| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Czas pracy > Nadgodziny zarządzających

Nadgodziny zarządzających

Praca na stanowisku kierowniczym wiąże się z dużym prestiżem i wieloma przywilejami. Ceną, którą trzeba za to zapłacić, jest konieczność częstego przebywania w pracy dłużej niż przewidują to ustawowe normy.

Drugą grupę stanowią pracownicy zarządzający zakładem pracy w imieniu pracodawcy. Osoby te organizują pracę w zakładzie pracy i co do zasady kodeks nie przewiduje dla nich prawa do wynagrodzenia i dodatku z tytułu pracy w godzinach nadliczbowych.

Ważne!

Pracownikom zarządzającym nie przysługuje rekompensata za pracę w nadgodzinach w postaci czasu wolnego.

Źle zorganizowany zapłaci za nadgodziny

Wyjątek od zasady braku prawa do nadgodzin po stronie pracowników zarządzających w imieniu pracodawcy zakładem pracy wynika z samej konstrukcji normy art. 1514 k.p. Użyty we wskazanym przepisie zwrot „w razie konieczności” - z jednej strony - stanowi samodzielną przesłankę obowiązku wykonywania pracy w godzinach ponadnormatywnych, z drugiej strony - ogranicza on obowiązek świadczenia z pracy po godzinach jedynie do sytuacji nietypowych. Zdaniem Państwowej Inspekcji Pracy zwolnienie pracodawcy z obowiązku ustalania kadrze kierowniczej wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych nie oznacza możliwości systematycznego polecania pracy przekraczającej powszechnie obowiązujące normy czasu pracy. Pracownik zatrudniony na stanowisku kierowniczym rzeczywiście powinien charakteryzować się zwiększoną dyspozycyjnością i świadczyć pracę poza normalnymi godzinami, jednak praca taka może mieć jedynie charakter sporadyczny i występować „z konieczności”. Powyższe znalazło swoje odzwierciedlenie także w orzecznictwie Sądu Najwyższego. W szczególności warto tu przytoczyć wyrok Sądu Najwyższego z 8 czerwca 2004 r. (III PK 22/04, OSNP 2005/5/65), zgodnie z którym „osoby zatrudnione na stanowiskach kierowniczych nie mogą być pozbawione prawa do dodatkowego wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych, jeżeli wskutek niezależnej od nich wadliwej organizacji pracy są zmuszone do systematycznego przekraczania obowiązujących norm czasu pracy”. Istotny będzie także wyrok Sądu Najwyższego z 27 czerwca 1977 r. (I PRN 86/77, niepubl.), zgodnie z którym „zakres obowiązków na stanowisku kierowniczym powinien być tak ukształtowany, aby w prawidłowym założeniu mógł on je wykonywać w ustawowym czasie pracy. O zakresie obowiązków pracownika decyduje nie tylko rodzaj wykonywanej pracy, ale również rozmiar wynikających z niej zadań, które powinny być tak określone, aby ich wykonywanie w normalnym czasie pracy było obiektywnie możliwe”. Zadaniem pracodawcy jest więc takie zorganizowanie rozdziału zadań i czasu pracy, aby pracownicy nie byli zmuszeni stale wykonywać pracy po godzinach. W przypadku gdy zastosowane rozwiązania organizacyjne w samym swoim założeniu powodują konieczność stałego wykonywania pracy w godzinach nadliczbowych, także pracownik pracujący na stanowisku kierowniczym może żądać odpowiedniej rekompensaty.

Ważne!

Ustalenie przez pracodawcę wadliwej organizacji pracy skutkującej częstą pracą ponad wyznaczone normy pracowników zarządzających zakładem pracy w imieniu pracodawcy spowoduje konieczność zrekompensowania tej pracy zgodnie z przepisami Kodeksu pracy.

Powyższe ma daleko idące konsekwencje, coraz częściej pracodawcy, chcąc zminimalizować koszty, regularnie polecają pracownikom zarządzającym wykonywanie poza godzinami pracy dodatkowych zadań. Powoduje to niebezpieczeństwo, że niezadowolony kierownik wniesie do sądu pracy pozew o wypłatę wynagrodzenia wraz z odpowiednim dodatkiem za pracę w godzinach nadliczbowych.

Jerzy Grycz

aplikant adwokacki

Kancelaria Prawnicza Żakiewicz Kańska i Partnerzy

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

DOKUMENTACJA PRACOWNICZA 2019

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Artykuł partnerski

Eksperci portalu infor.pl

Michał Kołodziejczyk

Adwokat, ekspert w zakresie sądowego postępowania cywilnego i karnego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »