| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | IDEORIA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Prawa i obowiązki > Umowa o wspólnej odpowiedzialności materialnej

Umowa o wspólnej odpowiedzialności materialnej

Osoby objęte wspólną odpowiedzialnością materialną muszą mieć zapewnioną możliwość sprawowania nadzoru nad powierzonym im mieniem m.in. przez swobodny dostęp do tego mienia.

Prawidłowe powierzenie mienia

Jednym z warunków późniejszego egzekwowania stwierdzonych w powierzonym mieniu niedoborów jest prawidłowe powierzenie tego mienia, tj. w taki sposób, aby pracownicy mogli się z niego wyliczyć. Prawidłowe powierzenie mienia to takie, które dla przejmującego ustala stan zerowy, czyli punkt wyjścia w kierunku późniejszych rozliczeń, bowiem inwentaryzacja początkowa i końcowa dają możliwość wyliczenia ewentualnego braku (wyrok SA w Katowicach z 21 kwietnia 1995 r., III APr 82/94).

Podstawą ustalenia rodzaju oraz ilości powierzonego mienia (a więc ustalenia „punktu zerowego”) jest spis z natury (inwentaryzacja), w którym biorą udział przedstawiciele pracodawcy oraz pracownicy, którzy będą objęci tą odpowiedzialnością. W przypadku gdy pracownik nie może wziąć udziału w inwentaryzacji (np. z powodu choroby lub innej ważnej przyczyny), inwentaryzację przeprowadza się w obecności innej osoby wskazanej na piśmie przez pracownika (osoba ta może wziąć udział w spisie z natury za zgodą pracodawcy). Natomiast jeżeli pracownik nie bierze udziału w inwentaryzacji i nie wskaże innej osoby – skład komisji reprezentującej pracodawcę musi być co najmniej 3-osobowy.

Treść umowy

W umowie o wspólnej odpowiedzialności materialnej, oprócz wskazania stron umowy, terminu jej zawarcia i wskazania inwentaryzacji, na podstawie której powierzono mienie, powinny znaleźć się również zapisy o długości okresu nieobecności pracownika, która nie ma wpływu na zakres odpowiedzialności jego i pozostałych pracowników.

Przykład

W umowie zapisano, że nieobecność pracownika w pracy trwająca do 30 dni nie ma wpływu na zakres odpowiedzialności materialnej. Jednak pracownik, któremu mienie powierzono, był nieobecny w pracy z powodu choroby od 8 kwietnia do 30 września 2009 r. Polecono zatem niezwłoczne, lecz nie później niż w ciągu 7 dni od upływu ww. 30-dniowego terminu, przeprowadzenie ponownej inwentaryzacji.

Ponadto w umowie należy wskazać, w jakich częściach pracownicy odpowiadają za stwierdzony niedobór. Możliwy jest zapis, że wszyscy odpowiadają w równych częściach.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W DOKUMENTACJI PRACOWNICZEJ 2019

reklama

Ostatnio na forum

E-sprawozdania

Eksperci portalu infor.pl

Sofath

Prekursor i lider na europejskim rynku pomp ciepła.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »