| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Czas pracy > Wady i zalety ruchomego czasu pracy

Wady i zalety ruchomego czasu pracy

W ciągu ostatnich kilku lat mamy do czynienia ze zmianami w prawie pracy, które mają na celu coraz większe uelastycznienie czasu pracy. Jedną z instytucji temu służących jest tzw. ruchomy czas pracy. Zobaczmy jakie wady oraz jakie zalety wiążą się z tą instytucją.

Ustalając harmonogram pracy w ramach ruchomego czasu pracy, należy pamiętać, że pomimo tego, że doby pracownicze mogą na siebie „nachodzić”, bezwzględnie zabronionym jest naruszanie odpoczynku dobowego. Oznacza to, że pomiędzy zakończeniem pracy a jej rozpoczęciem, musi być zaplanowany 11 godzinny odpoczynek dobowy.

Wady i zalety ruchomego czasu pracy

Co do zasady, ruchomy czas pracy oceniany jest pozytywnie zarówno przez pracodawców, jak i pracowników. Pracodawca ma bowiem przede wszystkim możliwość dostosowania godzin pracy pracowników do rytmu funkcjonowania zakładu pracy. Co więcej pozwala on także na utrzymanie poziomu zatrudnienia przy zmieniających się warunkach gospodarczych. Instytucja ruchomego czasu pracy umożliwia także osiągnięcie przez pracowników równowagi pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym zgodnie z koncepcją work – life balance.

Wskazując na wady ruchomego czasu pracy, warto zwrócić uwagę na możliwe nadużycia ze strony pracodawców. W praktyce dochodzi do sytuacji, w których pracodawca dowolnie, nie trzymając się wcześniejszych ustaleń, wyznacza godziny rozpoczęcia i zakończenia czasu pracy. Niejednokrotnie pracodawcy nie respektują także uprawnienia pracownika o decydowaniu o czasie rozpoczęcia pracy, wskazując sztywne godziny świadczenia pracy.

Ruchomy czas pracy – wady i zalety

Autor: Joanna Wymiatał

Źródło: Kancelaria Nowicki i Ziemczyk

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

DOKUMENTACJA PRACOWNICZA 2019

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł partnerski

Eksperci portalu infor.pl

MADEJCZYK KANCELARIA PRAWNA Sp. k.

Kancelaria Prawna Madejczyk świadczy usługi w zakresie obsługi klientów biznesowych i indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »