| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Prawa i obowiązki > Potrącenia alimentacyjne z wynagrodzenia – ważne zmiany od 2019 r.

Potrącenia alimentacyjne z wynagrodzenia – ważne zmiany od 2019 r.

Nowe przepisy m.in. rozszerzają odpowiedzialność materialną pracodawcy za zatrudnianie dłużników alimentacyjnych „na czarno”, ograniczona zostanie także możliwość ukrywania dochodów w kosztach podróży służbowej. Ponadto, ustawa przewiduje zacieśnienie współpracy różnych instytucji w celu zapewnienia lepszej ściągalności alimentów. Projekt jest na etapie opiniowania.

Rozszerzona odpowiedzialność pracodawcy

W celu zapobiegania zatrudnianiu dłużników alimentacyjnych „na czarno” lub wypłacania im wynagrodzenia „pod stołem”, projektodawca pragnie zwiększyć odpowiedzialność pracodawcy za takie działania. W związku z tym ma zostać rozszerzona ich odpowiedzialność materialna. W przypadku zatrudnienia przez pracodawcę osoby figurującej w Krajowym Rejestrze Zadłużonych z powodu uchylania się od wykonania obowiązku alimentacyjnego, a także w sytuacji, gdy pracodawca w sposób nieuczciwy będzie takiej osobie wypłacał wynagrodzenie wyższe niż wynikające z zawartej umowy o pracę, bez dokonania potrąceń na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych, pracodawca ten będzie ponosił solidarną odpowiedzialność za zobowiązania alimentacyjne do wysokości kwoty rocznych zobowiązań alimentacyjnych takiego pracownika. Nie ulega wątpliwości, że po wprowadzeniu takich unormowań, obniżone koszty zatrudnienia nie będą już wystarczającą motywacją do łamania przepisów przez pracodawcę. Co więcej, wyższej grzywnie będzie podlegał także każdy pracodawca, który nie dopełnił obowiązków związanych z zajęciem wynagrodzenia dłużnika przez komornika sądowego – jej wysokość będzie od teraz uzależniona od przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto w gospodarce narodowej. Przy nagminnym łamaniu przepisów wysokość grzywny będzie mogła wzrosnąć nawet pięciokrotnie – zadecyduje o tym komornik sądowy. Przepisy o rozszerzonej odpowiedzialności pracodawców wejdą w życie dopiero od 1 lutego 2019 r.

Wyższe kryterium dochodowe

Warto także wspomnieć, że nowa ustawa zakłada także zmianę wysokości kryterium dochodowego uprawniającego do świadczeń z funduszu alimentacyjnego. Obecnie przysługują one, jeżeli dochód rodziny, w przeliczeniu na osobę w rodzinie, nie przekracza 725 zł, natomiast już od 2019 r. kwota ta ulegnie zmianie i będzie wynosić 800 zł.

Etap legislacyjny na dzień 07.08.2018 r.: Opiniowanie

Podstawa prawna: Projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy skuteczności egzekucji świadczeń alimentacyjnych.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KODEKS PRACY 2019

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Wilk Latkowski Doradcy Podatkowi i Radcowie Prawni

Nowoczesna kancelaria doradztwa podatkowego i prawnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »