| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Czas pracy > Czas wyjazdu integracyjnego a czas wolny

Czas wyjazdu integracyjnego a czas wolny

Czas, w którym pracownik nie świadczy pracy, jest co do zasady jego czasem wolnym. Pozostawanie do dyspozycji pracodawcy nie zawsze oznacza wykonywanie pracy. Dlatego okres, w którym pracownik choć formalnie był w dyspozycji pracodawcy, nie zawsze będzie czasem jego pracy.

Czy czas wyjazdu integracyjnego jest czasem pracy?

W pierwszej kolejności należy omówić sytuację wyjazdu integracyjnego przypadającego w dni wolne od pracy dla pracowników. Trzeba wskazać, że żaden przepis prawa pracy nie nakazuje zaliczać czasu wyjazdu integracyjnego do czasy pracy. Nie jest to jednak podstawa, aby od razu uznać, że jest to sytuacja obojętna z punktu widzenia prawa pracy. Zazwyczaj wyjazdy integracyjne są obowiązkowe, a pracownicy mają świadomość, że odmowa uczestniczenia w takiej imprezie może mieć potem negatywne skutki. Należy więc zastanowić się, czy taka sytuacja nie stanowi pozostawania do dyspozycji pracodawcy.

Jak już wykazano wyżej, pracownik jest do dyspozycji pracodawcy, gdy może na wezwanie pracodawcy niezwłocznie podjąć pracę. W czasie wyjazdu integracyjnego zazwyczaj nie ma takiej możliwości. Pracownicy zajmują się w tym czasie innymi sprawami niż wykonywana praca, zazwyczaj koncentrują się na grach zespołowych i innych rozrywkach zapewnionych przez organizatora wyjazdu integracyjnego.

W czasie wyjazdu służbowego pracownik także nie pozostaje w zakładzie pracy ani w innym miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy. Najczęściej pracownicy w tym czasie nie dysponują urządzeniami i narzędziami koniecznymi do wykonywania pracy, a to tym bardziej uniemożliwia zlecenie im wykonywania obowiązków służbowych.

Inaczej przedstawia się sytuacja, w której pracownicy podczas wyjazdu integracyjnego wykonują pracę zleconą im przez pracodawcę. W takiej sytuacji trzeba uznać, że czas spędzony na wyjeździe należy uznać za czas pracy, a w stosunku do tych pracowników należy zastosować również przepisy o podróżach służbowych.

Przykład

Pracodawca zobowiązał się do zorganizowania wyjazdu integracyjnego działu kadr (organizacja wyjazdów integracyjnych znajduje się w zakresie ich obowiązków). Pracownicy w nim zatrudnieni mają za zadanie przez cały czas czuwać nad realizacją programu, a pod koniec sporządzić pisemny raport dla pracodawcy z jego przebiegu. W takim przypadku moim zdaniem ten czas powinien być potraktowany jako czas pracy.

Podsumowując, czas wyjazdu integracyjnego nie powinien być brany pod uwagę przy rozliczeniu czasu pracy pracowników. Nie jest to więc czas pracy ani również nie powinien być traktowany jako naruszający czas odpoczynku (np. 11-godzinny odpoczynek dobowy, lub 35-godzinny odpoczynek tygodniowy).

Przykład

Wyjazd integracyjny organizowany jest w tzw. długi weekend, tj. dni „pracujące” przypadające między dniami wolnymi od pracy. Gdyby nie wyjazd, pracownicy mieliby obowiązek stawić się w pracy. W takiej sytuacji potraktowanie tego czasu inaczej spowodowałoby, że pracownik nie wypracowałby obowiązującego go wymiaru czasu pracy.

Wyjazd w czasie, gdy praca miała być wykonywana

Moim zdaniem sytuację, gdy wyjazd integracyjny przypada w dniu, w którym pracownik powinien świadczyć pracę, będzie dla niego czasem pracy.

Przykład

Pracodawca postanowił, że wyjazd integracyjny rozpocznie się w piątek o godz. 8.00. i będzie trwał do niedzieli. Jednocześnie pracownicy zwykle pracują w piątki od 8.00 do 16.00. Ten dzień powinien więc zostać potraktowany, jakby praca była wykonywana.

W innym przypadku pracownicy musieliby odpracować ten dzień. W przeciwnym razie nie zostałby wypracowany obowiązujący ich wymiar czasu pracy.

Przemysław Ciszek

C&C Chakowski i Ciszek

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KODEKS PRACY 2019

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Ltdconsulting.pl

Biuro księgowe wzbogacone o doradztwo i consulting gospodarczy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »