| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | IDEORIA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Prawa i obowiązki > Czy usprawiedliwić nieobecność w pracy pracownika – członka ochotniczej straży pożarnej

Czy usprawiedliwić nieobecność w pracy pracownika – członka ochotniczej straży pożarnej

Nasz pracownik nie stawił się w pracy. Należy on do ochotniczej straży pożarnej i uczestniczył w pracach, które strażacy wykonywali w związku z powodzią. Czy powinniśmy usprawiedliwić tę nieobecność i wypłacić mu wynagrodzenie?

Jeżeli pracownik nie zachował prawa do wynagrodzenia za czas akcji ratowniczej, jego wynagrodzenie należy odpowiednio pomniejszyć. Wynagrodzenie przysługuje bowiem wyłącznie za czas przepracowany, a za czas nieprzepracowany jedynie wtedy, gdy tak stanowią stosowne przepisy.

Jeżeli pracownik byłby wynagradzany godzinowo, dziennie, akordowo, prowizyjnie itp., należy obliczyć efekty jego pracy i pomnożyć przez obowiązującą pracownika stawkę (np. liczbę przepracowanych godzin przez stawkę godzinową wynagrodzenia pracownika). Natomiast w przypadku, gdy pracownik ma wynagrodzenie ustalone w stawce miesięcznej, należy ją podzielić przez liczbę godzin przypadających do przepracowania w danym miesiącu i otrzymaną kwotę pomnożyć przez liczbę godzin nieobecności pracownika w pracy. Tak obliczoną kwotę wynagrodzenia odejmujemy od wynagrodzenia przysługującego za cały miesiąc (§ 12 rozporządzenia w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy...).

Jeśli pracownik nie otrzyma wynagrodzenia za czas akcji ratowniczej, pracodawca powinien wydać mu zaświadczenie określające wysokość utraconego wynagrodzenia za czas tego zwolnienia. Na tej podstawie pracownik uzyska z budżetu właściwej gminy stosowny ekwiwalent pieniężny określony w przepisach ustawy o ochronie przeciwpożarowej (obecnie ekwiwalent ten wynosi maksymalnie 18,95 zł za godzinę). Ekwiwalent ten nie przysługuje członkowi ochotniczej straży pożarnej za czas nieobecności w pracy, za który zachował on wynagrodzenie.

Podstawa prawna:

  • § 11 ust. 1 pkt 1 i § 16 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy (Dz.U. Nr 60, poz. 281 ze zm.),
  • § 12 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 29 maja 1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy (Dz.U. Nr 62, poz. 289 ze zm.),
  • art. 28 ustawy z 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej (Dz.U. z 2009 r. Nr 178, poz. 1380 ze zm.).

Czytaj także

Ekspert:

Paweł Ziółkowski

Prawnik, publicysta, trener, wykładowca na studiach podyplomowych organizowanych przez Akademię Leona Koźmińskiego w Warszawie, Górnośląską Wyższą Szkołę Handlową w Katowicach oraz Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu. Współpracownik Kancelarii Maksyma z siedzibą w Warszawie. Właściciel biura doradztwa gospodarczego. Autor ponad 8000 publikacji zamieszczonych w prasie fachowej i portalach elektronicznych.

Źródło:

INFOR
Ważne rozmowy o biznesie i nie tylko….49.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W DOKUMENTACJI PRACOWNICZEJ 2019

reklama

Ostatnio na forum

E-sprawozdania

Eksperci portalu infor.pl

Sofath

Prekursor i lider na europejskim rynku pomp ciepła.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »