| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Czas pracy > Choroba pracownika a godziny nadliczbowe

Choroba pracownika a godziny nadliczbowe

U pracownika, który świadczy pracę tylko przez część miesiąca z powodu choroby, mogą powstać godziny nadliczbowe z tytułu przekroczenia normy średniotygodniowej.

Aby ustalić, czy pracownik świadczył w danym okresie rozliczeniowym pracę w średniotygodniowych godzinach nadliczbowych, należy od przepracowanych w tym okresie godzin pracy odjąć obowiązujący pracownika wymiar czasu pracy oraz godziny nadliczbowe wynikające z przekroczenia dobowego.

Przykład

Pracownik zatrudniony w miesięcznym okresie rozliczeniowym w lutym 2008 r. przepracował 190 godzin, podczas gdy wymiar wynosił 168 godzin. 10 z tych godzin stanowiło przekroczenie dobowej normy czasu pracy, a co za tym idzie, 12 z nich to godziny nadliczbowe średniotygodniowe (190 - 168 - 10 = 12).

Chcąc stwierdzić, czy pracownik był obecny w pracy w każdym dniu okresu rozliczeniowego, wychodzimy od obowiązującego go w tym okresie rozliczeniowym wymiaru czasu pracy.

Wymiar czasu pracy służący do rozliczania czasu pracy w danym okresie rozliczeniowym (czyli ustalania nadgodzin) w przypadku pracownika, który był obecny w całym okresie rozliczeniowym w pracy, niczym nie różni się od wymiaru czasu pracy tego pracownika, który pracodawca musi ustalić przy tworzeniu harmonogramu czasu pracy. Pracodawca, rozliczając czas pracy tego pracownika, „posługuje” się wymiarem, który ustalał, planując jego czas pracy.

Inaczej jest zaś w przypadku pracownika, który w trakcie trwania okresu rozliczeniowego był nieobecny w pracy z powodu choroby. Chcąc ustalić, czy pracownik ten pracował w godzinach nadliczbowych średniotygodniowych, trzeba „na nowo” ustalić wymiar czasu pracy tego pracownika, który będzie różnił się od wymiaru czasu pracy, jaki pracodawca stosował do planowania harmonogramu jego czasu pracy.

Wymiar służący do rozliczania czasu pracy pracownika w danym okresie rozliczeniowym ustala się, co do zasady, tak jak wymiar czasu pracy służący do planowania czasu pracy, pomniejszając go jednak o liczbę godzin usprawiedliwionej nieobecności, przypadających do przepracowania w czasie tej nieobecności, zgodnie z obowiązującym pracownika harmonogramem czasu pracy. Oznacza to, że od wymiaru czasu pracy służącego do planowania czasu pracy odejmujemy liczbę godzina pracy, jaką pracownik miał zaplanowaną podczas zwolnienia chorobowego.

Przykład

Pracownik zatrudniony w podstawowym systemie czasu pracy, w miesięcznym okresie rozliczeniowym, pracujący od poniedziałku do piątku po 8 godzin na dobę miał zwolnienie lekarskie przypadające od 1 do 8 lutego. Wymiar czasu pracy tego pracownika, służący do planowania jego czasu pracy, wynosił 168 godzin (4 tygodnie x 40 godz. + 1 dzień x 8 godz.). Wymiar służący zaś do rozliczania jego czasu pracy, czyli do ustalania nadgodzin średniotygodniowych wynosił 120 godzin (4 tygodnie x 40 godzin + 1 dzień x 8 godz. - 6 dni roboczych, w czasie których pracownik był chory x 8 godz.).

W związku z tym nawet pracownik, który w danym okresie rozliczeniowym przebywa na zwolnieniu lekarskim, mimo że przepracuje nieraz dużo mniej godzin niż pracownik obecny w pracy w całym tym okresie, może mieć godziny nadliczbowe.

 

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W DOKUMENTACJI PRACOWNICZEJ 2019

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

AYMING POLSKA

Konsulting strategiczny i operacyjny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »