| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | IDEORIA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Czas pracy > Samowolne wyjście pracownika z firmy kilka minut przed czasem

Samowolne wyjście pracownika z firmy kilka minut przed czasem

Nasi pracownicy notorycznie wychodzą wcześniej o kilka minut z pracy. Chcielibyśmy ich zdyscyplinować. Czy za wyjście z pracy 10 minut przed czasem (bez usprawiedliwienia) możemy zastosować karę pieniężną i obniżyć pracownikowi wynagrodzenie do wypłaty o jedną dniówkę? Co powinniśmy zrobić w sytuacji, gdy ktoś wychodzi np. tylko 3 minuty przed czasem?

specjalista w zakresie prawa pracy

Orzecznictwo uzupełniające:

Ocena winy pracownika stanowiącej przesłankę odpowiedzialności porządkowej (art. 108 k.p.) nie należy do ustaleń faktycznych (Wyrok Sądu Najwyższego z 24 marca 1999 r., I PKN 638/98, OSNP 2000/10/387)

Między nieusprawiedliwioną nieobecnością pracownika w pracy a jej porzuceniem zachodzi istotna różnica. Nieobecność pracownika w pracy jest faktem, z którym - w zależności od jego przyczyn - ustawa wiąże różne skutki prawne. Nieobecny i nie świadczący, w związku z tym, pracy pracownik nie zachowuje - w zasadzie - prawa do wynagrodzenia (art. 80 k.p.), naraża się na kary porządkowe przewidziane w przepisie art. 108 k.p. na rozwiązanie z nim przez zakład pracy umowy o pracę bez wypowiedzenia (art. 52 k.p.) i in. O przyczynie niestawienia się do pracy pracownik obowiązany jest zawiadomić zakład pracy w sposób przewidziany w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 20 grudnia 1974 r. w sprawie regulaminów pracy oraz zasad usprawiedliwiania nieobecności w pracy i udzielania zwolnień od pracy (DzU nr 49, poz. 299 z późn. zm.). Brak takiego zawiadomienia stwarza domniemanie, że pracownik przucił pracę (art. 65 § 1 zdanie drugie Kodeksu pracy).

Pracownik nie jest jednak pozbawiony możności obalenia tego domniemania przez wykazanie, że w rzeczywistości jego nieobecność w pracy, w konkretnej sytuacji faktycznej, nie mogła być przez zakład pracy rozumiana jako przejaw woli uchylenia się - bez prawnego usprawiedliwienia - od obowiązku świadczenia pracy na rzecz zakładu pracy (Wyrok Sądu Najwyższego z 24 marca 1977 r., I PRN 28/77)

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W DOKUMENTACJI PRACOWNICZEJ 2019

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Stanisław Trzeciak

Radca prawny (prawo Białorusi), aplikant radcowski OIRP Lublin

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »