| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Czas pracy > Nowe zasady pracy lekarzy (cz. 1)

Nowe zasady pracy lekarzy (cz. 1)

Dyżur pełniony przez lekarza mającego obowiązek przebywania w szpitalu musi być w całości uważany za czas pracy.

Przy normie dobowej:

• 7 godzin 35 minut na dobę, norma tygodniowa wynosi przeciętnie 37 godzin 55 minut przeciętnie w 5-dniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym (poprzednio norma tygodniowa wynosiła przeciętnie 40 godzin w tygodniu),

• 8 godzin na dobę norma tygodniowa przeciętnie wynosi 40 godzin w przeciętnie 5-dniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym (poprzednio przeciętnie 42 godziny),

• 5 godzin na dobę norma tygodniowa przeciętnie wynosi 25 godzin w przeciętnie 5-dniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym (poprzednio przeciętnie 26 godzin 15 minut - art. 32g ust. 3 ustawy o zoz),

• 6 godzin na dobę norma tygodniowa wynosi przeciętnie 30 godzin na tydzień w przeciętnie 5-dniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym (poprzednio przeciętnie 31 godzin 30 minut).

Zmiana przeciętnej normy tygodniowej nie oznacza skrócenia czasu pracy pracowników zoz. Wskazana zmiana ma na celu uporządkowanie materii prawnej, bowiem od wielu lat stosowano normy krótsze niż określone w ustawie (normę przeciętną tygodniową uzyskiwano przez przemnożenie normy dobowej przez przeciętnie 5 dni pracy w tygodniu). Aktualnie zatem jedynie uregulowano wymiar czasu pracy zgodny z praktyką i obowiązującym sposobem jego obliczania.

Okresy rozliczeniowe

W art. 32g ust. 6 ustawy o zoz wprowadzono maksymalny okres rozliczeniowy, który nie może przekraczać 3 miesięcy. Omawiana nowelizacja zmieniła również art. 32g ust. 6 ustawy o zoz, który do 31 grudnia 2007 r. dawał logopedom, rehabilitantom, instruktorom gimnastyki leczniczej 6 godzin tygodniowo na podnoszenie kwalifikacji zawodowych i na przygotowanie się do zajęć. Od 1 stycznia 2008 r. wskazani pracownicy nie mogą korzystać z tego uprawnienia.

Od 1 stycznia 2008 r. uchylony został art. 32h ustawy o zoz, który wskazywał sposób wyliczenia czasu pracy w przyjętym w danym zakładzie opieki zdrowotnej okresie rozliczeniowym. Zmiana ta ma charakter porządkujący, bowiem obowiązujący wymiar czasu pracy był ustalany na podstawie zasad określonych w Kodeksie pracy.

Zmieniony został art. 32i ust. 2 ustawy o zoz w zakresie długości okresu rozliczeniowego w odniesieniu do pracowników zatrudnianych w systemie przedłużonego czasu pracy w wymiarze dobowym do 12 godzin. Okres rozliczeniowy zmieniono z 4-tygodniowego na 1-miesięczny. W szczególnie uzasadnionych przypadkach okres rozliczeniowy może być przedłużony, nie więcej jednak niż do 4 miesięcy (poprzednio do 12 miesięcy).

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

DOKUMENTACJA PRACOWNICZA 2019

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

IMPEL Business Solutions Sp. z o.o.

Obsługa księgowa, doradztwo podatkowe, kadry i płace

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »