| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Prawa i obowiązki > Od kiedy rozpoczyna się termin na zwolnienie dyscyplinarne, jeśli pracodawca miał niesprawdzone informacje o naruszeniu obowiązków pracowniczych

Od kiedy rozpoczyna się termin na zwolnienie dyscyplinarne, jeśli pracodawca miał niesprawdzone informacje o naruszeniu obowiązków pracowniczych

Do naszego sklepu wpłynął anonim, w którym napisano, że kasjerka nie rozlicza się w całości w ciągu miesiąca z dziennych utargów za sprzedany towar. Po wykonaniu inwentaryzacji zarzut przedstawiony w anonimie potwierdził się. Czy miesięczny termin do rozwiązania umowy o pracę w trybie dyscyplinarnym rozpoczyna się w tym przypadku od dnia wpłynięcia anonimu, czy od dnia zakończenia inwentaryzacji?

W praktyce od razu po zakończeniu inwentaryzacji w kasie osoba odpowiedzialna za jej przeprowadzenie powinna przekazać w pisemnej wersji wynik inwentaryzacji przełożonemu, który ma uprawnienia do rozwiązania umowy o pracę z kasjerką.

Ukaranie pracownika za naruszenie obowiązków pracowniczych w inny sposób niż przez zwolnienie dyscyplinarne nie pozbawia pracodawcy możliwości jego zwolnienia dyscyplinarnie, jeżeli nie upłynął jeszcze miesięczny termin od dopuszczenia się tego naruszenia.

PRZYKŁAD

W spółce akcyjnej nastąpiła zmiana całego dwuosobowego zarządu. Poprzedni zarząd wymierzył karę nagany dozorcy za stawienie się do pracy w stanie nietrzeźwym. Dozorca nie odwołał się od kary. Nowy zarząd zorientował się, że od nagannego zachowania pracownika minęły dopiero 3 tygodnie i rozwiązał z dozorcą umowę o pracę w trybie dyscyplinarnym, mimo że zajście miało miejsce przed powołaniem nowego zarządu. Postępowanie pracodawcy było prawidłowe.

Podstawa prawna

  • art. 52, art. 108 § 1 Kodeksu pracy.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Kujawska

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »