| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | IDEORIA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Czas pracy > Jak rekompensować pracę w święto

Jak rekompensować pracę w święto

Pracownik wykonujący pracę w święto musi otrzymać odpowiednią rekompensatę. Jak zrekompensować pracownikowi pracę w święto, np. w dniu 26 maja, tj. w święto Bożego Ciała?

Przyjmując stanowisko PIP, należy uznać, że za pracę w niedzielę lub święto przysługują dwa 100% dodatki – jeden z tytułu przekroczenia przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy, a drugi – z tytułu pracy w dzień świąteczny.

Decyzja o wypłacie jednego lub dwóch dodatków należy do pracodawcy. Powinien on wziąć pod uwagę, że w razie kontroli PIP może zobowiązać go do wypłaty dwóch dodatków. Z kolei w razie sporu sądowego istnieje spore prawdopodobieństwo, że sąd rozpatrujący sprawę uwzględni stanowisko Sądu Najwyższego.

Mikołaj G. przepracował 6 godzin w Święto Konstytucji 3 Maja. U pracodawcy obowiązuje 1-miesięczny okres rozliczeniowy czasu pracy. Z powodów osobistych do końca maja pracownik nie może odebrać dnia wolnego. Jego miesięczne wynagrodzenie wynosi 2000 zł oraz 500 zł premii regulaminowej. Do ustalenia jego wynagrodzenia niezbędne jest:

Krok 1. Ustalenie wysokości normalnego wynagrodzenia

Normalne wynagrodzenie to takie, które pracownik otrzymuje stale i systematycznie. Chodzi tu więc o wynagrodzenie zasadnicze wynikające ze stawki osobistego zaszeregowania oraz o inne składniki o charakterze stałym, do których pracownik ma prawo na podstawie przepisów płacowych obowiązujących w danej firmie (wyrok Sądu Najwyższego z 3 czerwca 1986 r., I PRN 40/86, OSNC 1987/9/140). Normalne wynagrodzenie powinno być maksymalnie zbliżone do wynagrodzenia, jakie pracownik otrzymuje za pracę w normalnym czasie pracy. Zatem:

2000 zł + 500 zł = 2500 zł,

2500 zł : 160 godzin (wymiar czasu pracy w maju) = 15,63 zł,

15,63 zł × 6 godzin = 93,78 zł.

Zobacz serwis: Wynagrodzenia

Krok 2. Ustalenie wysokości dodatku za pracę w święto

Wynagrodzenie stanowiące podstawę obliczania dodatku obejmuje wynagrodzenie pracownika wynikające z jego osobistego zaszeregowania określonego stawką godzinową lub miesięczną, a jeżeli przy określaniu warunków wynagradzania taki składnik wynagrodzenia nie został wyodrębniony, to 60% wynagrodzenia. Stawka osobistego zaszeregowania to tylko i wyłącznie wynagrodzenie zasadnicze określone w stałej stawce miesięcznej bądź ustalone godzinowo, bez żadnych dodatków, nawet stałych (uchwała Sądu Najwyższego z 3 kwietnia 2007 r., II PZP 4/07, OSNP 2007/21–22/307). Zatem:

2000 zł : 160 godzin = 12,50 zł,

12,50 zł × 6 godzin = 75,00 zł.

Za pracę w święto Mikołaj G. powinien otrzymać normalne wynagrodzenie, czyli 93,78 zł, oraz dodatek w wysokości 75,00 zł.

Święta są dniami wolnymi od pracy. Jednak w niektórych przypadkach praca w takie dni jest dozwolona. Kodeks pracy dopuszcza pracę w święta, ale tylko w szczególnych przypadkach, np. w transporcie i komunikacji, przy pilnowaniu mienia lub ochronie osób, w razie konieczności prowadzenia akcji ratowniczej w celu ochrony życia lub zdrowia ludzkiego, ochrony mienia lub środowiska albo usunięcia awarii (art. 15110 k.p.).

Praca w święta nie może się odbywać np. w placówkach handlowych. Te obiekty powinny być wówczas zamknięte lub pracę mogą świadczyć osoby niebędące pracownikami (właściciele, osoby współpracujące bądź pod pewnymi warunkami – zleceniobiorcy).

Podstawa prawna:

- art. 1519–15111 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (j.t. Dz.U. z 2014 r. poz. 1502; ost. zm. Dz.U. z 2015 r. poz. 1268).

Dołącz do nas na Facebooku!

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W DOKUMENTACJI PRACOWNICZEJ 2019

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Bożena Radzikowska

Dyplomowany konsultant feng shui

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »