| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Prawa i obowiązki > Zasady usprawiedliwiania nieobecności w pracy

Zasady usprawiedliwiania nieobecności w pracy

Pracodawca powinien wprowadzić prawidłowe i dostosowane do potrzeb zakładu pracy regulacje dotyczące sposobów usprawiedliwiania nieobecności w pracy. Jest to bardzo istotne przy ewentualnym ustaleniu, czy w danej sytuacji miało miejsce naruszenie zasad usprawiedliwiania nieobecności i przy wyciągnięciu konsekwencji dyscyplinarnych z tego powodu wobec pracownika. Częste, a zwłaszcza niezaplanowane nieobecności pracownicze mogą narażać pracodawcę na poważne szkody finansowe oraz w znacznym stopniu dezorganizować proces pracy.

Pracownikowi, który nie zawiadomił pracodawcy w terminie o przyczynie i okresie nieobecności w pracy, jednak usprawiedliwił tę nieobecność, choć z opóźnieniem, nie można postawić zarzutu opuszczenia pracy bez usprawiedliwienia. Na takim stanowisku stanął Sąd Najwyższy w wyroku z 4 grudnia 1997 r. (I PKN 416/97, OSNP 1998/20/596), podkreślając, że nieusprawiedliwienie w terminie nieobecności w pracy i opuszczenie pracy bez usprawiedliwienia stanowią odmienne rodzajowo naruszenia obowiązków pracowniczych. Z ostrożnością należy więc podchodzić do rozwiązania umowy o pracę ze wskazaniem powyższej okoliczności jako jedynej przyczyny, zwłaszcza gdy jest to pierwszy przypadek tego typu w pracy pracownika.

Niedotrzymanie terminu przez pracownika na powiadomienie pracodawcy o przyczynie nieobecności może być czasami usprawiedliwione np. poważną chorobą i brakiem domowników mogących zawiadomić pracodawcę o powodzie nieobecności pracownika w pracy. Pracodawca powinien zatem przed wyciągnięciem konsekwencji służbowych upewnić się, co było powodem niedotrzymania terminu na powiadomienie o przyczynie nieobecności przez pracownika.

PRZYKŁAD

Pracownik został nagle odwieziony do szpitala, gdzie przebywał od tygodnia. Dopiero w 5. dniu nieobecności pracownika w pracy ktoś z jego rodziny powiadomił dział kadr zakładu pracy o zwolnieniu lekarskim. W takiej sytuacji niezawiadomienie pracodawcy o nieobecności pracownika „niezwłocznie” usprawiedliwiają szczególne okoliczności, tj. obłożna choroba pracownika przy jednoczesnym braku lub nieobecności domowników. Pracodawca nie może więc wyciągnąć wobec tego pracownika konsekwencji służbowych.

Powyższy tryb postępowania ma zastosowanie także wówczas, gdy nieobecność pracownika w pracy z powodu choroby lub sprawowania opieki nad dzieckiem lub innym chorym członkiem rodziny przedłuża się. Jeżeli zatem po upływie okresu nieobecności w pracy objętego zwolnieniem lekarskim pracownik otrzymuje dalsze zwolnienie lekarskie, jest zobowiązany powiadomić o tym niezwłocznie pracodawcę, najpóźniej w drugim dniu dalszej nieobecności w pracy.

Forma zawiadomienia o nieobecności

Zawiadomienie o przyczynie nieobecności w przypadku braku odmiennej regulacji w przepisach wewnątrzzakładowych może się odbyć w dowolnej formie, np. osobiście, za pośrednictwem innej osoby, telefonicznie, faksem, mailem czy pocztą (wówczas za datę zawiadomienia o nieobecności uważa się datę stempla pocztowego).

Sposób usprawiedliwiania nieobecności w pracy powinien zostać zamieszczony w regulaminie pracy. Pracodawca, który nie ma obowiązku ustalania regulaminu, jest zobowiązany poinformować pracownika na piśmie w ciągu 7 dni od zawarcia umowy o pracę o przyjętym sposobie usprawiedliwiania przez pracownika nieobecności w pracy (art. 29 § 3 Kodeksu pracy). W ten sposób pracodawca może zadbać, by zawiadomienie nastąpiło w sposób dla niego najszybszy. W regulaminie pracy należy wskazać przede wszystkim sposób poinformowania o nieobecności oraz osoby do kontaktu w tej sprawie, np. dział kadr.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KODEKS PRACY 2019

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Aleksandra Kałła

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »