| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Czas pracy > Rekompensata pracy w godzinach nadliczbowych

Rekompensata pracy w godzinach nadliczbowych

Praca w godzinach nadliczbowych może być rekompensowana albo czasem wolnym, albo stosownym dodatkiem. Wybór określonej metody zależy od pracodawcy.

Pracodawca w zamian za pracę w godzinach nadliczbowych może udzielić pracownikowi czasu wolnego (art. 1512 § 1 k.p.). Czas wolny może być udzielony na wniosek pracownika lub z inicjatywy pracodawcy. Jeżeli z inicjatywą rekompensaty godzin nadliczbowych czasem wolnym wystąpi pracownik, należy udzielić mu wolnego w takim samym wymiarze, co liczba przepracowanych godzin nadliczbowych. Pracodawca może także z własnej inicjatywy udzielić pracownikowi czasu wolnego w zamian za pracę w godzinach nadliczbowych. W takim przypadku ilość czasu wolnego należnego pracownikowi wzrasta o połowę (1,5 godziny za każdą godzinę nadliczbową), a udzielić go trzeba najpóźniej do końca okresu rozliczeniowego.

W przypadku złożenia wniosku o udzielenie czasu wolnego przez pracownika pracodawca nie jest związany wskazanym w nim terminem udzielenia czasu wolnego. Może też nie zgodzić się na udzielenie czasu wolnego w zamian za pracę w godzinach nadliczbowych, tylko wypłaci pracownikowi dodatek.

W sytuacji gdy praca w godzinach nadliczbowych nie została zrekompensowana czasem wolnym, pracownikowi przysługuje, oprócz normalnego wynagrodzenia, dodatek w wysokości:

• 100% wynagrodzenia - za pracę w godzinach nadliczbowych przypadających:

- w nocy,

- w niedziele i święta niebędące dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy,

- w dniu wolnym od pracy udzielonym pracownikowi w zamian za pracę w niedzielę lub w święto, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy,

• 50% wynagrodzenia - za pracę w godzinach nadliczbowych przypadających w każdym innym dniu (art. 1511§ 1 k.p.).

Dodatek w wysokości 100% wynagrodzenia przysługuje także za każdą godzinę pracy nadliczbowej z tytułu przekroczenia przeciętnej tygodniowej normy czasu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym.

Zasadą jest, że pracownikowi nie przysługują dwa dodatki za tę samą godzinę pracy nadliczbowej. Jeśli zatem pracownikowi przysługuje dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych z tytułu przekroczenia dobowej normy czasu pracy, to za takie godziny, gdyby doszło do przekroczenia przeciętnej tygodniowej normy czasu pracy, nie ma on prawa do kolejnego dodatku.

Wynagrodzenie stanowiące podstawę obliczania dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych obejmuje wynagrodzenie pracownika wynikające z jego osobistego zaszeregowania określonego stawką godzinową lub miesięczną, a jeżeli taki składnik wynagrodzenia nie został wyodrębniony przy określaniu warunków wynagradzania - 60% wynagrodzenia (z art. 1511 § 1 k.p.). Przy ustalaniu dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych nie uwzględnia się żadnych innych składników wynagrodzenia poza wynagrodzeniem zasadniczym i dodatkiem funkcyjnym.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

DOKUMENTACJA PRACOWNICZA 2019

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Artykuł partnerski

Eksperci portalu infor.pl

SI-Consulting Sp. z o.o.

Kompleksowe rozwiązania informatyczne dla przedsiębiorstw

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »