracy samodzielnego postępowania w celu wyjaśnienia, czy zachowanie pracownika nosi znamiona oczywistości przestępstwa, o którym mowa w art. 52 § 1 pkt 2 k.p., samo przez się nie przesądza o bezprawności takiego działania w rozumieniu art. 24 § 1 k.c. także wówczas, gdy przypisywane pracownikowi przestępstwo nie zostało przez niego popełnione (uchwała SN z 30 marca 1994 r., I PZP 9/94, OSNP 1994/2/26). W uzasadnieniu tej uchwały Sąd Najwyższy zaznaczył, że pomówienie kogoś o niepopełnione przestępstwa narusza jego dobra osobiste w postaci czci i dobrego imienia, a gdy zarzucone przestępstwo wiąże się z pracą zawodową – również jego dobre imię w życiu zawodowym. Jednak w art. 52 § 1 k.p. za przyczynę uzasadniającą rozwiązanie umowy o pracę z pracownikiem bez wypowiedzenia z jego winy uznaje się popełnienie przestępstwa także wtedy, gdy jest ono oczywiste. Dlatego też według ocen zawartych w omawianej uchwale, niezbędne jest przeprowadzenie przez zakład pracy minimum postępowania, które pozwoliłoby przyjąć, że przestępstwo jest oczywiste.

Zdaniem Sądu Najwyższego, skoro ustawodawca zezwolił na rozwiązanie przez zakład pracy umowy o pracę bez wypowiedzenia z pracownikiem z powodu popełnienia przez niego oczywistego przestępstwa, to tym samym zezwolił pracodawcy na podjęcie samodzielnego postępowania mającego na celu ustalenie, czy pracownik dopuścił się popełnienia takiego przestępstwa. Stąd też takie postępowanie jest podejmowane w ramach porządku prawnego. Wyłącza to także jego bezprawność w rozumieniu art. 24 § 1 k.c. także wówczas, gdy następnie okaże się (zwłaszcza w wyniku postępowania karnego), że przestępstwo nie zostało popełnione.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W DOKUMENTACJI PRACOWNICZEJ 2019

reklama

Ostatnio na forum

E-sprawozdania

Eksperci portalu infor.pl

Monika Białobrzewska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »