| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Prawa i obowiązki > Ile razy w roku PIP może kontrolować zakład pracy?

Ile razy w roku PIP może kontrolować zakład pracy?

W sklepie z tzw. dopalaczami były w tym roku przeprowadzane kontrole przez różne organy, m.in. przez inspekcję sanitarną, urząd skarbowy i Państwową Inspekcję Pracy. Czy są ograniczenia co do liczby kontroli PIP w danym roku?

Kontrole przedsiębiorstw objętych Konwencją MOP nr 81

W stosunku do pracodawców objętych Konwencją MOP nr 81 nie obowiązują ograniczenia dotyczące łącznej liczby dni kontroli w roku kalendarzowym.

Nie obowiązują również ograniczenia w zakresie prowadzenia kontroli równocześnie z innymi podmiotami kontrolującymi.

WSKAZÓWKA!

Zgodnie z Konwencją inspektorzy mogą kontrolować pracodawcę „tak często i starannie, jak to jest konieczne do zapewnienia skutecznego stosowania odpowiednich przepisów prawnych”.

Kontrole u przedsiębiorców nieobjętych Konwencją

U przedsiębiorców nieobjętych Konwencją MOP liczba kontroli PIP będzie ograniczona ustawowym limitem czasu kontroli u danego pracodawcy.

Czas trwania wszystkich kontroli organu kontroli u przedsiębiorcy w jednym roku kalendarzowym nie może przekraczać:

  • 12 dni roboczych w odniesieniu do mikroprzedsiębiorców (tzn. przedsiębiorców, którzy w co najmniej jednym z dwóch ostatnich lat obrotowych zatrudniali średniorocznie mniej niż 10 pracowników oraz osiągnęli obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz operacji finansowych nieprzekraczający równowartości w złotych 2 mln euro lub sumy aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyły 2 mln euro),
  • 18 dni roboczych w odniesieniu do małych przedsiębiorców (tzn. przedsiębiorców, którzy w co najmniej jednym z dwóch ostatnich lat obrotowych zatrudniali średniorocznie mniej niż 50 pracowników oraz osiągnęli roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz operacji finansowych nieprzekraczający równowartości w złotych 10 milionów euro lub sumy aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyły równowartości w złotych 10 milionów euro),
  • 24 dni roboczych w odniesieniu do średnich przedsiębiorców (tzn. przedsiębiorców, którzy w co najmniej jednym z dwóch ostatnich lat obrotowych zatrudniali średniorocznie mniej niż 250 pracowników oraz osiągnęli roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz operacji finansowych nieprzekraczający równowartości w złotych 50 milionów euro lub sumy aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyły równowartości w złotych 43 milionów euro),
  • 48 dni roboczych w odniesieniu do pozostałych przedsiębiorców (tzn. przedsiębiorców niemieszczących się w kategoriach mikro-, małego lub średniego przedsiębiorcy).

Limit ten nie obowiązuje wówczas, gdy:

  • kontrola jest prowadzona w celu przeciwdziałania popełnieniu przestępstwa lub wykroczenia lub zabezpieczenia dowodów jego popełnienia,
  • przeprowadzenie kontroli jest uzasadnione bezpośrednim zagrożeniem życia lub zdrowia.

Każda kontrola powinna być odnotowana w książce kontroli i po przekroczeniu limitów dni pracodawca może wnieść sprzeciw wobec podjęcia i wykonywania przez organy kontroli czynności z naruszeniem przepisów ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.

WSKAZÓWKA!

Sprzeciw wnosi się w formie pisemnej wraz z uzasadnieniem do organu podejmującego i prowadzącego kontrolę w terminie 3 dni roboczych od wszczęcia kontroli. Wniesienie sprzeciwu wobec kontroli PIP jest dopuszczalne tylko wówczas, gdy prowadzi ona kontrolę na podstawie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.

PODSTAWA PRAWNA

  • Art. 2 ust. 2 i art. 16 Konwencji MOP nr 81 dotyczącej inspekcji pracy w przemyśle i handlu (DzU z 1997 r. nr 72, poz. 450),
  • Art. 82 ust. 1 pkt 1, 2 i 4, art. 83 ust. 1 i ust. 2 pkt 1, 2 i 4, art. 84c ust. 1, 2, 3, art. 104, 105 i 106 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej (DzU z 2007 r. nr 155, poz. 1095 ze zm.).

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KODEKS PRACY 2019

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Olga Rzycka

Coach, trener, psycholog

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »