| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Czas pracy > Długie okresy rozliczeniowe w podstawowym systemie czasu pracy

Długie okresy rozliczeniowe w podstawowym systemie czasu pracy

Firma, w której pracuję, prowadzi działalność rolną. Chcielibyśmy wprowadzić w systemie podstawowego czasu pracy, w którym pracują nasi pracownicy, maksymalne możliwe okresy rozliczeniowe czasu pracy. Co daje nam wydłużony czas rozliczania pracy pracowników?

Przy okresie rozliczeniowym „do 6 miesięcy” ustawodawca nie wprowadził żadnych dodatkowych przesłanek poza określonym rodzajem działalności. W konsekwencji, tej długości okres rozliczeniowy w podstawowym systemie czasu pracy może stosować każdy pracodawca, który prowadzi któryś ze wskazanych rodzajów działalności.

Okres maksymalnie 12-miesięczny można stosować tylko wówczas, gdy poza spełnieniem przesłanki rodzaju działalności dodatkowo występują nietypowe warunki organizacyjne lub techniczne mające wpływ na przebieg procesu pracy. Nie wystarczy w tym przypadku np. samo wprowadzenie szczególnej organizacji pracy, ale konieczność jej wprowadzenia.

Wydłużony okres rozliczeniowy umożliwia wykonywanie pracy przez długi okres przez 6 dni w tygodniu. Zasada przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy musi bowiem zostać spełniona w czasie całego okresu rozliczeniowego.

PRZYKŁAD

Przy obowiązującym w zakładzie półrocznym okresie rozliczeniowym pracodawca ułożył rozkład czasu pracy pracownika w drugim półroczu 2008 r. w ten sposób, że w okresie:

lipiec - październik pracownik będzie pracował każdego tygodnia po 6 dni (wyłączając niedziele i święta). W tym okresie pracownik nadpracuje 17 dni, które do końca okresu rozliczeniowego powinny mu zostać oddane,

listopad i grudzień - pracownik odbierze 17 nadpracowanych dni za wcześniejsze 4 miesiące okresu rozliczeniowego.

Tym samym pracodawca wyrównał liczbę dni pracy w taki sposób, by pracownik uzyskał w tym półrocznym okresie rozliczeniowym łącznie 26 dni wolnych od pracy, innych niż niedziele i święta.

Przy stosowaniu zwiększenia liczby dni pracy musimy pamiętać o minimalnym nieprzerwanym wypoczynku tygodniowym (35 godzin, w pewnych sytuacjach możliwość skrócenia do 24 godzin), który pracownik musi mieć zapewniony w każdym tygodniu. Nie jest zatem możliwe stosowanie wydłużeń do 7 dni pracy w tygodniu i odpowiedniego skrócenia liczby dni pracy w kolejnym. Wypoczynek tygodniowy musi przypadać bowiem w każdym tygodniu, a nie po upływie każdego tygodnia.

Wydłużone do 6 lub 12 miesięcy okresy rozliczeniowe można stosować po uzyskaniu zgody związku zawodowego, a jeżeli taki nie wyrazi zgody lub nie działa w zakładzie pracy - po uprzednim zawiadomieniu właściwego inspektora pracy (art. 150 § 2 k.p.).

Podstawa prawna:

• art. 129, art. 133 § 1, § 2, art. 150 § 2 Kodeksu pracy.

Marek Rotkiewicz

specjalista ds. zatrudnienia

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W DOKUMENTACJI PRACOWNICZEJ 2019

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Andrzej Rodzewicz

firma MECHATRONIK

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »