| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Czas pracy > Norma dobowa i tygodniowa czasu pracy

Norma dobowa i tygodniowa czasu pracy

Jesteśmy publicznym zakładem opieki zdrowotnej. Pracownik naszego zakładu ukończył studia wyższe na kierunku fizjoterapia z tytułem magistra i będzie wykonywał zabiegi fizykoterapeutyczne oraz dodatkowo kinezyterapeutyczne. Będzie zatrudniony w wymiarze 1/2 etatu. Zgodnie z ustawą o zakładach opieki zdrowotnej, czas pracy pracowników fizykoterapii nie może przekraczać 5 godzin na dobę, a pracowników kinezyterapii zatrudnionych w ZOZ nie może przekraczać 7 godzin 35 minut. W jaki sposób określić dobową i tygodniową normę czasu pracy w informacji o dodatkowych warunkach zatrudnienia i jaki przepis wskazać pracownikowi w tej informacji?

WAŻNE!

Pracownik zatrudniony na dwóch stanowiskach na podstawie jednej umowy o pracę ma tylko jedną dobową oraz jedną przeciętną tygodniową normę czasu pracy.

Inaczej będzie w przypadku, gdy pracownik ma wykonywać równorzędnie zadania związane z dwoma różnymi stanowiskami pracy, na których obowiązują różne normy czasu pracy. Wówczas powinien być zatrudniony na podstawie dwóch odrębnych umów o pracę, z których każda będzie dotyczyła jednego z tych stanowisk. W takiej sytuacji pracodawca będzie mógł zatrudnić pracownika na podstawie jednej umowy o pracę zawartej np. na 1/4 etatu na stanowisku kinezyterapeuty, gdzie normy czasu pracy wynoszą 7 godzin 35 minut na dobę oraz 37 godzin 55 minut przeciętnie w tygodniu, a także na podstawie drugiej umowy o pracę na 1/4 etatu na stanowisku fizykoterapeuty, gdzie normy czasu pracy wynoszą 5 godzin na dobę oraz 25 godzin przeciętnie w tygodniu. Takie normy należy zamieścić w informacji przekazywanej pracownikowi podając za podstawę w jednej umowie (stanowisko kinezyterapeuty) art. 32g ust. 1, a w drugiej (stanowisko fizykoterapeuty) art. 32g ust. 5 pkt 2 ustawy o zakładach opieki zdrowotnej. Dotyczy to również pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy.

Pracownik zatrudniony na 1/4 etatu na stanowisku kinezyterapeuty będzie wykonywał pracę w wymiarze przeciętnie 1 godziny i 53 min (1/4 × 7 godz. 35 min) na dobę oraz przeciętnie 9 godzin 25 minut na tydzień, a zatrudniony na 1/4 etatu na stanowisku fizykoterapeuty - w wymiarze przeciętnie 1 godziny 15 minut (1/4 × 5 godz.) na dobę oraz przeciętnie 6 godzin 15 minut w tygodniu. Łącznie pracownik będzie zatem pracował przeciętnie 3 godziny 8 minut na dobę (1 godz. 53 min + 1 godz. 15 min) oraz 15 godzin i 40 minut na tydzień (9 godz. 25 min + 6 godz. 15 min).

• art. 32g ust. 1, ust. 5 pkt 2 ustawy o zakładach opieki zdrowotnej (DzU z 2007 r. nr 14, poz. 89 ze zm.),

• art. 29 § 3 Kodeksu pracy.

Monika Kaźmierczak

specjalista w zakresie prawa pracy

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

DOKUMENTACJA PRACOWNICZA 2019

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł partnerski

Eksperci portalu infor.pl

MADEJCZYK KANCELARIA PRAWNA Sp. k.

Kancelaria Prawna Madejczyk świadczy usługi w zakresie obsługi klientów biznesowych i indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »