| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Prawa i obowiązki > Czy można zamienić karę nagany na karę upomnienia

Czy można zamienić karę nagany na karę upomnienia

Ukaraliśmy pracownika karą nagany za nietrzeźwość w pracy. Pracownik złożył sprzeciw od tej kary, argumentując swój stan nietrzeźwości koniecznością wypicia lampki wina na obiedzie z kontrahentem. Związek zawodowy stanął w obronie pracownika. Czy w takiej sytuacji zamiast nagany możemy dać pracownikowi upomnienie?

Gdyby pracownik w złożonym przez siebie sprzeciwie od kary nagany poprosił o złagodzenie kary przez zamianę kary nagany na upomnienie i zakład uwzględniłby tę prośbę, to oznaczałoby całkowite uwzględnienie sprzeciwu pracownika. Mimo zastosowanej kary upomnienia pracownik nie mógłby już dochodzić uchylenia tej kary upomnienia przed sądem pracy.

PRZYKŁAD

Pracownik został ukarany karą nagany za spożywanie alkoholu w czasie pracy. Napisał do dyrektora zakładu pismo, które zatytułował „sprzeciw od zastosowanej kary” i poprosił w nim o zmianę kary nagany na upomnienie, ponieważ wcześniej nigdy tego rodzaju naruszenie przez niego obowiązków pracowniczych nie miało miejsca. Dyrektor uwzględnił prośbę pracownika w całości i anulował karę nagany, ale nałożył na pracownika karę upomnienia. Pracownik nie może już odwołać się do dyrektora od kary upomnienia, a także nie może w tej sprawie skutecznie wnieść pozwu do sądu pracy.

Uwzględnienie sprzeciwu pracownika w całości jest równoznaczne z anulowaniem kary. Następstwem tego powinno być uznanie tej kary za niebyłą i usunięcie z akt osobowych pracownika zawiadomienia o ukaraniu. Następstwem zmiany kary nagany na upomnienie też powinno być uznanie kary nagany za niebyłą. W tym przypadku pracodawca nie powinien jednak usuwać z akt osobowych pracownika zawiadomienia o jego ukaraniu, a tylko uzupełnić je o zawiadomienie o częściowym uwzględnieniu sprzeciwu, czego rezultatem było złagodzenie kary.

Nie ma kolejności, według której najpierw stosuje się karę upomnienia, a potem karę nagany. Wymierzenie kary porządkowej jest uzasadnione wówczas, gdy pracownik popełnia naruszenie obowiązków pracowniczych, a także gdy jednocześnie występuje wina pracownika. Pracownika, który nigdy wcześniej nie był karany, można od razu ukarać karą nagany. Wybór rodzaju kary porządkowej należy do swobodnego uznania kierownictwa zakładu pracy.

Podstawa prawna

  • art. 108 § 1, art. 111, art. 112 § 1 Kodeksu pracy.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KODEKS PRACY 2019

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Finesia Consulting Sp. z o.o.

Usługi księgowe i kadrowo-płacowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »