| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | IDEORIA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Prawa i obowiązki > Co może zrobić pracodawca, gdy pracownik jest nietrzeźwy lub pod wpływem narkotyków

Co może zrobić pracodawca, gdy pracownik jest nietrzeźwy lub pod wpływem narkotyków

Pracodawca, który stwierdzi nietrzeźwość pracownika, ma obowiązek odsunięcia go od pracy. W zależności od stopnia naganności zachowania zatrudnionego pracodawca może zastosować wobec niego różne sankcje, z dyscyplinarnym zwolnieniem włączenie. W taki sam sposób pracodawca może ukarać pracowników, którzy wykonują swoje obowiązki po użyciu narkotyków lub innych środków odurzających.

Odsunięcie od pracy nietrzeźwego lub odurzonego pracownika

Ustalenie przez pracodawcę, że istnieje uzasadnione podejrzenie, że pracownik stawił się do pracy pod wpływem alkoholu lub narkotyków albo spożywał alkohol w pracy lub zażywał w pracy narkotyki, uprawnia pracodawcę w pierwszej kolejności do niedopuszczenia pracownika do świadczenia pracy lub odsunięcia go od pracy, jeśli pracę już wykonywał (art. 17 ust. 1 ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi). Wydanie przez pracodawcę polecenia zaprzestania pracy pracownikowi, wobec którego zachodzi uzasadnione podejrzenie spożywania alkoholu, nie wymaga ani zachowania szczególnej formy, ani obowiązku przeprowadzenia badania stanu trzeźwości tego pracownika (wyrok SN z 11 lutego 2000 r., II UKN 401/99, OSNAP 2001/15/498). Dlatego zarówno odmowa dopuszczenia do pracy, jak i polecenie jej zaprzestania nastąpić mogą w formie ustnej. Jednak do celów dowodowych najbezpieczniej będzie, jeśli pracodawca sporządzi pisemną notatkę służbową z takiego zdarzenia.

WAŻNE!

Pracodawca może w dowolnej formie wydać polecenie niedopuszczenia do pracy pracownika będącego w stanie nietrzeźwości.

Pracownik odsunięty od pracy nie ma prawa zakwestionować decyzji pracodawcy i podjąć pracy, co wynika z zasad podporządkowania pracownika poleceniom pracodawcy. Okoliczności stanowiące podstawę decyzji pracodawcy powinny być jednak podane pracownikowi do wiadomości, ponieważ dopiero ich przedstawienie daje mu prawo żądania przeprowadzenia kontrolnego badania na stężenie alkoholu we krwi lub w wydychanym powietrzu.

W sytuacji podejrzenia stawienia się pracownika do pracy pod wpływem jakichkolwiek środków odurzających okoliczności konkretnego przypadku powinny decydować o ewentualnym odsunięciu pracownika od pracy. W szczególności nienaturalne lub dziwne zachowania pracownika, u którego pracodawca nie stwierdził stanu po spożyciu alkoholu, mogą wskazywać na wpływ innych substancji odurzających powodujących niezdolność do świadczenia pracy.

Konsekwencją niedopuszczenia pracownika do pracy lub odsunięcia od niej jest utrata prawa do wynagrodzenia za czas niewykonywania obowiązków. Wynagrodzenie należy się bowiem wyłącznie za pracę wykonaną (art. 80 Kodeksu pracy). W przypadku odsunięcia pracownika z powodu spożywania alkoholu lub zażywania narkotyków nie występuje przestój z winy pracodawcy, który upoważniałby pracownika do otrzymania wynagrodzenia przestojowego.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W DOKUMENTACJI PRACOWNICZEJ 2019

reklama

Ostatnio na forum

E-sprawozdania

Eksperci portalu infor.pl

Sofath

Prekursor i lider na europejskim rynku pomp ciepła.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »