| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Czas pracy > Jak rozliczyć czas pracy pracownika, który pracował krócej z powodu zmiany czasu z zimowego na letni

Jak rozliczyć czas pracy pracownika, który pracował krócej z powodu zmiany czasu z zimowego na letni

W naszym zakładzie praca odbywa się na 3 zmiany w równoważnym systemie czasu pracy. Pracownicy, którzy pracowali na zmianie nocnej z 29 na 30 marca br. w godzinach od 22.00 do 6.00 rano ze względu na zmianę czasu z zimowego na letni przepracowali faktycznie 7 godzin zamiast 8 godzin. Ile godzin pracy w takim przypadku należy wpisać pracownikom do ewidencji czasu pracy? Czy można nakazać pracownikom odpracowanie tej 1 godziny w innym dniu w okresie rozliczeniowym? Za ile godzin należy wypłacić pracownikom wynagrodzenie i dodatek za godziny nocne? Pora nocna w zakładzie jest ustalona w godz. między 22.00 a 6.00.

Należy jednak pamiętać, że gdyby pracownik w związku z tą sytuacją nie osiągnął obowiązującego minimalnego wynagrodzenia za pracę (od 1 stycznia 2008 r. - 1126 zł brutto), będzie mu przysługiwało wyrównanie do tego minimum. W przypadku natomiast, gdy pracownik otrzymuje wynagrodzenie w stałej miesięcznej wysokości, nie ma podstaw do obniżenia mu tego wynagrodzenia nawet w sytuacji niewypracowania przez pracownika obowiązującego wymiaru czasu pracy.

Wykonywanie przez pracowników krótszej pracy w związku ze zmianą czasu z zimowego na letni nie może również stanowić podstawy do nakazania pracownikom odpracowania tej 1 godziny. Taki problem może jednak wystąpić szczególnie u pracodawcy zatrudniającego pracowników w podstawowym systemie czasu pracy. Pracownicy zatrudnieni w tym systemie wypracują bowiem w okresie rozliczeniowym o jedną godzinę mniej, niż wynika to z obowiązującego wymiaru czasu pracy obliczanego na podstawie przepisów Kodeksu pracy.

W przypadku wprowadzenia dla pracowników równoważnego systemu czasu pracy, jak ma to miejsce w Państwa zakładzie, takiego problemu już nie ma. Pracownikowi zatrudnionemu w systemie równoważnym można bowiem zaplanować w harmonogramie pracę w sposób zapewniający wypracowanie pełnego wymiaru czasu pracy w okresie rozliczeniowym. Nie ma wówczas przeszkód, by zaplanowaną pracownikowi pracę przez 7 godzin z 29 na 30 marca zrównoważyć dłuższym czasem pracy w innym dniu okresu rozliczeniowego.

Jeżeli Państwo nie rozplanowali w grafiku od razu tej 1 godziny nieprzepracowanej z powodu zmiany czasu na letni, to mogą Państwo zmienić grafik uwzględniając tę godzinę pracy. Będzie to jednak niedopuszczalne, jeżeli wewnętrzne przepisy obowiązujące w Państwa zakładzie wymieniają wyczerpująco przypadki, w których można zmienić grafik czasu pracy i nie określają, że można to zrobić w związku ze zmianą czasu.

• art. 80, art. 130, art. 149 § 1, art. 1517 § 1 Kodeksu pracy,

• art. 2 ustawy z 10 grudnia 2003 r. o czasie urzędowym na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej (DzU z 2004 r. nr 16, poz. 144),

• § 1 ust. 1 pkt 5 i ust. 2 rozporządzenia z 15 marca 2004 r. w sprawie wprowadzenia i odwołania czasu letniego środkowoeuropejskiego w latach 2004-2008 (DzU nr 45, poz. 418).

Aleksander P. Kuźniar

specjalista w zakresie prawa pracy

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

DOKUMENTACJA PRACOWNICZA 2019

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł partnerski

Eksperci portalu infor.pl

MADEJCZYK KANCELARIA PRAWNA Sp. k.

Kancelaria Prawna Madejczyk świadczy usługi w zakresie obsługi klientów biznesowych i indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »