| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Prawa i obowiązki > Kiedy pracodawca może być pewny niekaralności pracownika

Kiedy pracodawca może być pewny niekaralności pracownika

Osoba, którą chcemy zatrudnić, została skazana prawomocnym wyrokiem sądu na 1 rok pozbawienia wolności w zawieszeniu na 3 lata. Czy po upływie tego okresu kara zostanie usunięta z Krajowego Rejestru Karnego i czy otrzyma ona zaświadczenie o niekaralności? Przedstawienie zaświadczenia o niekaralności jest konieczne, abyśmy mogli ją zatrudnić.

PRZYKŁAD

Kandydat na pracownika, który powinien przedstawić zaświadczenie o niekaralności, stwierdził w czasie rozmowy kwalifikacyjnej, że był skazany za jazdę samochodem pod wpływem alkoholu na karę pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania, ale okres próby upłynął pozytywnie, dlatego w ciągu tygodnia będzie mógł przedstawić zaświadczenie o karalności. Z wyroku wynika jednak, że środek karny zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych został orzeczony na okres o rok dłuższy niż okres próby. Zatarcie skazania nastąpi zatem dopiero po roku od zakończenia okresu próby. Pracownik nie będzie więc w stanie przedstawić pracodawcy wymaganego zaświadczenia.

Mając na uwadze powyższe zasady należy stwierdzić, że dla pracodawcy realnym dowodem niekaralności pracownika jest dopiero przedstawienie zaświadczenia o niekaralności. Jeżeli kandydat na pracownika znajduje się w okresie próby, na jaką karę zawieszono, oraz gdy nie minął jeszcze okres 6 miesięcy od zakończenia okresu próby, pracodawca nie ma gwarancji, że kara pracownika zostanie wykonana, co może oddalić czas uznania go za niekaranego o kilka lat. Pracodawca nie dysponując z reguły wyrokiem skazującym kandydata do pracy nie wie też, czy orzeczono wobec niego grzywnę, której nie zapłacił, lub środek karny, które mogą wydłużyć okres potrzebny do zatarcia skazania.

Pracodawca nie jest uprawniony do żądania od każdego pracownika udokumentowania jego niekaralności za pomocą zaświadczenia z Krajowego Rejestru Karnego. Jest to dopuszczalne wyłącznie w odniesieniu do tych pracowników, w stosunku do których z przepisów ustawy wynika wymóg niekaralności, korzystania z pełni praw publicznych, a także ustalenia uprawnienia do zajmowania określonego stanowiska czy wykonywania określonego zawodu lub prowadzenia określonej działalności gospodarczej. Dotyczy to np. pracowników samorządowych lub nauczycieli. Jeśli pracodawca jest uprawniony do badania karalności pracownika, może zażądać od niego informacji o niekaralności albo udokumentować tę okoliczność samodzielnie.

Podstawa prawna

  • art. 6 ust. 1 pkt 10 ustawy z 24 maja 2000 r. o Krajowym Rejestrze Karnym (Dz.U. z 2008 r. Nr 50, poz. 292 ze zm.),
  • art. 69–76 Kodeksu karnego.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KODEKS PRACY 2019

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Olga Rzycka

Coach, trener, psycholog

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »