| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Prawa i obowiązki > Jaka powinna być treść zakazu konkurencji

Jaka powinna być treść zakazu konkurencji

Umowa o zakazie konkurencji musi mieć precyzyjnie określony przedmiot (rodzaj działalności objętej zakazem) i nie może być zawarta warunkowo. W przeciwnym razie taka umowa jest nieważna. W stosunku do kierowników średniego szczebla i specjalistów niebędących członkami zarządu zakaz konkurencji powinien ograniczać się tylko do tych rodzajów działalności, jakimi zajmuje się pracownik na danym stanowisku (wyrok Sądu Najwyższego z 3 grudnia 2008 r., I PK 97/08).

Sąd Najwyższy uwzględnił skargę kasacyjną pozwanej - uchylił zaskarżony wyrok nakazując ponowne rozpoznanie sprawy przez sąd II instancji.

Uzasadniając wyrok Sąd Najwyższy wskazał, że w umowie o zakazie konkurencji zostały zawarte dwa postanowienia budzące poważne wątpliwości. Sąd wskazał, że określenie działalności konkurencyjnej jako „zakres działalności pracodawcy” (lub podobny) w sytuacji, gdy w dokumentach rejestrowych spółki - pracodawcy znajduje się kilkadziesiąt rodzajów działalności gospodarczej, oznacza w istocie brak sformułowania konkretnego przedmiotu umowy. Nie wiadomo bowiem, jaki jest rodzaj działalności konkurencyjnej, do którego odnosi się zakaz. Skoro zaś nie jest jasny przedmiot umowy o zakazie konkurencji, to może być i tak, że nie jest określony przedmiot umowy w ogóle. Umowa, w której nie ma określonego przedmiotu, jest nieważna - stwierdził sąd.

Poza tym taki zakaz konkurencji należy uznać za zbyt szeroki dla pracowników niższych szczebli zarządzania (np. dyrektorów lub kierowników komórek organizacyjnych, którzy nie są członkami zarządu). Zakaz konkurencji dla tej kategorii zatrudnionych powinien ograniczać się tylko do rodzajów działalności, jakimi zajmuje się dane stanowisko.

Drugą kwestią budzącą wątpliwości jest określenie procedury uzyskania odszkodowania z tytułu zakazu konkurencji przez pozwaną. Należy wyjaśnić, jaki charakter w omawianej sytuacji ma decyzja pracodawcy co do przyznania odszkodowania. Jeżeli jest to zawarcie umowy z zastrzeżeniem warunku, to cała umowa o zakazie konkurencji jest nieważna, gdyż taka umowa nie może być zawarta warunkowo. Należy to raczej potraktować jak prawo do odstąpienia od umowy przez byłego pracodawcę. To oznaczałoby, że zezwolenie na prowadzenie działalności oznacza nie tylko zwolnienie się od obowiązku zapłaty odszkodowania, ale w ogóle odstąpienie od umowy o zakazie konkurencji i tym samym zwolnienie pozwanej z tego zakazu.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KODEKS PRACY 2019

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Euro-Tax.pl Zwrot Podatku S.A.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »