REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy stosować równoważny system czasu pracy

 Kancelaria Wierzbowski Eversheds
Usługi prawne dla biznesu
Adam Nierzwicki
Adam Nierzwicki
Kiedy stosować równoważny system czasu pracy/ Fot. Fotolia
Kiedy stosować równoważny system czasu pracy/ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Warunkiem stosowania systemu równoważnego czasu pracy jest potrzeba pracodawcy wynikająca z rodzaju lub organizacji pracy. Wdrożenie tego systemu następuje w formie wprowadzenia odpowiednich postanowień do regulaminu pracy albo układu zbiorowego.

Równoważny czas pracy to jeden z systemów czasu pracy, określonych w przepisach Kodeksu pracy. Jest on popularny wśród pracodawców, których biznes cechuje się zmiennością zapotrzebowania na pracę. Jego szczególną zaletą jest to, że pozwala na wydłużenie dobowego wymiaru czasu pracy w niektórych dniach, przy jednoczesnym skróceniu dobowego wymiaru czasu pracy w innych dniach. Warunkiem stosowania tego systemu jest potrzeba pracodawcy wynikająca z rodzaju lub organizacji pracy.

Autopromocja

Co do zasady, w równoważnym czasie pracy dobowy wymiar czasu pracy może zostać wydłużony do 12 godzin. W przypadku niektórych grup zawodowych przedłużenie dobowego wymiaru czasu pracy może zostać dokonane do 16 godzin (przy pracach polegających na dozorze urządzeń lub związanych z częściowym pozostawaniem w pogotowiu do pracy) a nawet 24 godzin (np. pilnowanie mienia).

Wdrożenie tego systemu następuje w formie wprowadzenia odpowiednich postanowień do regulaminu pracy albo układu zbiorowego. Warto pamiętać o jednoznacznym określeniu, które grupy pracowników, działy czy zespoły pracują w równoważnym czasie pracy.

Polecamy książkę: Kodeks pracy 2017 - praktyczny komentarz z przykładami

Zasadnicza korzyść płynąca ze stosowania równoważnego czasu pracy polega na możliwości zaplanowania pracy w taki sposób, żeby zapewnić efektywne wykorzystanie zasobów ludzkich w okresach wzmożonego zapotrzebowania na pracę. Jednocześnie czas pracy powinien zostać zrównoważony poprzez ograniczenia czasu pracy w innych okrasach, czyli np. wtedy, gdy zapotrzebowanie na prace jest mniejsze.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zasadą jest, że równoważny czas pracy może być stosowany w okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym jednego miesiąca. Jeśli natomiast zachodzą szczególnie uzasadnione przypadki, to można stosować równoważny czas pracy w okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym trzech miesięcy, a w odniesieniu do prac uzależnionych od pory roku lub warunków atmosferycznych – czterech miesięcy. Poza odpowiednim uzasadnieniem, wprowadzenie dłuższych okresów rozliczeniowych wymaga uprzedniego zawiadomienia okręgowego inspektora pracy, właściwego dla siedziby pracodawcy.

Po nowelizacji z Kodeksu pracy, która miała miejsce w 2013 r., istnieje możliwość stosowania równoważnego czasu pracy w połączeniu z okresem rozliczeniowym przedłużonym nawet do 12 miesięcy. Przedłużenie okresu rozliczeniowego musi być uzasadnione przyczynami obiektywnymi, technicznymi lub dotyczącymi organizacji pracy. Wymaga ono także zawarcia porozumienia z organizacjami związkowymi, albo z przedstawicielami pracowników (jeśli w zakładzie pracy nie ma organizacji związkowych). O zawarciu porozumienia należy zawiadomić właściwego okręgowego inspektora pracy, przekazując mu kopię porozumienia w ciągu pięciu dni od jego zawarcia.

Stosowanie systemu równoważnego czasu pracy w połączeniu z przedłużonym okresem rozliczeniowym np. do 12 miesięcy jest rozwiązaniem, które pozwala na efektywne rozłożenie pracy w okresie całego roku, uwzględniając na przykład sezonowe wahania w natężeniu działalności firmy. Pozwala to w szczególności zaplanować pracę do 12 godzin dziennie w kluczowych dla biznesu miesiącach, przy jednoczesnym zaplanowaniu krótszej pracy albo czasu wolnego w innych miesiącach. W takich przypadkach należy pamiętać, że jeśli z rozkładu czasu pracy wynika, że pracownik nie ma obowiązku wykonywania pracy w danym miesiącu, to przysługuje mu wynagrodzenie w wysokości nie niższej niż minimalne wynagrodzenie za pracę, czyli obecnie 2 000 zł brutto.

W praktyce funkcjonowanie równoważnego czasu pracy wydaje się stosunkowo proste i niebudzące wątpliwości, jednak trzeba pamiętać, że przepisy ograniczają stosowanie tego systemu do  niektórych grup pracowników, np. kobiet w ciąży, wobec których dobowy czas pracy nie może przekraczać ośmiu godzin. Warto zatem wszechstronnie przeanalizować, czy równoważny czas pracy jest stosowany w sposób zgodny z przepisami, ponieważ ewentualne nieprawidłowości mogą powodować koszty wynikające z błędnego rozliczenia pracy w godzinach nadliczbowych, a w szczególnie rażących przypadkach także sankcje w formie kary grzywny.

Polecamy serwis: Urlopy

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wiosną rośnie ryzyko zakażenia. Na tę chorobę nie ma leku. Jak się chronić?

Nadejście wiosny oznacza niebezpieczeństwo związane z kleszczami i kleszczowym zapaleniem mózgu. Dostępny jest tylko jeden sposób ochrony przed tą chorobą.

Ile można dorobić do renty rodzinnej w 2024 roku?

Ile można dorobić do renty rodzinnej po zmarłym rodzicu w 2024 roku? Czy jest limit zarobku przy umowie zlecenie studenta do 26 roku życia?

Szefowa Służby Cywilnej zachęca do udziału w postępowaniu kwalifikacyjnym na urzędnika. Zgłoszenia do 31 maja 2024 r.

Anita Noskowska-Piątkowska, Szef Służby Cywilnej, zachęca pracowników korpusu służby cywilnej do udziału w postępowaniu kwalifikacyjnym. Uzyskanie statusu urzędnika służby cywilnej umożliwi im uzyskanie m.in. lepszego wynagrodzenia i ochronę zatrudnienia.

Pracownikom z Ukrainy zakwaterowanie zapewniają pracodawcy

Liczba pracodawców zapewniających zakwaterowanie pracownikom z Ukrainy rośnie. Tymczasem od lipca 2024 r. anulowano dotacje dla ośrodków zbiorowego zakwaterowania uchodźców z Ukrainy.

REKLAMA

Jak dostać rentę onkologiczną i rentę na chorobę przewlekłą?

Jak dostać rentę onkologiczną i rentę na chorobę przewlekłą? To pytanie, które często pada z ust osób, które nie są zdolne do pracy, ponieważ zmagają się ciężkimi, często nieuleczalnymi chorobami - takimi jak nowotwór czy inne choroby przewlekłe. Okazuje się, że takie osoby mogą otrzymać wsparcie finansowe z ZUS w postaci zasiłków czy świadczeń rehabilitacyjnych. Z drugiej strony ZUS też często neguje stan zdrowia i nie uznaje niezdolności do pracy. Tak było w jednej ze spraw ubezpieczonej chorującej na raka piersi. 

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych dla ośrodków rehabilitacyjnych oferujących obiekty, w których będzie prowadzona rehabilitacja lecznicza. Oferty można składać do 17 maja 2024 r.

GUS: W ciągu ostatniego kwartału populacja Polski zmniejszyła się o ponad 40 tys. osób. Jak zatrzymać spadek liczby Polaków?

Gwałtownie spada liczba ludności w Polsce. Na koniec marca 2024 r. Polaków było o ponad 40 tys. mniej niż na koniec 2023 r. Jak zaradzić wyludnianiu się naszego kraju?

Kiedy najlepiej wziąć urlop 2024?

Zbliża się sezon letni, a wraz z nim plany wyjazdowe. Sprawdź, kiedy najlepiej wziąć urlop, aby wypoczywać jak najdłużej. Zaplanuj wyjazd w maju, czerwcu, lipcu, sierpniu lub wrześniu. Poniższy kalendarz wskazuje, kiedy zaplanować wakacje w 2024 r. - 4 dni lub więcej.

REKLAMA

Podwyżki wynagrodzenia w branży IT. Zapotrzebowanie na specjalistów nadal jest bardzo duże, mogą zarobić nawet 25 tys. zł

Wynagrodzenia specjalistów IT rosną, mimo trudniejszego okresu w branży. Zapotrzebowanie na specjalistów nadal jest bardzo wysokie.

1 maja też wolne w Niemczech. Dni wolne od pracy Niemcy

Jakie są dni wolne od pracy w Niemczech? Jakie są dni wolne od pracy w Polsce? Okazuje się, że kilka dni się powiela - jest to m.in. 1 maja. W Niemczech nie zapowiada się jednak tak długa majówka jak w Polsce. Dlaczego? Ponieważ w Niemczech dni wolne od pracy są uniwersalne dla całego kraju ale tylko w pewnym zakresie, w innym reguluje to wewnętrzne prawo lokalne, dla danego landu. W Polsce dni wolne od pracy są uniwersalne dla całego kraju, obowiązuje jedna ustawa, nie ma różnicowania ze względu na województwa czy powiaty. Wewnętrzne prawo lokalne nie reguluje tej materii.

REKLAMA