| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | IDEORIA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Prawa i obowiązki > Czy pracodawcy grozi areszt za niewykonanie wyroku sądu pracy

Czy pracodawcy grozi areszt za niewykonanie wyroku sądu pracy

Prowadzę niewielką firmę. Mój były pracownik wygrał ze mną sprawę o sprostowanie świadectwa pracy. Wyrok uprawomocnił się, ponieważ radca prawny z powodu choroby nie złożył w terminie apelacji. Obecnie wnosimy o przywrócenie terminu do jej złożenia, ale nie wiem, kiedy wniosek ten może zostać rozpoznany. Pracownik straszy mnie, że jeśli nie sprostuję świadectwa, grozi mi grzywna, a nawet areszt. Czy jest to możliwe?

Etap III. Nałożenie grzywny

Jeżeli, mimo zagrożenia grzywną, w terminie wyznaczonym przez sąd pracodawca w dalszym ciągu nie wykonuje wyroku, podjęcie dalszych czynności przez sąd, zmuszających pracodawcę do wykonania wyroku, wymaga wniosku pracownika. Po jego złożeniu sąd nałoży grzywnę i wyznaczy kolejny termin do wykonania czynności (sprostowania świadectwa pracy), tym razem bez wysłuchania stron. Wniosek ten pracownik może ponawiać, jeżeli mimo wyznaczania kolejnych terminów i nakładania kolejnych grzywien pracodawca w dalszym ciągu odmawia wykonania wyroku.

Grzywna orzeczona jednym postanowieniem nie może przekroczyć 1 tys. zł. Ograniczenie to przestaje obowiązywać, jeżeli trzykrotne wymierzenie grzywny okazało się nieskuteczne. Od tego momentu sąd może nakładać grzywny w wyższej wysokości. Suma tych grzywien nie może jednak przekroczyć 100 tys. zł.

PRZYKŁAD

Pracodawca z powodu poważnego konfliktu z pracownikiem sprzeciwiał się wydaniu mu sprostowanego świadectwa pracy. Sąd nałożył na niego 3 grzywny w łącznej kwocie 2,5 tys. zł, których pracodawca nie zapłacił. Czwarta grzywna wyniosła już 40 tys. zł. Pracodawca, obawiając się zapłaty tak dużej kwoty, wydał sprostowane świadectwo pracy. Wszystkie niezapłacone grzywny ulegną umorzeniu i nie będą ściągnięte, ponieważ nie są one karą, tylko środkiem przymusu.

Etap IV. Zamiana grzywny na areszt

Każdorazowo wymierzając grzywnę sąd orzeka na wypadek jej niezapłacenia zamianę grzywny na areszt. Przyjmuje się, że jeden dzień aresztu jest równoważny grzywnie w kwocie od 5 zł do 150 zł (art. 1053 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego). Jednak ogólny czas trwania aresztu nie może w tej samej sprawie przekroczyć 6 miesięcy.

PRZYKŁAD

Pracodawca odmawia sprostowania świadectwa pracy 3 pracownikom, którzy wykonanie tego obowiązku egzekwują przed sądem. Maksymalny wymiar aresztu w każdej ze spraw jest liczony oddzielnie.

Areszt, podobnie jak grzywna, nie jest karą, dlatego wykonanie czynności przez dłużnika lub zgłoszenie gotowości wykonania czynności spowoduje zwolnienie z aresztu. Gdy dłużnik zgłosi gotowość wykonania wyroku, sąd wyznacza mu termin do jego wykonania. Jeśli jednak dłużnik go nie zachowa, sąd na wniosek wierzyciela zarządzi ponownie wykonanie aresztu do końca wyznaczonego poprzednio terminu.

Podstawa prawna

  • art. 760 § 2, art. 1050, art. 1052–1054 Kodeksu postępowania cywilnego.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W DOKUMENTACJI PRACOWNICZEJ 2019

reklama

Ostatnio na forum

E-sprawozdania

Eksperci portalu infor.pl

Monika Białobrzewska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »