| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Prawa i obowiązki > Jak rozpoznać mobbing w zakładzie pracy

Jak rozpoznać mobbing w zakładzie pracy

Mobbing jest ściśle określony w Kodeksie pracy. Aby został uznany za fakt, dane zachowania oraz okoliczności muszą być ocenione z perspektywy zaistniałych wydarzeń czy odczuć ofiary oraz jednocześnie spełniać wszystkie przesłanki określone w Kodeksie pracy.

Czy pracodawca może być podejrzany o mobbing w stosunku do swoich pracowników, gdy zapowiedział zwolnienia grupowe i zaproponował, aby dobrowolnie rozwiązywali swoje umowy za porozumieniem stron lub odchodzili na wcześniejsze emerytury?

– Mobbing zawsze badamy w konkretnej sytuacji faktycznej. Musimy zdać sobie sprawę, że gdy mamy do czynienia ze zwolnieniami grupowymi, z reguły wśród załogi panuje napięta atmosfera. Jednak sama napięta atmosfera nie może być podstawą do stwierdzenia, że w stosunku do pracowników stosowany był mobbing. Możliwe jest jednak, że w konkretnym stanie faktycznym zaistnieją okoliczności, które będą stanowiły przesłanki do przyjęcia mobbingu. Jeżeli np. pracodawca nie tylko informuje pracowników o tym, że będzie przeprowadzał zwolnienia grupowe i że przysługują im określone uprawnienia, ale wywiera nacisk na poszczególnych pracowników, że czują się np. wyizolowani z zespołu, można powiedzieć, że mamy do czynienia z mobbingiem. Jeśli natomiast było to tylko informowanie o uprawnieniach, taka sytuacja mobbingiem nie będzie.

Czy mobbingiem może być długotrwałe przeciąganie z roku na rok obietnicy zatrudnienia na umowę o pracę pracownika, który współpracuje z pracodawcą na podstawie umowy-zlecenia?

– Należy pamiętać, że mobbing dotyczy tylko stosunku pracy. Występuje więc albo między pracownikiem a pracodawcą, albo między współpracownikami. W postawionym pytaniu występuje osoba, którą z pracodawcą łączy umowa-zlecenie. W przypadku tej osoby nie możemy mówić o mobbingu. Możliwe jest, że osoba ta wystąpi do sądu o ustalenie istnienia stosunku pracy. Gdyby sąd pracy przyznał takiej osobie rację i stwierdził, że stosunek pracy rzeczywiście występował, a umowa-zlecenie była nielegalna, osoba ta będzie mogła wystąpić do sądu o stwierdzenie, że był stosowany wobec niej mobbing. Nasuwa się jednak pytanie, czy składanie przez szefa obietnic, że zatrudni daną osobę na umowę o pracę jest mobbingiem. Należałoby się zastanowić, czy to działanie było długotrwałe i uporczywe, czy spowodowało u danej osoby poczucie wyizolowania, poniżenia, ośmieszenia. Jeżeli w konkretnym przypadku przesłanki mobbingu będą spełnione i osoba ta będzie miała sądownie ustalony stosunek pracy, będzie mogła dochodzić roszczeń przeciwko pracodawcy.

Jakie sposoby stosuje się w sądzie podczas rozprawy o mobbing w celu udowodnienia braku winy pracodawcy? Na co najczęściej powołują się pracodawcy przed sądem pracy, aby oczyścić się od zarzutu mobbingowania?

– W trakcie procesu pracodawcy przysługują wszelkie środki obrony przewidziane dla pozwanego. Pracodawca ma do dyspozycji wiele środków dowodowych, za pomocą których może twierdzić, że w zakładzie pracy nie było mobbingu. Może powoływać świadków, przeprowadzać dowody z dokumentów. Przydatnym środkiem dowodowym jest także zawartość służbowej skrzynki e-mailowej pracownika. Obrona pracodawcy może iść w dwóch kierunkach, a ułatwieniem będzie dla niego to, że ciężar dowodu w sprawach o mobbing spoczywa na pracowniku. Pracodawca może się w takiej sytuacji bronić przed zarzutami i próbować przesunąć ciężar dowodu jeszcze bardziej na pracownika, np. przez wykazywanie, że dana osoba jest niezwykle konfliktowa czy nadwrażliwa. Drugim kierunkiem obrony pracodawcy jest udowadnianie, że przeciwdziałał on mobbingowi w firmie. Ten sposób, co do zasady, nie zapewnia całkowitego wyłączenia odpowiedzialności, a jedynie ograniczy ją w pewnym stopniu. Pracodawca może udowadniać, że stosował politykę antymobbingową, że działa u niego komisja antymobbingowa lub inna instytucja, do której pracownicy mogli zgłaszać zaistnienie mobbingu, że założył specjalnie służącą do tego celu antymobbingową stronę internetową.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KODEKS PRACY 2019

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Wilk Latkowski Doradcy Podatkowi i Radcowie Prawni

Nowoczesna kancelaria doradztwa podatkowego i prawnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »