| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Prawa i obowiązki > Odpowiedzialność karna pracodawcy (cz. 2)

Odpowiedzialność karna pracodawcy (cz. 2)

Płatnik składek na ubezpieczenia społeczne, który nie zgłasza do ZUS wymaganych danych albo zgłasza dane nieprawdziwe, mające wpływ na wysokość świadczeń z ubezpieczenia - popełnia przestępstwo karne.

W szczególności zaś przestępstwem jest:

• niezgłoszenie osoby podlegającej obowiązkowo ubezpieczeniom do ubezpieczenia społecznego,

• zgłoszenie nieprawdziwych danych mających wpływ na wysokość i prawo do świadczeń z ubezpieczenia społecznego (zarówno przy dokonaniu zgłoszenia do ubezpieczeń, jak i w stosunku do danych wykazywanych w raporcie miesięcznym) - przy czym nieprawdziwość tych danych musi powodować, że uprawniony otrzymałby świadczenie w wysokości niższej niż wynika to z obowiązujących w tym zakresie przepisów ubezpieczeniowych,

• niezawiadomienie o zmianie danych lub przedstawienie nieprawdziwych informacji o zmianach, jeżeli miałyby one wpływ na prawo do świadczeń albo na ich wysokość.

Nie jest przestępstwem z art. 219 k.k. zgłoszenie nieprawdziwych danych, którego następstwem jest uzyskanie przez pracownika nienależnego świadczenia lub też świadczenia w zawyżonej wysokości (działanie takie może być jednak zakwalifikowane jako przestępstwo oszustwa z art. 286 § 1 k.k. na szkodę instytucji ubezpieczeniowej).

Płatnik składek ma określony termin na zgłoszenie danych lub zmianę danych, tj. 7 dni od powstania okoliczności uzasadniającej takie działanie. Niedochowanie wskazanego terminu należy traktować jako niezgłoszenie do ubezpieczeń, a tym samym przestępstwo. Należy przy tym podkreślić, że już jednorazowe zachowanie płatnika może zostać zakwalifikowane jako przestępstwo.

Późniejsze, dobrowolne uzupełnienie wymaganych zgłoszeń może mieć znaczenie dla rozmiaru ewentualnej kary czy też przy ocenie umyślności działania sprawcy przestępstwa.

WAŻNE!

Zgoda zainteresowanego na niezgłoszenie do ubezpieczeń (często podyktowana przymusem ekonomicznym) nie wyłącza bezprawności zachowania, którego skutkiem jest popełnienie przestępstwa z art. 219 k.k.

Sprawca przestępstwa

Sprawcą przestępstwa z art. 219 może być wyłącznie osoba, na którą przepisy prawa ubezpieczeń społecznych nakładają obowiązek zgłoszenia określonych danych, mających wpływ na ustalenie prawa do świadczeń z ubezpieczenia społecznego oraz wysokość tych świadczeń. Sprawcą jest zatem płatnik składek na ubezpieczenia społeczne, jeżeli ciąży na nim obowiązek zgłoszenia do ubezpieczenia innej osoby lub innych osób.

WAŻNE!

Nie popełnia przestępstwa z art. 219 k.k. osoba uprawniona do uzyskania świadczeń z ubezpieczenia społecznego, jeżeli sama siebie nie zgłasza do ubezpieczenia społecznego.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KODEKS PRACY 2019

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Marek Krysztofiuk

Prawnik, ekspert w dziedzinie prawa karnego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »